среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Блиц: Одржавањем референдума Додик је увукао Србију у проблем
Хроника

Блиц: Одржавањем референдума Додик је увукао Србију у проблем

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 28. септембар 2016.

 Милорад Додик је инсистирањем да по сваку цену одржи референдум увукао и Србију у проблем који Београд ничим није изазвао.

Таквог становишта је и угледни руски лист "Комерсант", који је јуче констатовао да би, "уколико сукоб између Милорада Додика и међународне заједнице потраје, у конфронтацију могле да буду увучене Србија и Русија".

"Комерсант" пише да је међународна заједница у БиХ у озбиљном проблему након одржаног референдума о Дану РС.

- Да игнорише референдум, који је за њу својеврсни шамар, не може, а да снажно казни РС - то би само појачало напетост у региону. Зато је најреалнији исход изолација Додика и подршка његовим опонентима у РС, који су мање радикално настројени - наводи лист.

У случају реализације таквог плана, у сукоб између међународне заједнице и председника РС могу да буду увучене и Србија и Русија на чију подршку Додик рачуна, констатује руски лист.

Политички аналитичар Душан Јањић каже за "Блиц" да постоје две могућности.

- Ако је Србија Томислав Николић и Ивица Дачић и ако се политика води на тој линији, онда ће се Србија умешати. Ако Србија остане при политици какву је Александар Вучић до сада водио, онда су шансе за неко веће учешће државе у ономе што ради Бањалука мање - истиче Јањић.

Он каже да ћемо више знати после локалних избора у РС.

- Уколико би Додик изгубио Бањалуку, повећаће унутрашње тензије. Пружиће отпор и радикализовати причу о референдуму о отцепљењу. Власт у Србији то неће подржати - наводи он.

Ипак, каже наш саговорник, такав потез Додика значио би даље саслушања, консеквенце, санкције и казну међународне заједнице. Неминовно, чак и ако не подржи Додика, званични Београд биће увучен у цео проблем, јер неће моћи да игнорише грађане у РС.

Други, мање болан сценарио могао би да буде према Јањићевим речима да српска власт немешањем подстакне договор опозиције и Додика. То би могло да доведе до реконструкције Владе, евентуално до неких нових партнера што би подржале и ЕУ и Сједињене Америчке Државе.

Јањић каже да би у случају да Додик лоше прође на локалним изборима и да међународна заједница крене са санкцијама, Русија могла да се умеша као заштитник народа.

- И Руси су свесни опасности исламског фундаментализма у БиХ, па ће остати на дистанци док је могуће - закључује Јањић.

Нека Вучић говори

Потпредседница Владе Зорана Михајловић изјавила је јуче да би премијеру препустила одговор на питање да ли то што Влада Србије није подржала референдум значи да сада неће подржати ни председника РС Милорада Додика.

На питање новинара о ставу Владе према Додику, којем, иначе, како се спекулише, прете политичке и правне санкције у БиХ и међународној заједници, рекла је да одговор на то препушта премијеру, а кад је реч о могућим последицама одржавања референдума по односе Србије и БиХ, прецизирала је да на Влади још није било речи о томе.

Претерује и међународна заједница

Онолико колико је Додик усијао страсти инсистирањем на референдуму по сваку цену, толико и део међународне заједнице претерује након изјашњавања о Дану РС. Изјаве попут оних да би то гласање могло да растури БиХ и да је референдум фактички "размонтирао" Дејтон, свакако неће допринети стабилности.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер