уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Блиц: Оде и ЕПС - влада повукла први корак ка продаји српског енергетског гиганта
Хроника

Блиц: Оде и ЕПС - влада повукла први корак ка продаји српског енергетског гиганта

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 16. август 2016.

 Електропривреда Србије ангажовала је “Енергопројект Ентел” и Економски институт да процене имовину компаније, сазнаје „Блиц”.

Рок за реализацију овог посла је фебруар 2017. године, а ову услугу ЕПС ће морати да плати 34 милиона динара. То је један од захтева и Европске уније, која тражи да се код јавних предузећа до почетка наредне године дефинише вредност имовине, али и да се дефинише власништво над непокретностима и земљиштем над којим ЕПС, као и друга јавна предузећа, сада само има право коришћења док је држава власник.

Извор „Блица” из ЕПС-а каже да је процена имовине такође увод у правну трансформацију из јавног предузећа у акционарско друштво и први корак ка приватизацији.

- Процена вредности имовине ће бити и крај реорганизације ЕПС-а. Тако ће се знати колико вреди ова компанија, што отвара врата томе да и будући стратешки партнер или инвеститор може да зна да ли се исплати да се улаже у српску електропривреду. Другим речима, овим потезом стварају се и услови за могућу приватизацију компаније, о чему се у ЕПС све чешће прича. Процењује се да ће се у марту променити правна форма, односно да ће се прећи у акционарско друштво. До тада би требало и други правни акти да се припреме за ову трансформацију, али и да се заврши нова систематизација - објашњава наш саговорник.

Како каже, у току је и озакоњење, односно упис у катастар једног дела имовине чији је власник држава до сада била.

- Све у свему, чини се да се све рашчишћава да се део ЕПС приватизује или да уђе неки стратешки партнер. Брисел и светске финансијске институције које кредитирају компанију сматрају да је приватизација неопходна, иако је у земљама одакле они долазе електропривреда углавном државно власништво. О свим потезима одлучује Влада и видећемо шта ће се дешавати - објашњава нас саговорник.

А Влада се о приватизацији или стратешком партнерству још прецизно не изјашњава, али премијер Александар Вучић у свом експозеу најављује да након завршетка финансијске консолидације ЕПС-а треба да уследи и правна трансформација у акционарско друштво. Шта ће се даље дешавати није сада експлицитно најавио, међутим, раније јесте.

- Најбоља опција за ЕПС је улазак неке од најјачих страних компанија као мањинског партнера. Мањински партнер би бирао менаџмент и повећао ефикасност пословања, а самим тим и вредност компаније за случај да је продамо на берзи.

Из ЕПС-а не желе да коментаришу промене статуса компаније, али су потврдили сазнања “Блица” да је почела процена имовине компаније.

- Одлуку о промени правне форме у акционарско друштво доноси Влада Србије. Што се тиче уговора за процену имовине ЕПС-а, тачно је да је закључен са “Енергопројект Ентелом” и Економским институтом, а вредност ове јавне набавке је 34 милиона динара, Уговор је склопљен у јулу, рок за завршетак процене је осам месеци - кажу у ЕПС-у.

Сертић преузима функцију

ЕПС ће ускоро добити и новог директора. Како је “Блиц” већ писао, главни кандидат за ово место је Жељко Сертић, доскорашњи министар привреде.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер