петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Блиц: Објављен тендер за продају Телекома
Хроника

Блиц: Објављен тендер за продају Телекома

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 20. октобар 2010.

Министарство финансија Србије објавило је данас тендер за продају 51 одсто акција Телекома Србије.

Како се наводи у огласу објављеном у листу Политика, рок за пријаву заинтересованих купаца је 26. новембар.

Услов за учешће на тендеру је да потенцијални купац буде телекомуникациона компанија која је пружала телекомуникационе услуге најмање пет година пре објављивања тендера, са најмање 20 милиона претплатника фиксне и мобилне телефоније и Интернета на крају 2009.

 Влада Србије одлучила је 14. октобра да прода 51 одсто акција Телекома Србије, чија је укупна вредност процењена на 2,43 милијарде евра.

Неопдходно је и да је тржишна капитализација понуђача, односно вредност компаније била најмање три милијарде евра 30. септембра 2010, као и да је у претходној пословној години имао консолидовани приход већи од четири милијарде евра и консолидована средства од најамње пет милијарди евра.

На тендеру могу учествовати и конзорцијуми које предводи компанија са најмање 51 одсто удела у конзорицијуму и која испуњава тендерске услове, наводи се у огласу.  

Потребно је да заинтересовани купци уплате и 10.000 евра за откуп тендерске документације, у којој ће бити наведени детаљи о року и начину подношења понуда за куповину Телекома Србије.

Министарство финансија ће писменим путем обавестити заинтересоване купце да ли испуњавају услове тендера, пошто приватизациони саветник Сити груп (Цитигроуп) анализира захтеве, а квалификовани купци ће добијати тендерску документацију од 1. новембра.

Министарка за телекомуникације Србије Јасна Матић казала је раније да су за Телеком заинтересована четири велика и озбиљна купца - Телеком Аустрије, Ораском, Франс телеком и Дојче телеком.

Најављено је да ће влада одредити минималну цену за 51 одсто акција Телекома Србије, а министар економије Млађан Динкић оценио је да та цена не би требало да буде мања од 1,4 милијарде евра.

Влада Србије поседује 80 одсто акција Телекома, а преосталих 20 одсто акција поседује грчки ОТЕ, у којем Дојче телеком има 30 одсто удела.

Компанија Телеком

Компанија Телеком Србије имала је профит од 13,3 милијарде динара у 2009. години и према томе била компанија са највећом нето добити на спрком тржишту.

Према компанијским подацима, Телеком је у прошлој години имао 3,2 милиона корисника фиксне телефоније, као монополиста у том сегменту пословања у Србији, док је на тржишту мобилне телефоније заузимао 60 одсто са 5,9 милиона корисника.

Телеком Србије поседује и телекомуникационе компаније Мтел у Црној Гори и Телеком Српске у Босни и Херцеговини.

Телеком Србије група, која обухвата компаније у Србији, БиХ и Црној Гори, имала је укупно 7,7 милиона корисника мобилне телефоније и 3,4 милиона корисника фиксне телефоније, као и 485.000 корисника интернета у 2009. години.

На крају прошле године Телеком Србије група имала је 14.179 запослених, од којих 9.655 у Србији, наводи се на сајту www. телеком.рс.

Телеком је већ био продат 1997. италијанском Телекому и грчкој компанији ОТЕ, а Влада Србије је касније од Телекома Италија откупила акције српке телекомуникационе компаније.

Цветковић: Новац иде на посебан рачун
Премијер Мирко Цветковић изјавио је данас да ће средства од продаје "Телекома Србија" бити одвојена на посебном рачуну буџета Србије и најавио да ће бити употребљена за инфраструктурне пројекте, изузимајући Коридор 10 за чију је изградњу већ обезбеђен новац.

У изјави новинарима, приликом посете Телекомуникационом центру ПТТ-а Србија, Цветковић је рекао да ће средства од приватизације "Телекома" бити намењена за изградњу саобраћајница које повезују Коридор 10 са осталим местима у Србији, као и за изградњу аутопута према јужном Јадрану.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер