четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Блиц: Неприхватљива понуда ЕУ да заједно са Србијом пише резолуцију о Косову
Хроника

Блиц: Неприхватљива понуда ЕУ да заједно са Србијом пише резолуцију о Косову

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 21. јул 2010.

Државни врх јуче је на састанку код председника Србије Бориса Тадића разматрао понуду Европске уније да заједно са Србијом пише резолуцију о Косову која ће бити поднета Генералној скупштини УН, сазнаје "Блиц" из незваничних извора. Одлука још није позната, али како за "Блиц" кажу поуздани извори у Влади Србије, папир који је прошлог петка стигао из Брисела је "сувише неутралан и неодређен и неприхватљив за Србију".

У предлогу ЕУ да заједно са Србијом спонзорише српску резолуцију која као следећи кључни корак у политици Београда према Косову треба да буде поднета у УН и да доведе до преговора о статусу, не помињу се ни статус ни преговори, кажу незванично за "Блиц" у Влади.

- Тај папир потпуно елиминише позив на преговоре Србије и Косова о статусу и не помиње нелегалност самопроглашене независности Косова и зато је као такав неприхватљив. Нереално је очекивати да Србија прихвати такав предлог. Наравно, има још простора да се о томе преговара са Бриселом, али тешко је очекивати да ЕУ, чије су 22 земље признале Косово, прихвати да се у резолуцији затраже преговори о статусу - каже за "Блиц" извор из Владе Србије. Међународни суд правде ће сутра у три сата по подне у Хагу на јавној седници прочитати мишљење о легалности косовске независности. Одмах након тога Влада Србије одржаће ванредну седницу на којој ће шеф дипломатије Вук Јеремић поднети извештај, али ће предложити и предлог мера шта да се даље ради. Заказивање седнице Скупштине Србије након тога није извесно и зависиће од процене ситуације.

- Влада Србије заседаће можда већ у четвртак увече. Све зависи од тога да ли министар Јеремић може да се спреми за седницу тако брзо након изношења судског мишљења. Заседање Скупштине ће свакако бити потребно када се буде утврђивала платформа за преговоре са Приштином јер она мора бити широко подржана и проћи верификацију - каже за "Блиц" извор из Владе.

Дан уочи изношења мишљења Суда у државном врху још нема много информација о томе шта ће писати и како су судије гласале по параграфима. На основу оскудних информација, претпоставља се да ће мишљење Суда бити повољно за Србију. Државни врх ће након изношења судског мишљења лобирати дипломатски на најмање два колосека. Први је спречавање да још земаља призна косовску независност (до сада је то учинило 69 чланица УН), а други је покушај обезбеђивања већине која би у Генералној скупштини гласала за српску резолуцију.

Владајућа коалиција у Скупштини Србије одбила је јуче иницијативу ДСС и ЛДП да Скупштина Србије расправља о мишљењу Суда, оцењујући да за тим нема потребе јер Влада Србије не намерава да мења политику по том питању. Скупштинска расправа би, како кажу, имала смисла тек уколико се процени да би акт парламента додатно оснажио позицију Србије за кораке које Влада намерава да предузме након препоруке МСП или ако би мењала политика према Косову.

Шефица посланичке групе "За европску Србију" Нада Колунџија изјавила је да политику "везану за Косово и Метохију утврђује и води Влада у складу са оном која је потврђена у парламенту самим избором владе усвајањем експозеа премијера и на основу резолуције о КиМ".

- Уколико би Влада предлагала неке мере које се разликују од политике утврђене овде у парламенту, онда би постојала логична потреба да се и парламент о томе изјасни. Са друге стране, треба проценити да ли је потребно Влади дати парламентарну подршку за кораке које треба да предузме након доношења одлуке МСП - каже она.

Посланик ЛДП Зоран Остојић затражио је да се мења, а не да се очува пропала политика јер "досадашња косовска политика отежава европску будућност Србије". Шеф посланичке групе ДСС Милош Алигрудић пак сматра да би Скупштина Србије требало да заузме јединствен став о мишљењу МСП. Шеф посланичке групе СПС Бранко Ружић каже да је легитимно то што опозиционе странке "убирају политичке поене на овом питању", али оцењује да није ни време ни место да се о томе расправља до момента доношења саветодавног мишљења.

(Блиц онлајн)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер