петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Блиц: Немци и Холанђани поставили регионално представљање Косова као нов услов за Србију
Хроника

Блиц: Немци и Холанђани поставили регионално представљање Косова као нов услов за Србију

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 08. децембар 2011.

Шансе Србије да у петак добије немачко “да” и чак безусловни статус кандидата постале су реалније након седмочасовне седнице шефова дипломатија земаља Европске уније у којој су 24 земље браниле интерес Београда. Као и у свакој доброј вести и у овој има једно “али”. Током маратонског састанка Немачка је, уз подршку Холандије, за статус кандидата изнела нов услов - да се постигне договор са Приштином о регионалном представљању Косова. Услов је прихваћен и унет у званичне закључке Савета министара. Тражи се, наравно, наставак уклањања барикада.

Како су за “Блиц” испричали дипломатски извори из Брисела, министарски састанак је био веома драматичан. Сама чињеница да се седам сати расправљало о Србији је необична и показује симпатије и партнерство према Србији.

Против давања кандидатуре Србији биле су само Немачка и Холандија, док је Аустрија предлагала да се Србији да условна кандидатура, што би практично значило одлагање за март следеће године, мада у позитивној форми. Занимљиво је да је против Србије била Холандија, чији званичници су до пре само неколико дана пружали снажну подршку кандидатури Србије, бар јавно. Извори “Блица” тврде да су се веома снажно за Србију залагале Француска, Велика Британија и Белгија.

Нови услов за Србију искрсао је изненада и то у пола ноћи. Већ исцрпљени расправом, поједини министри су запитали Немачку шта тражи да би дала позитивно светло за Србију. Добили су одговор - да се постигне договор о регионалном представљању Приштине. То је прихваћено. Наставак уклањања барикада крије се иза одреднице да је потребно обезбедити “слободу покрета међународним снагама”.

Министри дипломатија ЕУ подржали су препоруку Европске комисије да се Србији да статус кандидата и коначну одлуку препустили шефовима држава и влада који се састају прексутра. Више дипломата из Брисела потврдило је за “Блиц” да би, уколико испуни још један услов, који је раније постављен као услов за добијање датума преговора, Берлин дозволио безусловну кандидатуру. Са немачким “да”, Холандија би се повукла, а Аустрија би одустала од предлога да се Србији да “условљена кандидатура”.

Услов о регионалном представљању, сазнаје “Блиц” из кругова блиских председнику Србије, неће бити лако испунити. Предлог Београда је да се Косову омогући да присуствује свим регионалним иницијативама и форумима уз одредницу “Резолуција СБ УН 1244”. Приштина се томе противи, а Брисел као компромис предлаже да се користи формулација о “свим релевантним резолуцијама” везаним за Косово. Проблем је што Србији не иду на руку све резолуције. Утолико је и договор веома неизвестан.

- Тешко је сада спекулисати о томе шта ће бити одлука 9. децембра, али нема разлога за претерани оптимизам. Нема нових услова за Србију, али је приметно да је један број услова који су важили за добијање датума, пребачен у услове за добијање статуса. Лествица за Србију је подигнута више и мислим да се то догодило због рањавања војника Кфора, које дубоко осуђујемо, као што осуђујемо било какву форму насиља. Најважније од свега је да на северу Косова буде мир и сигурност јер и најмањи инцидент може довести до великих проблема, као што смо већ видели. И ово заиста не кажем због забринутости за статус, већ су битни људски животи - рекао је јуче за “Блиц” Божидар Ђелић, потпредседник Владе задужен за европске интеграције Србије.

На молбу “Блица” да прокоментарише изненадно мењање услова за Србију, Ђелић каже да је ипак у питању својеврстан преседан.

- Врло је необично и до сада се није догодило да се између два састанка Савета министара и Европског савета од једне земље очекује да нешто уради и да то уђе у званичне закључке. Кад је у питању договор са Приштином, Србија је спремна на компромис, али не по цену кршења Устава - каже Ђелић за “Блиц”.

Дипломатски кругови у Бриселу се не усуђују да прогнозирају какав ће бити коначан исход за Србију. Колико је све неизвесно говори и одговор једног дипломате:

- Могуће су три опције. Да Меркелова понови своје “не” у петак, да прихвати предлог аустријског министра спољних послова и каже “да, али” и да каже “да” без условљавања - каже извор “Блица” из Брисела.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер