среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Блиц: НАТО и САД праве Хрватској специјалне ваздушне јединице
Хроника

Блиц: НАТО и САД праве Хрватској специјалне ваздушне јединице

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 29. новембар 2016.

Хрватска, Словенија, Мађарска и Бугарска кренуле су удруженим снагама у формирање заједничких специјалних ваздушних снага које би у будућности могле да учествују, између осталог, у борбама против терориста на подручју Медитерана или северне Африке.

Реч је о циљевима способности које је Хрватска преузела као чланица НАТО-а, али је након разматрања различитих модела осигуравања потребне обуке и евентуалне међународне подршке, НАТО-а и билатералних партнера, у достизању захтевног циља способности, закључено како Хрватска у тај пројект не може да уђе сама, па су још 2015. године министри одбране споменутих земаља потписали споразум о заједничкој сарадњи на овом плану.

У питању су јединице које се обучене и опремљене за инфилтрирање у непријатељску позадину, борбу против тероризма, евакуацију снага с непријатељских територија.

Потпис споразума


Подсећа се да Хрватска војска у овом тренутку у свом саставу нема специјалне ваздушне снаге. Постоји само Заповедништво специјалних снага у склопу којег постоје јединице намењене за операције специјалног извиђања и борбеног деловања.

Споразум о оснивању заједничких ваздушних специјалних снага у Сплиту крајем септембра ове године потписали су команданти војски ове четири државе.

У "Хрватском војнику", часопису Министарства обране, уз вест о потпису споразума наведено је да је он чврст темељ за успоставу мултинационалног центра за обуку и увежбавање ваздушних јединица намењених спровођењу задатака специјалних операција.

Цео пројект је под покровитељством НАТО команде за специјалне операције и Сједињених Америчких Држава”.

Јутарњи пише да наглашавање улоге Сједињених Америчких Држава није нимало случајно.

Саговорници овог загребачког дневника тврде да САД већ дуже време раде на томе да се у Хрватској формира једна база за обучавање специјалних ваздушних снага која би у будућности користила и као локација одакле би специјалне снаге НАТО, али и САД-а могле полазити у мисије на Медитерану, али и на север Африке.

У Хрватској су као могуће базе још раније означене Задар и аеродром Удбина. На Удбини америчке ваздушне и специјалне снаге већ се годинама самостално увежбавају тако да им је то познати терен. Задарски аеродром се америчке специјалне снаге већ користиле за своје операције.

Лист подсећа да је 2012. из Задра кренула специјална јединица америчке војске у евакуацију чланова америчке амбасаде у Бенгазију, након напада и ликвидације амбасадора Кристофера Стевенса.

Министарство обране потврдило је да је започело оснивање мултинационалних специјалних ваздушних снага иако је све још увек у иницијалној фази.

Потврђују и да је могуће оснивање Средишта за специјалне ваздушне операције. У том ресору напомињу да “потенцијална подручја сарадње могу укључивати заједничку обуку, опремање и модернизацију и успостављање интегрисаних мултинационалних јединица.

Дакле, све државе потписнице имају задатак да развију исту способност и у складу с тим траже најрационалнија решења и помоћ савезника коју су тај циљ већ имплементирали.

Саговорници Јутарњег сматрају да је донација борбених - извиђачких хеликоптера Кiowa део америчког програма опремања будућих хрватских специјалних ваздушних снага.

Оперативним коришћењем тих хеликоптера, наиме, ратно ваздухопловство имаће способност командовања и надзора из ваздуха, откривања и аутоматског преношења прецизних података о циљевима топничко-ракетним јединицама и корекцији топничке паљбе, способност деловања по циљевима на површини дању и ноћу, велике маневарске и паљбене способности, као и отпорност на откривање и противделовање противника.

Такође, имаће развијену могућност пратње хеликоптера који превозе снаге и пружање заштите од напада са земље.

Ипак, осим хеликоптера, Оружаним снагама у склопу обуке ваздушних специјалних снага преко је потребан авион за падобранску обуку, али и друга специјалистичка опрема, констатује Јутарњи.

(Јутарњи.хр, Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер