петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Блиц: Могућа оставка Хашима Тачија
Хроника

Блиц: Могућа оставка Хашима Тачија

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 21. октобар 2010.

Владајућа Демократска партија Косова (ДПК), чији је лидер премијер Хашим Тачи, није искључила могућност да Тачи поднесе оставку на место председника владе како би се решила институционална криза.

Члан Председништва ДПК Мемљи Краснићи је на конференцији за новинаре рекао да та странка покушава да нађе уставно и законско решење за излазак из институционалне кризе, пренела је РТВ Црне Горе.

Краснићи је рекао да је за кризу одговоран бивши коалициони партнер Демократски савез Косова (ДСК), јер је повукао министре, али је навео да је ДПК спреман да прихвати повратак министара из ДСК у владу.

Могућност повратка министара ДСК у владу је, међутим, категорички одбио члан Председништва те странке и бивши министар иностраних послова Скендер Хисени.

Он је такође негирао да је обећао америчкој државној секретарки Хилари Клинтон да ће ДСК подржати приватизацију Поште и телекома Косова.

Очекује се да ће на изборној скупштини ДПК одлучити хоће ли се одлучити за ванредне изборе тако што ће премијер Тачи поднети оставку или ће 40 посланика затражити гласање о поверењу влади.

Вршилац дужности председника Косова Јакуп Краснићи је у среду изјавио да о ванредним изборима треба постићи општи политички консензус.

Пошто је председник Косова Фатмир Сејдиу поднео оставку након оцене да је прекршио Устав, на Косову су заказани превремени парламентарни избори за 13. фебруар 2011. године.

Међутим, Демократски савез Косова, један од коалиционих партнера у Влади Косова, напустио је владајућу коалицију, а његови министри поднели су оставке.

Уколико после тога падне влада, на Косову морају да буду одржани ванредни    парламентарни избори, у року од 45 дана од пада владе.  

Већина опозиционих партија је за превремене изборе, док се ДСК у среду изјаснио да је спреман и за ванредне изборе ако ситуација то буде захтевала.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер