петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Блиц: ММФ од Србије захтева повећање ПДВ-а и дужи радни стаж
Хроника

Блиц: ММФ од Србије захтева повећање ПДВ-а и дужи радни стаж

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 19. фебруар 2012.

Међународни монетарни фонд доћи ће у Србију тек када буде формирана нова влада, али за наставак аранжмана захтева постизање договора о три тачке - ребалансу буџета за 2012. годину, усвајању средњорочног програма који би смањио задуженост земље, као и о убрзању структурних реформи. Међутим, оно што ММФ предлаже да тај програм садржи, између осталог, јесте повећање ПДВ-а, смањење масе плата које се исплаћују из буџета, повећање броја пореских обвезника, као и смањење субвенција.

Даље, ММФ предлаже да нова влада размотри могућност спровођења пореске реформе која би подразумевала смањење пореза на доходак и добит док би порез на имовину и ПДВ требало повећати. На крају предложено је неком новом кабинету да се упусти у пензијску реформу која би подразумевала повећање старосне границе за одлазак у пензију.

Све ово мисија ММФ-а није саопштила јавности Србије док је недавно била у Београду, већ је по повратку у Вашингтон ставила у препоруку, у коју је “Блиц” имао увид. У писму које јасно открива у колико се тешком економском тренутку и рањивом положају налази наша земља због кризе у свету констатује се да је завршетак прве ревизије одложен јер буџет за 2012. није у складу са договореним фискалним програмом. “Договорено је да дефицит буџета буде 4,25 одсто БДП и да гаранције Владе за нове кредите не буду веће од један одсто БДП. Међутим, усвојени буџет укључује гаранције које износе скоро два одсто БДП”, стоји у писму, из чега се јасно види за колико је Цветковићев кабинет прекршио договор. Фонд упозорава да ће се привредни раст у 2012. значајно успорити и да ће бити око 0,5 одсто, али постоји ризик да буде и мањи.

- Дефицит буџета у 2012, уколико не дође до промена у фискалној политици, биће барем један одсто већи од договореног, односно 5,25 одсто БДП. Пола процента ће скочити због слабијег раста, четвртину због мањих прихода из 2011. године, а четвртину због веће потрошње. Додатни ризик за повећање дефицита представља понашање локалних самоуправа, „Путева Србије“, као и потрошња. Јавни дуг на крају 2012. биће изнад дозвољене границе и изнад нивоа пожељног за земље у развоју. Финансирање тих дефицита представља разлог за бригу. Зато је неопходно направити кредибилан средњорочни план како би се постигла одрживост дуга, што је основни предуслов да би се причало о повећању буџетског дефицита у 2012. Овај програм треба усвојити одмах после избора - упозоравају из Вашингтона.

Поред смањења јавног дуга земље, ММФ сматра да би било важно направити простор у буџету и за додатне капиталне инвестиције и ту долази до конкретнијих предлога. Како кажу, то би се постигло смањивањем субвенција и трансфера, смањењем масе плата у буџету, проширењем базе обвезника пореза на имовину, доходак и добит, као и повећањем ПДВ-а. Требало би обратити пажњу и на реформу запошљавања у јавном сектору (укључујући здравство и образовање), рационализацију државних предузећа, као и на пензијску реформу. ММФ предлаже Влади Србије да се држи договорене потрошње до јуна, као и да не издаје гаранције за кредите изнад договореног нивоа. У супротном, у случају предизборног трошења потреба за изменама у буџету у другом делу године била би још већа.

- Следећа влада требало би да размотри могућност пореске реформе која би подразумевала смањивање директних пореза (порези на добит и доходак). То би предвиђало и смањивање социјалних давања, а повећање индиректних пореза (ПДВ, царине и акцизе) и пореза на имовину. Тако би смањили дефицит буџета, подигли би конкурентност извозног сектора, стимулисали запошљавање и смањили сиву економију. Реформа је потребна и да би обезбедили ефикаснији, фер и одржив пензијски систем - наводи се у препоруци.

Мисија објашњава да би с оваквим пензијским системом Србија имала две опције: или да смањи пензије или да подигне старосну границу и повећа број радника. У ММФ-у сматрају да је друга опција пожељнија јер би у супротном наша земља морала да спусти пензије на друштвено неприхватљив ниво. “За следећу владу и парламент биће приоритет да подигну ефективну старосну границу за одлазак у пензију”, стоји у писму.

Оно што је такође интересантно мисија ММФ-а у препоруци наводи да је стопа незапослености у Србији премашила 24 одсто. Иначе, званична стопа незапослености износи 23,7 одсто.

Како се наводи у писму, Влада Србије у 2011. прекорачила је дозвољену потрошњу у буџету. Дозвољени дефицит државне касе прекорачен је за чак пет милијарди динара јер је смањење потрошње у ребалансу буџета само делимично компензовало пад прихода.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер