четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Блиц: Мишљење грађана - најбољи односи у региону са Републиком Српском и Румунијом, најгори са Албанијом и Хрватском
Хроника

Блиц: Мишљење грађана - најбољи односи у региону са Републиком Српском и Румунијом, најгори са Албанијом и Хрватском

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 14. фебруар 2017.

 Најбоље односе у региону Србија има са Републиком Српском и Румунијом, док су најлошији са Албанијом и Хрватском, показују резултати "Блиц" анкете. Наши читаоци су открили и да жале што односи са Хрватском, БиХ и Црном Гором нису сјајни, и сматрају да би требало да буду бољи. То у случају БиХ сматра 47 одсто грађана, 45 са Хрватском и 40 са Црном Гором.

У анкети у којој је учествовало више од 12.500 људи, оцењивани су односи између Србије и земаља у региону, који су у глобалу показали да грађани Србије у великој мери сматрају да је штета што они нису сјајни.

Унапредити односе са Македонијом и Црном Гором

Односи Србије са поједим земљама региона су добри, али би их још требало унапредити, сматрају читаоци “Блица”. То је случај са Румунијом (58 одсто), Бугарском и Мађарском (48), али и Македонијом (36) и Црном Гором (24).

Занимљиво је да су једино РС и Румунија земље са којом Србија, према мишљењу испитаника, има одличне односе и то у двоцифреном проценту.

Одличне релације са осталим земљама испитаници препознају у тек понеком проценту: са Македонијом седам одсто, са Црном Гором и Бугарском шест, са Албанијом и БиХ четири и са Хрватском три.

Лоше са Албанцима и Хрватима, али нека тако остане

Са друге стране, испитаници су оценили са ким Србија има и лоше односе, с тим што је занимљиво да за један број земаља сматрају да их не треба ни поправљати, односно да треба да остану какви јесу. Ради се, пре свега, о Албанији (58 одсто), Хрватској (41), БиХ (23) и Црној Гори (21).

Један број испитаника је потпуно незаинтересован за односе у региону, а најмање их занимају они који се тичу Албаније (15 одсто), Бугарске (13 одсто), Црне Горе и Марађске (10 одсто), и Хрватске (9 одсто).

Попов: Није изненађење што на Румунију гледамо пријатељски

За Александра Попова, директора Центра за регионализам, неки од резулатата су очекивани, а неки и помало контрадикторни. Како објашњава за “Блиц”, РС је ентитет а не држава, али ако се то стави по страни, односи са Србијом јесу најсрдачнији. Изненађење није ни то што грађани Србије Румунију виде као земљу са којом држава има добре односе.

- Са том земљом нисмо ратовали, и ти односи су стабилни. Међутим, заборавља се моменат из 2012. године када је Румунија условљавала добијање статуса кандидата за Србију због решавања положаја влашке мањине. То је више био, такорећи, инцидент, али ћемо видети шта ће се дешавати када то питање заиста и дође на ред - прича Попов.

Са Хрватском очекивано

Како наводи, када је у питању Хрватска, очекивано је да се она перципира као земља са најлошијим односима. Они су, каже, од 2012. године у силазној путањи, и за сада без назнаке да ће бити бољитка.

- Варничење, само у мало блажем облику, се наставља. Очекивања су била да ће нова влада на челу са Пленковићем мењати неке ствари, али за сада ништа не указује да ће бити тако - прича Попов.

Држава понекад води "шизофрену политику"

Наводи и да му није јасно зашто би требало поправљати односе са земљама за које се сматра да су добри, и наводи да би разлог помало контрадикторних налаза могао да буде тај што Србија “понекад води помало шизофрену политику, па онда не чуди да су и грађани слуђени”. То је случај, каже, рецимо са Албанијом.

- Односи напредују, премијери обе земље су у срдачном односу. Штета је што они нису бољи јер, рецимо, Албанија може да одигра значајну улогу у посредовању са Приштином - прича он.

Са Црним Гором односи бољи од када је СНС на власти

Србија са Мађарском већ дуже време нема спорења, осим ако се негативно гледа на подизање ограде за мигранте, што није нарочито “пријатељски гест”.

Поправљање односа са Македонијом и Бугарском, а пре свега Црном Гором је и интерес Србије. Они су у случају Црне Горе, од када је СНС на власти, бољи него што је био случај са ДС, нарочито у перидоу када је ова странка била са Војиславом Коштуницом у коалицији.

- Бугарска се у Србији помало лоше доживљава јер постоји историјски ехо због балканских, а затим и светских ратова, па отуда зазор - прича Попов.

Цео регион има лош тренд

Како истиче, није му јасан став да неки односи јесу лоши и да такви треба да остану јер је, каже, “пре свега у интересу Србије да има добре односе са суседима”.

Као регион једноставно имамо лош тренд. Комесар Јоханес Хан је пре неколико дана дао застрашујућу оцену да на Балкану има превише запаљивог материјала. Чини ми се да је то одговорност и ЕУ, јер се ради о земљама од којих је једна чланица, док су остале на путу ка ЕУ. Како се онда догодило да је дошло до толике радикализација и ревизуије историје - пита он.

Неко ће морати да лупи "пацке"

Наводи и да је тренутно ситуација таква да се поред нерешених питања, која датирају још од 2.000 године јављају и нова жаришта “на свим фронтовима”.

- Више не знам ко треба да упозори политичаре да не звецкају оружјем и потпаљују ватру. Ситуација је обесхрабрујућа и очито да неко треба свима да “лупа пацке” - истиче Попов.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер