петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Блиц: Компанија "Кото" током рестаурације тврђаве у Новом Брду пронашла непроцењиво културно благо
Хроника

Блиц: Компанија "Кото" током рестаурације тврђаве у Новом Брду пронашла непроцењиво културно благо

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 13. септембар 2019.

 Београд -- Компанија "Кото" из Србије, коју је Унеско изабрао да рестаурира средњовековну српску тврђаву у Новом Брду, у унутрашњости тог здања пронашла културно благо.

Како наводи "Блиц", "Кота" су током истраживања унутрашњости тврђаве површине 400 метара квадратних, уз сагласност пројектанта, надзора и имплементатора пројекта, пронашли цркву са остацима фресака, парно купатило, остатке палате, два објекта, улице, трг, цистерне са упојним бунарима.

Компанија "Кото" је саопштила да је спровела читав поступак у сагласности са пројектом, чија је припрема, према Унеску, била поверена пројектантском бироу "Омега инжењеринг" из Дубровника, додаје "Блиц".

Непроцењиво културно благо, које припада светској баштини, вековима је било скривено испод насипа земље и камена висине седам метара, све до 2015. године када су почели радови на рестаурацији тврдјаве.

"Пронађени артефакти су истражени, детаљно снимљени, документовани и презентовани", преноси даље "Блиц".

Археолошко наслеђе локалитета у потпуности је заштићено и конзервирано, а преостали радови које треба спровести у финалној фази односе се искључиво на ојачавање новоизградјених делова зидова на којима су се током ове и прошле године појавила делимична оштећења.

"Лица зидова на којима су се појавили дефекти нису постојала пре него што смо их ми 2015. и 2016. године озидали. Санација дефеката на новоизграђеном делу објекта ни на који начин не угрожава оригиналне остатке утврдјења и исте је могуће санирати на ефикасан начин који је предвидео пројектант, кроз пројекат санације у складу са налогом Унеска", тврде из компаније "Кото".

Радови на санацији који су се спроводили у складу са налогом Унеска и дозволом Приштине обустављени су одлуком косовског института за заштиту споменика почетком септембра и том одлуком је компанији "Кото" забрањено да изводи даље радове.

"Затечени смо оваквом одлуком косовског института за заштиту споменика, посебно имајући у виду да смо имали добру сарадњу са њима у досадашњој реализацији пројекта", кажу у компанији "Кото".

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер