петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Блиц: Грађани Србије плаћају милијарду и по евра за дугове предузећа у реструктурирању
Хроника

Блиц: Грађани Србије плаћају милијарду и по евра за дугове предузећа у реструктурирању

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 21. мај 2016.

Дугове 17 предузећа у реструктурирању од милијарду и по евра платиће грађани Србије.

Држава ће, наиме, овим компанијама отписати дугове и претворити их у јавни дуг. То практично значи да ће погрешни пословни потези и неспособност партијских директора сваког грађанина Србије коштати 210 евра.

Такав сценарио предвиђен је стратегијом Владе Србије у коју је “Блиц” имао увид, а чији је циљ да се нађе решење како би ове компаније биле приватизоване. Цена коју ће осиромашено становништво платити није мала, али би могла да буде и много већа ако се настави агонија вештачког одржавања у животу 17 презадужених компанија, тврди извор “Блица” из Немањине 11.

- Ниједан потенцијални купац није желео да прихвати дугове ових компанија. То је највећи проблем у разговорима са могућим инвеститорима и садашња власт је одлучна да стави тачку на овај проблем. Наиме, велики део дугова ових предузећа је према државним повериоцима и држава ће искористити све законске могућности, као што је отпис дугова, да их релаксира уколико дође до продаје.

То је једини начин да се не стави катанац на 17 некада великих гиганата, а данас губиташа, од којих само РТБ „Бор“ има неизмирене рачуне према повериоцима опд преко 700 милиона евра. То ће бити у последњих неколико деценија највећи отпис дугова, али другог решења нема - каже наш саговорник из Владе.

Професор економије Љубомир Маџар сматра да преваљивања дугова губиташа на леђа пореских обвезника није популарна мера, али да је једина могућа у овој ситуацији.

- Боља алтернатива од отписа дугова не постоји јер без тога нема ни трунке наде да ће се неко заинтересовати за куповину ових предузећа. Несрећа је што власти пре пар година нису имале храбрости да то ураде јер би онда на терет грађана Србије пало 700 милиона, а не 1,5 милијарди евра дуга.

Да закључим, није добро што ће грађани Србије платити цех лоших пословних потеза партијских менаџмената, али је и то боље него да се пролонгира решавање њиховог статуса. Али, власт мора да објасни грађанима ко је одговоран за овако велика задужења - каже Маџар за "Блиц".

(Блиц) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер