среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Блиц: ЕУ оставља шансу да се преговара о подели Косова
Хроника

Блиц: ЕУ оставља шансу да се преговара о подели Косова

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 20. јануар 2011.

СТРАЗБУР - Србија је јуче у Европском парламенту добила изузетно снажну подршку јер је 90 одсто парламентараца гласало за ратификацију Споразума о стабилизацији и придруживању. Још већу подршку (93 одсто) добила је Резолуција о европској интеграцији Србије. Усвојен је, међутим, и амандман о Косову у коме се апелује на Београд да не поставља питање статуса, али се оставља могућност разговора о промени граница јужне покрајине.

Занимљиво је да се, како „Блиц” сазнаје из извора у Стразбуру, уочи гласања велика дискусија и битка међу парламентарцима водила око амандмана који је предложила групација зелених, на челу с Улрике Луначек, известиоцем за Косово. Амандман који је гласио да се „позива Влада Србије да у дијалог с Косовом уђе без даљег позивања на нове преговоре о статусу или подели” промењен је и из текста је изостављен позив да подела Косова не буде тема дијалога са Приштином. И први део око забране преговора о статусу је ублажен и усвојено је да „ЕП апелује на Србију да не постави питање статуса”.

 - И међу најтврђим заговорницима независности Косова, у редовима конзервативаца и зелених, примећује се тенденција промене става да разговор о границама није могућ. Промена досадашњег чврстог става уследила је након извештаја Дика Мартија о стравичним злочинима на Косову и након осуде лажирања парламентарних избора, у чему је најоштрија била управо Луначек. Сада се већ чује став да је статус независне државе нешто о чему Европљани нису спремни да говоре, али да би били спремни да прихвате поделу Косова и промену граница уколико се о томе договоре Београд и Приштина - каже за „Блиц” дипломатски извор из Стразбура.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер