четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Блиц: Држава враћа Динкићев модел, инвеститори ће за једно отворено радно место добијати и до 7.000 евра
Хроника

Блиц: Држава враћа Динкићев модел, инвеститори ће за једно отворено радно место добијати и до 7.000 евра

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 29. март 2015.

Београд -- После скоро годину дана паузе, држава ће инвеститорима поново почети да даје подстицаје. Они ће за једно отворено радно место добијати и до 7.000 евра.

Пракса по којој држава практично плаћа инвеститору да уложи новац у Србији, коју је својевремено увео Млађан Динкић и која је трпела велике критике јавности, поново је актуелна.

Владу у доношењу нове уредбе о подстицајима за директне инвестиције нису омели ни поразни подаци из 2013. године, који показују да су од десет компанија које су добиле највише новца чак четири исту годину завршиле у минусу.

Према новој уредби, државна помоћ биће доступна фирмама које улажу у производњу, услуге које могу бити предмет међународне трговине и стратешке пројекте.

Оно што ову уредбу чини другачијом од претходних јесте то што ће инвеститор моћи да бира врсту подстицаја - да добије новац по отвореном радном месту или по величини инвестиције.

Некада је држава по радном месту плаћала и по 10.000 евра, а сада ће то бити највише 7.000 евра, и то за девастирана подручја с минималним улагањима од 250.000 евра. Привредници који покрећу производњу, рецимо, у околини Београда, Новог Сада или Ниша могу да рачунају на 3.000 евра по запосленом.

За инвестицију у Љигу или Ивањици, који су у категорији слабо развијених подручја, фирма може да добије максимум 6.000 евра по радном месту. Модел је такав да што је развијеније подручје у које се улаже, то су износи који се воде као минимална улагања већи, а подстицаји по радном месту мањи.

Друга опција је финансијска помоћ државе на основу величине инвестиције.

Ипак, инвеститори који запосле више од 200 радника могу да добију и додатни подстицај.

Тако неко ко покреће производњу вредну 50 милиона евра од државе може да добије 25 милиона, а ако запосли више од 200 радника, та средства се увећавају за још 10 одсто двогодишњих трошкова за бруто плате.

Онај ко запосли више од 500 радника добиће додатни подстицај од 15 одсто, а за више од 1.000 радника 20 одсто трошкова за плате.

У односу на претходне уредбе, сада су пооштрени критеријуми за добијање помоћи, али и контрола.

Предузеће које жели да добије државну финансијску ињекцију мора да гарантује да ће новозапосленима исплаћивати плату која је 20 одсто већа од минималца. Услов је да послују најмање три године и да у трајању инвестиционог пројекта повећавају број радника. Контролу врши Министарство привреде.

Блиц пише да из Министарства привреде нису добили одговор на питање да ли је направљена анализа досадашњих ефеката подстицаја.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер