петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Блиц: Без чланства у НАТО Србија ће тешко постати чланица ЕУ, а остаће и без заштите у случају озбиљнијег сукоба у региону
Хроника

Блиц: Без чланства у НАТО Србија ће тешко постати чланица ЕУ, а остаће и без заштите у случају озбиљнијег сукоба у региону

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 12. јун 2017.

 Готово све државе у нашем окружењу су чланице НАТО, што је поново отворило питање Србије и њене чврсто прокламоване војне неутралности. Шта би могло да је натера на евентуалну промену става? Две су чињенице које познаваоци прилика наводе као важне - без чланства у НАТО Србија ће тешко постати чланица ЕУ, а остаће и без заштите у случају озбиљнијег сукоба у региону.

Након уласка Црне Горе у НАТО још само две земље у нашем окружењу нису чланице тог савеза. За Македонију је то можда и питање времена, док би пут БиХ ка тој војној организицији био вероватно много тежи.

Војни аналитичар Александар Радић каже да ће Влада Србије морати да размисли о војној неутралности, уколико убрзо након Црне Горе у НАТО уђу и поменуте две државе. Зашто није добро да војно неутрална Србија буде у потпуности окружена чланицама Алијансе?

- Добар део српског народа живеће у државама НАТО-а и то не можете игнориштете. Такође, бићемо у ситуацији да смо потпуно окружени Алијансом, а немамо војне савезнике. То што одржавамо војне вежбе са Русијом и Белорусијом, а онда и са Америком, то је лепо, али то није савезништво - објашњава Радић за "Блиц".

Он каже да треба видети какве су нам алтернативе, али је проблем што су наши политичари острастили људе и манипулисали њиховим емоцијама.

- Подршка Србије чланству у НАТО-у била је знатно већа 2002. године, када су ране од бомбардовања биле најсвежије, него данас. Створена је клима "за" и "против". Нисмо се озбиљно и аргументовано бавили питањем шта даље - тврди Радић.

Бивши помоћник министра одбране Бојан Димитријевић сматра, међутим, да евентуално чланство БиХ и Македоније у НАТО-у неће натерати Србију да преиспита свој став о војној неутралности, који је званично дефинисан скупштинском резолуцијом из 2007. године. Он наводи да би се то пре десило у случају већих сукоба на Косову, у Македонији или Босни, јер би то директно утицало на националну безбедност Србије.

- Оно што нам шкоди је и то што се чланство у НАТО-у препознаје као степеница за улазак у Европску унију. Ту преовлађују више политичко-економски него безбедносни разлози - каже за "Блиц" Димитријевић и додаје да Србија већ има добру сарадњу са НАТО-ом кроз Партнерство за мир.

И не само добру, вероватно најјачу сарадњу коју држава нечланица може да има са Алијаном. Управо из тог разлога, Игор Новаковић из Центра за међународне и безбедносне послове сматра да је Србија безбедна.

- То што смо окружени државама НАТО-а не видим као нешто је лоше или што угрожава нашу безбедност. Напротив, налазимо се у некој врсти безбедносне колевке. Осим што смо чланица Партерства за мир, од новембра прошле године припадамо борбеној групи ЕУ "Хелброк". Наша безбедност је утемељена и сарадањом са државама региона - наводи Новаковић.

Он, међутим, додаје да увек постоји простор за већу сарадњу.

- Треба да видимо што је наша стратегија и, по том питању, увек треба искључити емоције - завршава Новаковић.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер