четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Блиц: Банке у јануару изнеле из Србије више од пола милијарде евра
Хроника

Блиц: Банке у јануару изнеле из Србије више од пола милијарде евра

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 22. фебруар 2012.

У јануару је кроз банке из земље изашло 518 милиона евра. Како је било и прилива из иностранства, девизне резерве олакшале су за месец дана укупно 454 милиона евра. То је убедљиво највиши одлив девиза у последњих пет година, пет и по пута виши него 2008. и чак троструко виши него лане.

Економисти кажу да ће банке наставити да повлаче новац из Србије и да током ове године може да се потроши и до две милијарде евра девизних резерви Централне банке.

Из домаћих банака се за годину дана одлило укупно 728 милиона евра, показују последњи подаци Народне банке Србије из децембра прошле године. Већину од те суме банке су крајем прошле године повукле од својих матица у иностранству да би повећале билансе, приказале веће тржишно учешће и вишу адекватност капитала.

Кад су били готови завршни рачуни, банке су позајмљени новац једноставно вратиле својим страним оснивачима и отуд огроман “минус” између децембарских и јануарских девизних резерви НБС.

У Народној банци Србије кажу за “Блиц” да су током јануара забележени одливи у укупном износу од око 518 милиона евра евра по основу мањег издвајања обавезне резерве банака и измирења обавеза према инокредиторима.

Ђорђе Ђукић, професор Економског факултета, очекује да банке наставе са повлачењем новца, пре свега оне чије су матице из земаља које је захватила криза.

- Банке се континуирано раздужују. И такав тренд ће се наставити због рецесије у еврозони. Банке оснивачи су ставили до знања својим ћеркама у Србији да се ослоне на сопствене изворе и да не рачунају на даљи прилив капитала из иностранства - каже Ђукић и додаје да ће многе банке драстично смањити кредитну активност.

Другим речима, и грађани и привреда ће теже долазити до позајмица од банака.

Око три четвртине домаћег банкарског сектора има осниваче у Европи и претходних година су зајмови привреди и становништву махом одобравани захваљујући приливу капитала из иностранства. Како банке издвајају значајан проценат капитала Централној банци сваки пут кад одобре кредит или приме депозите, то је посредно јачало девизне резерве НБС и држало динар стабилним.

Међутим, почетком ове године први пут од почетка кризе из земље је за месец дана отишло знатно више новца него што је у њу дошло.

Тако је нето одлив (разлика између укупног прилива и укупног одлива девиза) у јануару 2009. био 91 милион евра, у јануару следеће године 45 милиона евра, док је на крају првог месеца прошле године 142 милиона евра. На крају јануара ове године је из земље отишло много више новца него што је ушло, па је нето одлив 454 милиона евра, чита се из статистике НБС о спољном дугу.

Макроекономиста Стојан Стаменковић очекује да се из девизних резерви НБС до краја ове године потроши и до две милијарде евра.

- Део девиза ће се одлити кроз банке, Централна банка ће трошити девизе како би бранила динар, док ће део морати да оде на покриће увоза - каже он.

Наиме, на крају прошле године се спољнотрговински дефицит продубио за петину у односу на 2011. и вероватно ће истим темпом увоз наставити да расте у односу на извоз и током ове године. То значи да ће дефицит морати да се покрива из девизних резерви - НБС ће банкама продавати евре, а оне даље предузећима која буду куповала робу и услуге из иностранства.

Девизне резерве током

2011. и у јануару 2012.

- Јануар 9.859

- Фебруар 10.061

- Март 9.918

- Април 9.951

- Мај 10.064

- Јун 9.966

- Јул 10.383

- Август 10.420

- Септембар 11.358

- Октобар 11.272

- Новембар 11.398

- Децембар 12.057

- Јануар 2012. 11.603

*износи су у милијардама евра

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер