уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Блиц: Аналитичари Александар Радић и Душан Јањић - наша јавност мисли да је Хрватска имала подршку Немачке, а оружје је углавном стизало из Русије
Хроника

Блиц: Аналитичари Александар Радић и Душан Јањић - наша јавност мисли да је Хрватска имала подршку Немачке, а оружје је углавном стизало из Русије

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 15. април 2017.

Током крвавих ратова деведесетих година, Хрватска је упркос ембаргу куповала и набављала оружје са свих страна, а највећи део стигао је из Русије. Међу моћним наоружањем у Хрватску је стигао и ПВО систем С-300, који је за циљ имао да одврати евентуалне ваздушне нападе српске војске, што је потврдио и амбасадор Русије у Загребу Анвир Азимов. Након поновног помињања ове сарадње, поставља се питање: шта је Србија добила од Русије у тим ратним годинама?

Одговор је - ништа.

- Срби током тих година од Руса нису добили апсолутно ништа. За разлику од нас, Хрвати су добили хеликоптере Ми-8, које и сада има хрватско ваздухопловство. Они су легално куповани у Русији, и то нови, за шта постоји чак и потврда. Прича око тога да Руси наводно нису знали, не пије воду. Наравно да су знали, зато што је Русија по процедури која се примењује у УН пријавила извоз тих хеликоптера као "средства наоружања", иако је то било спорно време. Тада је у Хрватску стизало штошта - каже војни аналитичар Александар Радић за "Блиц".

Радић за каже да у Србији и даље влада неки мит да је Запад био тај који је наоружавао Хрвате у рату деведесетих, а заправо су то били Руси.

- Србија од почетка рата 1991. године од Русије није добила баш ништа. То је један велики мит који смо ми створили, како је Немачка увек снабдевала Хрватску, а ми смо живели у убеђењу да имамо неку подршку са истока. Е па у пракси за то нема доказа. Немачка није дозволила да за време трајања ембарга било шта од оружја иде ка Хрватској, док је с друге стране велики резервоар наоружања за Хрватску били су вишкови из Украјине, Русије, али и мањих земаља са подручја бившег СССР - каже Радић. Он објашњава како је до тога дошло:

- Знате како то већ иде: узмете "мигове" из Киргизије, то су они фамозни "мигови 21" за које су чак и многи војни стручњаци покушавају да некога убеде како су заправо из Немачке, мало их прошетате по другим земљама и на крају они стигну у Хрватску. Они су тако добили и хеликоптере " МИ-24", и слично оружје. Хрватска је имала још неке, бочне изворе наоружања, рецимо оно што је стигло из Аргентине, али главни ресурс за увоз наоружања биле су земље бившег Совјетског савеза - истиче Радић.

Војни стручњак истиче да су то била времена када се тражио новац, те да није било много премишљања хоће ли се оружје испоручити или не.

- Ипак, треба имати у виду да су то биле другачије политичке околности. Рецимо, усред 1995. године, када код нас влада снажан мит око тога како је Запад против нас, руски председник Борис Јељцин прима Фрању Туђмана као госта на прослави годишњице победе над фашизмом, 9. маја! То је било време када је у Хрватску и даље стизало оружје из Русије. Конкретан пример, који може да се потврди, јесу нови хеликоптери. Те хеликоптере Хрватска и сада има у наоружању - закључује Радић.

"Отрежњујућа порука"

Др Душан Јањић каже да је формулација руског амбасадора, "да су Руси Хрватима дали С-300 да обуздају Србе", веома добра и поучна, пре свега за нашу земљу.

- Милошевић је стално очекивао да потпише уговор о набавци С-300, али то се није догодило. С друге стране, Туђман је у томе очигледно успео и по свему судећи, платио део. Мислим да је та вест јако поучна, пошто Србија и дан-данас чека неке споразуме, а други добијају оружје. Друго, мислим да је та порука отрежњујућа. Та перцепција је иначе нормална у међународним односима, нарочито када су у питању велике силе. Понашање Русије је потпуно нормално, а оно што није нормално је начин на који ми видимо Русију - истиче Јањић за "Блиц".

Он истиче да је чињеница да су Руси наоружавали Хрвате током рата деведесетих контрадикторна тврдњама шефа дипломатије Сергеја Лаврова.

- Ове вест је контрапордуктивна по Лаврова и његово уцењивање Америке причом о бомбардовању Србије јер је прогон Срба у "Олуји" било етничко чишћење. А наоружавати некога ко спроводи етничко чишћење је мало деликатна ствар, знате. Друго, крајње је време да Руси забораве термин "ми смо вама дали". Они све што дају жестоко наплате. Њихове камате у таквим стварима никад нису испод 9 посто. Дакле могу мислити колико је Туђмана коштао С-300 и "обуздавање Срба". Све у свему, мислим да је та вест добродошла, она је тужна и говори највише о Русији, немилости великих сила, али би требало да буде отрежњујућа за политичаре и јавност Србије - подвлачи Јањић.

Моћни С-300 испоручен са најважнијим делом

Хрватски лист "Национал" писао је да је већи део ПВО система С-300 био испоручен Хрватској, са све специјалним 8-битним чипом на основном лансеру, који познаваоци система сматрају његовим кључним делом који повезује све виталне делове ракета с командном плочом, хидрауликом и његовим системом веза.

Делови система С-300 у Хрватску су стигли између 1994. и 1996, добављали су се преко аеродрома у Пули, а јавности су показани на паради Хрватске војске на Јаруну 1995. Уочи злочиначких акција "Бљесак" и "Олуја", јавно показивање тог система на војној паради за Дан државности био је уједно и знак да је то догађај од огромног глобалног стратешког значаја, јер су војни аналитичари схватили да се један систем С-300 први пут нашао изван непосредне контроле руске војске или њених савезника.

Руси негирали да су испоручивали оружје Хрватској

Руско министарство иностраних послова демантовало је јуче тврдње хрватских медија о испорукама наоружања за Хрватску из Русије 1990-их година. Како се наводи у саопштењу руске амбасаде у Београду достављеном "Тањугу", Русија је увек стриктно поштовала међународно-правне обавезе, укључујући и оне везане за режим ембарга на испоруку наоружања сукобљеним странама у току југословенске кризе 1991-1995. година.

- Ова саопштења су провокативна, грубо изврћу чињенице и имају за циљ оцрњивање политике Руске Федерације на Балкану. Поготово је неприхватљиво у контексту свих тих измишљотина спомињање контаката амбасадора Русије у Загребу - истиче се у саопштењу.

(Блиц)

Видети још: Вечерњи лист: Русија уочи "Олује" испоручила Хрватској ракетни систем С-300, који никада није отплаћен, а 2004. је завршио у САД

МИП Русије демантовало тврдње хрватских медија о "испорукама наоружања за Хрватску из Русије почетком деведесетих година"

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер