петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Блиц: Амерички лобисти за пројекат независности Косова - брачни пар Клинтон, Олбрајтова, Вилијам Вокер...
Хроника

Блиц: Амерички лобисти за пројекат независности Косова - брачни пар Клинтон, Олбрајтова, Вилијам Вокер...

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 10. јун 2019.

 БЕОГРАД - Београдски лист Блиц објавио је данас текст о најутицајнијим америчким лобистима за пројекат независности јужне српске покрајине, међу којима су брачни пар Клинтон, Мадлен Олбрајт, Вилијам Вокер...

У тексту под насловом "Деценијама гризу за косовску независност", Блиц пише да није непознато да САД признају независност Косова, али да улога неких људи у томе одавно није политичка, већ залази и у сферу личних и пословних интереса.

Први на листи најважнијих и најупорних лобиста је брачни пар Клинтон.

Лист наводи да су бивши амерички председник Бли Клинтон и бивша државна секретарка Хилари Клинтон остали упамћени као једни од најватренијих заступника идеје о косовској независности.

Због тога што су обоје подржали све потезе приштинских власти, закључно са самопроглашеном независношћу, добили су велику захвалност, која се, између осталог, огледала у улицама и споменицима који носе њихова имена у Приштини.

Као други најистакнутији лобиста означен је бивши шеф посматрачке мисије ОЕБС-а на Косову Вилијам Вокер, који је, како пише Блиц био човек којем су се Албанци клањали до неба.

Вокер је симбол афере "Рачак", која је била повод за бомбардовање СРЈ 1999. године.

Следећа на листи је Мадлен Олбрајт, државна секретарка САД у Клиинтоновој администрацији.

Она, како пише београдски дневник, из све снаге подржава косовску независност, тим пре што је њена компанија "Олбрајт груп" стала иза једног од водећих мобилних оператера на КиМ "Ипко нета", а својевремено се спекулисало да жели да купи и пошту и телекомуникације Косова.

Следећи на листи под бројем четири је конгресмен из Тенесија Тим Бурчет за којег лист наводи да, иако не да се сврста међу приштинске лобисте, не би било грешке ако би неко помислио да је не само противник, већ мрзитељ Срба.

Лист подсећа на његов недавни разговор са бившом председницом Косова Атифетом Јахјагом, у којем Бурчет каже да су "Срби смећарски народ, без имало храбрости, за који треба што пре наћи начин да буде приведен правди".

На петом месту је конгресмен Елиот Ејнџел, који се Косовом бави 30 година. Приштинске власти су, како пише Блиц, увек могле да рачунају на његову подршку, а разлог томе су, како се спекулише, разни пословни и донаторски аранжмани које Ејнџел има с лобистима за косовску незвисност и политичким лидерима из Приштине.

На шестом месту је пензионисани генерал Весли Кларк, који је био командант НАТО снага у Европи и који је руководио операцијом бомбардовања СРЈ.

По напуштању службе у војсци, Кларк постаје бизнисмен и руководилац канадске енергетске комапније "Енвидити", која је од приштинских власти тражила лиценцу за истраживање резерви угља од којих би се производила синтетичка нафта, подсећа Блиц.

Место број седам припало је Харију Бајрактарију, америчком бизнисмену и лобисти албанског порекла, који је један од главних финансијера косовске независности.

Медији су открили његове пословне везе с конгресменом Ејнџелом, подсећа Блиц.

На месту број осам је Фљорин Краснићи, који неформално носи титулу једног од оснивача ОВК и који је до богатства дошао тргујући оружјем у САД.

Својевремено је амерички Пи-Би-Ес снимио документарац "Бруклинска веза", у којем је, између осталог, речено да је Краснићи у САД скупио 30 милиона долара за наоружавање ОВК, а онда куповао оружје у продавницама и шверцовао га на Косово.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер