уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Блиц: Албанци Трампу дају милионе да притисне Србију
Хроника

Блиц: Албанци Трампу дају милионе да притисне Србију

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 18. август 2017.

 Албански лобисти новцем ће утицати на администрацију председника САД Доналда Трампа да би издејствовали повољно решење косовског проблема, а Србија наде полаже пре свега у снажну дипломатску активност.

Није тајна да су милиони који се већ годинама из Приштине сливају ка Вашингтону придобили Клинтонову, Бушову и Обамину администрацију. Доналд Трамп би, међутим, могао бити председник САД под којим ће косовски чвор бити коначно распетљан, па ће лобирање и финансирање албанских интереса сада бити веће него икада пре. Како је наш лист раније писао, као највећи финансијери албанских циљева на Капитолу помињу се пре свега “најбогатији Албанац” Беџет Пацоли, али и некадашњи челник “Самоопредељења” Фљорин Краснићи и бизнисмен Хари Бајрактари. Пацоли, чија је коалиција и даље у игри да добије премијерско место у влади Косова, познат је по плаћању лобиста и састанцима којима је желео да утиче на признање Косова, али и (недавно) ослобађање Рамуша Харадинаја из есктрадиционог притвора у Француској.

Српска страна, међутим, не може и неће да се помири са ситуацијом у којој Албанци воде игру.

- Како се примиче време коначног разрешења косовског питања, албанска страна заузела је чврсте позиције од којих ни по коју цену неће да одступи. Ми, с друге стране, не можемо да дозволимо такав њихов максималистички приступ. Остаје нам дипломатска активност и борба - каже за “Блиц” високи српски званичник.

Обрад Кесић, политички аналитичар из Вашингтона, објашњава да је врло тешко имати увид у количину новца који стиже за албанско лобирање у САД.

- Средства дефинитивно долазе из Албаније, преко фирми које раде послове за државу, а потом финансирају албанске заједнице у Црној Гори, Македонији... Средства стижу и из Приштине, Косово овде има амбасаду, њихова активност је велика. Коначно, новац долази и од све веће албанске заједнице у САД. Иако и међу њима има несугласица, сви се слажу око косовске независности - каже Кесић.

Он наглашава да - премда Трампова администрација није толико наклоњена албанским интересима као претходне - у Стејт департменту и даље постоје службеници који су “сентиментално” везани за подршку косовским албанцима.

С друге стране, Србија нема такву финансијску моћ. Јесења дипломатска офанзива председника Вучића - кроз вишеструке билатералне састанке и састанак са председником Трампом као завршним чином - фокусираће се зато управо на финализацију косовског питања.

“Блиц” је у јучерашњем броју ексклузивно објавио планове о сусрету Трамп-Вучић у САД, који би требало да се догоди до краја године, али овај састанак само је последњи у низу који српски председник има у плану јер пре тога Вучић треба да у Бриселу седне за сто са новом косовском владом (када и ако буде формирана).

Већ крајем септембра, догодиће се и дуго најављивани састанак Вучића са турским председником Реџепом Тајипом Ердоганом у Београду, а око 20. септембра очекује се састанак Вучића са потпредседником САД Мајклом Пенсом на маргинама седнице УН о Косову. Драган Ђукановић из Центра за спољну политику сматра да је јасно да је ова “дипломатска офанзива” узрокована новим повећаним интересовањем за проблем Косова, али и стабилизацију прилика у региону.

- Косово је поново високо на агенди приоритета, и Србије и на глобалном нивоу. Постоји интенција да се додатно убрзају преговори о нормализацији, оствари јаснији договор између свих страна, па ће се дипломатски напори кретати у том правцу. Тежи се стабилизацији региона, и с тим у вези нормализација односа Београда и Приштине.

 „Нормални односи за 100 година“

Потписивање коначног споразума о нормализацији и помирењу између Косова и Србије требало би да обухвати и међусобно признање као једини пут којим ће се заувек ставити тачка на све неспоразуме, навео је косовски председник Хашим Тачи у ауторском тексту за немачки лист „Франкфуртер алгемајне цајтунг“. Уз то, Тачи истовремено пише да би овим темпом односи Србије и Косова могли да се нормализују „тек можда након 100 година“.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер