четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бивши заменик шефа ЦИА за Балкан Стивен Мајер: Еу је у кризи а премијер Вучић и влада Србије то не схватају или неће да признају
Хроника

Бивши заменик шефа ЦИА за Балкан Стивен Мајер: Еу је у кризи а премијер Вучић и влада Србије то не схватају или неће да признају

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 24. јун 2016.

Ма какви били резултати референдума у Британији, сама чињеница да је однос оних који су за унију и против ње пола-пола показује да је Европа у проблему и да су њени најбољи дани прошлост, каже за Спутњик бивши заменик шефа ЦИА за Балкан Стивен Мајер, данас професор спољне политике у Вашингтону.

Ситуација у Европи није, каже Мајер, напета само због британског гласања које је веома тесно, него и због мигрантског питања и финансијских проблема који се не односе само на Грчку, већ и на друге земље јужне Европе, али и због чињенице да је ЕУ постала превелика и превише компликована да би добро функционисала.

„Мислим да су најбољи дани ЕУ прошлост. То је организација која се веома разликује од оне од пре десет година. Ако Британија одлучи да оде, друге земље ће бити подстакнуте да учине исто: Француска, Холандија, Финска, Данска. То није сигурно, али је могуће“, наводи Мајер.

Он упозорава да чак и да Британија одлучи да остане, сама чињеница да око половине Британаца не верује и не желе ЕУ, како показују анкете, представља „страшан сигнал за ЕУ“.

Мајер ипак оцењује да ће ЕУ „вероватно опстати“, али са далеко мањим значајем и далеко мањом способношћу да делује јединствено.

„Сведоци смо да због финансијских проблема и проблема избеглица долази до неке врсте ренационализације политике у Европи. За постојање ЕУ то је веома опасно. За 10-15 година ЕУ можда више неће постојати, не можемо бити сигурни али то је могуће. Та организација је у веома дубокој кризи. Узгред, чини ми се да премијер Вучић и влада Србије то не схватају. Или ако схватају, неће да то признају“, констатује наш саговорник.

(Спутњик) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер