субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бивши шеф ЦИА за Балкан: Зна се кога Америка воли у Србији и кога подржава
Хроника

Бивши шеф ЦИА за Балкан: Зна се кога Америка воли у Србији и кога подржава

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 02. децембар 2010.

Стивен Мејер говори за "Блиц"

Објава тајних дипломатских докумената који се тичу Србије и региона неће имати велики утицај на политику САД на Балкану јер је она и иначе веома отворена. Зна се какво мишљење Вашингтон има о Тадићу, зна се да га “воли” и подржава, као што је познато и да Додика не воли - каже за “Блиц“ Стивен Мејер, бивши шеф ЦИА за Балкан.

- Не очекујем ни да ће најављена документа о Младићу и убиству премијера Ђинђића бити посебно занимљива. Осим што ће потврдити став САД да Младић мора бити изручен, показаће и изненађеност због атентата - каже Мејер.

Он сматра да је објављивање тајних докумената огроман пропуст и промашај америчке администрације, али одбацује теорију о намерном пуштању информација:

- Ово је огромна срамота за САД јер је о светским званичницима расправљано на бруталан и увредљив начин. Сигурно је да је тиме поверење страних политичара умањено. Много ће времена проћи пре него што опет почну отворено да разговарају са америчким званичницима - каже Мејер и додаје да је овим, у крајњој линији, угрожен живот америчких дипломата и људи на терену који су и достављали информације.

На питање да ли се од времена када је руководио канцеларијом ЦИА за Балкан до данас нешто променило, он каже:

- Србија није остала у месту, али није ни напредовала колико је могла. Сада се налази на раскршћу и приморана је да се определи за учлањење у ЕУ и НАТО. Лично не разумем шта ће Србија тиме добити. НАТО је организација у мировању која постоји само зато што САД тако желе, а ЕУ је заједница која је очигледно финансијски обогаљена, која не зна шта жели, ни колика хоће да буде. Те су организације пре десет година биле важне за развој региона, али данас није тако. Србија треба добро да размисли у каквом савезу жели да буде са таквим организацијама. Али нажалост, сви ваши политичари се приклањају Западу, што Вашингтон и Брисел нашироко користе - закључује Мејер.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер