четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бивши руски министар финансија: У Русији талас масовних отпуштања као последица пада у сфери економије
Хроника

Бивши руски министар финансија: У Русији талас масовних отпуштања као последица пада у сфери економије

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 24. јануар 2015.

Давос -- Русија почиње да бележи талас масовних отпуштања као последицу пада у сфери економије, изјавио је бивши руски министар финансија Алексеј Кудрин.

Кудрин је поднео оставку 2011. због повећања војне потрошње, али се верује да још увек има поштовање и приступ руском председнику Владимиру Путину, навео је Ројтерс.

"Предвидео сам тешка времена, али нисам очекивао да ће бити овако тешка", рекао је Кудрин за британску агенцију на маргинама Светског економског форума у Давосу.

"Потрошачке цене су нагло порасле. Почела су велика отпуштања. Грађевински сектор бележи отпуштања од 100.000 људи. Видимо знаке кризе у аутоиндустрји. Такође ће бити значајног успоравања у модернизацији и примени западне технологије", рекао је Кудрин.

Он је рекао да ће економија заблежити пад од преко 4 одсто ове године, уколико цена нафте остане ниска.

Са Кудрином на челу министарства финансија, Русија је сакупила више од 500 милијарди долара резерви, укључујући око 160 милијарди долара у два резервна фонда који се могу користити у тешким временима у циљу заштите рубље и економије.

Са друштвеном потрошњом која чини трећину укупног буџета и војном потрошњом од 35 одсто, Русија би могла да исцрпе резервне фондове у наредних 18 месеци уколико цене нафте остану на садашњем нивоу од 50 долара по барелу.

"Уколико цена нафте остане на 50 долара, наш резервни фонд биће развучен на период од три године, док траје пребацивање на нижу потрошњу и сповођење реформи", рекао је Кудрин и додао да би велики програм модернизације војске требало спровести за 15, уместо 10 година, чиме би се такође уштедео новац.

Неки европски политичари и бизнисмени позивали су протеклих седмица на поново успостављање односа са Русијом и ублажавање санкција.

Кудрин је рекао да је већина западних бизнисмена и јавног мњења, ипак, против ове идеје, што чини укидање санкција мало вероватним.

Рубља је пала на половину своје вредности у односу на долар од почетка прошле године услед пада цена нафте и западних санкција Русији због кризе у Украјини.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер