Početna strana > Hronika > Bivši radnici fabrike „Beka“ protestovali ispred Vlade Srbije jer stečaj traje već 15 godina; Siniša Mali: Poslovno-stambeni kompleks „K distrikt“ na mestu „Beka” promeniće fizionomiju Dorćola
Hronika

Bivši radnici fabrike „Beka“ protestovali ispred Vlade Srbije jer stečaj traje već 15 godina; Siniša Mali: Poslovno-stambeni kompleks „K distrikt“ na mestu „Beka” promeniće fizionomiju Dorćola

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 12. februar 2018.

Bivši radnici i akcionari beogradske konfekcije Beko protestovali su ispred Vlade Srbije zbog toga što stečaj traje 15 godina i traže da se podeli prihod od do sada prodate imovine od oko 29 miliona evra na ime besplatnih akcija. Na protestu je bilo stotinjak od oko 4.535 bivših radnika te fabrike.

Stečajni upravnik Beka Mihajlo Koruga rekao je da se stečaj odužio zbog tri sudska spora i da bi sredinom ove godine mogao da se privede kraju ključan spor sa Ministarstvom odbrane, a da bi akcionari novac mogli da dobiju posle završetka tih sporova i prodaje preostale imovine firme.

"Za završetak stečaja bilo je neophodno da se okončaju tri sudska spora ali je ključan spor sa Ministarstvom odbrane koje polaže pravo na osam zgrada u okviru fabrike", rekao je Koruga.

Stečaj Beka je otvoren 2003. godine, a 2007. je ta firma prodata grčkoj kompaniji Lamda za 55,8 miliona evra. Lamda je posle nekoliko godina imovinu Beka prodala holanskoj kompaniji Prinacclee koja bi na toj dorćolskoj lokaciji, kako je danas najavio gradonačelnik Siniša Mali, trebalo da gradi poslovno-stambeni kompleks.

Koruga je rekao da je Ministarstvo odbrane 2013. godine podnelo tužbu zbog vlasništva nad osam zgrada od 1936. godine i traži adekvatan iznos od kupoprodajne cene, a presuda se očekuje krajem marta ove godine.

Sa računa Beka, prema njegovim rečima, isplaćeno je obeštećenje od oko 130 miliona dinara bosanskoj firmi Sib eksport-import zbog toga što je Beko prodao robnu kuću u Banajaluci 1991. godine, a kada su počeli ratni sukobi 1992. godine ponovo je ušao i koristio je sledećih 20 godina.

Koruga je rekao da se treći spor vodi sa kupcem, grčkom firmom Lamda, koja traži da im se vrati deo kupoprodajne cene za objekete na zemljištu koji nisu prešli u njihovo vlasništvo iako su spadali u imovinu koja je prodata na licitaciji.

Još nije prodata sva imovina

On je rekao da još nije prodata sva imovina i da je ovih dana oglašena prodaja robne kuće u Knez Mihailovoj ulici u Beogradu, a za prodaju će ostati još proizvodni pogon u Kovinu, dok robna kuća u Vrbasu od 543 kvadrata i prodavnica u Bajinoj bašti od 266 kvadrata još ne mogu da se ponude na prodaju zbog neraščišćenih vlasničkih odnosa.

Stečaj bi, prema njegovim rečima, mogao da se završi i novac podeli akcionarima pre prodaje ta dva sporna objekta, a kada se vlasništvo razreši i okončana prodaja akcionari bi naknadno dobili novac.

"Da bi akcionari dobili novac po osnovu dobijenih besplatnih akcija neophodno je da se namire oni koji su tužili, pod uslovom da dobiju spor, a preostali novac će deliti država i akcionari u odnosu 40 prema 60 odsto", rekao je Koruga.

On je istakao da "akcionari samo gledaju svoj interes i traže da se postojeći novac na računu podeli, a da se robna kuća ne prodaje već predje u njihovo vlasništvo".

Koruga je podsetio da čak i da ne postoje tužbe i da robna kuća ne mora da se proda zbog namirenja tih potraživanja, akcionari bi teško upravljali ili prodali robnu kuću jer od oko 4.500 akcionara za 700 postoje samo imena bez ikakve adrese.

Predsednik Udruženja vlasnika akcija Beka Zlatko Kunštek rekao je da je polovina akcionara preminula ali da postoje naslednici i da Ministarstvo odbrane do sada održanim ročištima nije dalo dokaze da su bili vlasnici osam zgrada.

"Ako su i bili vlasnici osam zgrada, one su prodate, srušene i izgrađene nove pa nemaju pravo da ih potražuju", rekao je Kunštek.

Dodao je da zbog odugovlačenja stečaja imovina Beka propada i da je iz pogona u Kovinu koji ne radi od 2012. godine ukradeno 800 motora koji su pokretali mašine.

Siniša Mali: Projekat „K Distrikt” za novo ruho Dorćola

Gradonačelnik Beograda Siniša Mali prisustvovao je danas predstavljanju projekta „K Distrikt” i tom prilikom poručio da će poslovno-stambeni kompleks na mestu nekadašnje fabrike „Beko” na Dorćolu u potpunosti promeniti fizionomiju tog dela grada.

Događaju je prisustvovao glavni gradski urbanista Milutin Folić.

Mali je istakao da je prostor nekadašnje fabrike „Beko” na Dorćolu u potpunosti zapušten već dugi niz godina. Iako je u ovom trenutku situacija nepromenjena, naveo je Mali, danas smo videli kako će ovaj deo grada uskoro da izgleda.

– Ovde će se nalaziti poslovno-stambeni kompleks koji će početi da se gradi već ove godine. U pitanju je investicija od skoro 200 miliona evra, a biće izgrađeno 115.000 nadzemnih kvadrata, plus dve podzemne garaže. Ovo je jedna od najatraktivnijih lokacija u Beogradu, tu su Sava, Dunav i Kalemegdan. Projekt, čijoj smo prezentaciji prisustvovali danas, u potpunosti će se uklopiti u istorijsko jezgro našeg grada – ocenio je gradonačelnik.

Prema njegovim rečima, veliki broj lokacija u Beogradu je dugo godina bio zapušten poput Rajićeve, gde danas imamo moderni tržni centar.

– Beograd na vodi je najveće gradilište u Beogradu, a bio je pravo ruglo pre početka radova. Za nekoliko nedelja počinje izgradnja projekta „Belgrade skyline” na početku Ulice kneza Miloša, na mestu gde se svojevremeno nalazio savezni SUP.  Na mestu nekadašnje fabrike IKL sada takođe niče stambeno-poslovni kompleks, a tako će biti i ovde gde je nekada radila fabrika „Beko”. Želimo da aktiviramo dobre lokacije, da gradimo i pokrenemo domaću građevinsku industriju i privredu, a ujedno činimo Beograd i Dorćol lepšim mestima za život – rekao je Mali.

On je zahvalio Borisu Podreki koji je, kako je rekao, uradio mnogo dobrog za Beograd.

– Neke njegove ideje su sprovedene u delo, pre svega o pretvaranju većeg dela centra grada u pešačku zonu. Ovaj projekat će po završetku radova sigurno postati jedan od simbola našeg grada. Zahvaljujem i holandskim investitorima koji su pronašli motiv da učestvuju na našem tržištu nekretnina. To tržište raste iz dana u dan, ali je sigurno da investitor traži ne samo zaradu već i priliku da ostavi svojevrstan „pečat” u gradu – dodao je gradonačelnik.

On je naglasio da u Beogradu pre samo nekoliko godina nije bilo investitora i investicija, ali da se sada, kada je to promenjeno, grad trudi da bude efikasan u izdavanju građevinskih dozvola.

– Beograd je prošle godine izdao građevinskih dozvola za više od milion kvadratnih metara. Izuzetno sam zadovoljan činjenicom da će Beograd dobiti novi izgled u ovom delu grada. Investitor privodi kraju posao oko projekta, očekuje izdavanje građevinske dozvole, pa bi krajem leta ili početkom jeseni gradnja mogla da počne. Radiće se u tri faze, a posebno mi je drago što će stara fabrička zgrada firme „Beko” biti sačuvana i postati hotel ili poslovna zgrada – zaključio je Mali.

Boris Podreka je projekat „K Distrikt” nazvao izuzetno harizmatičnim, jer je u pitanju stari deo grada koji obiluje kulturno-istorijskim spomenicima.

– Velika pažnja biće usmerena ka deci i prostoru u kojem se ona igraju, ali ništa manje važan neće biti ni bulevar koji će ići od Kalemegdana do Dunava – rekao je Podreka.

Predstavnik investitora – kompanije „Pinakl” iz Holandije Meno de Jong smatra da bi kompanija za koju radi trebalo da bude ponosna jer je dobila poverenje da razvija stari deo Beograda.

– Srećni smo što ćemo sarađivati sa arhitektom svetskog glasa kakav je Boris Podreka. Ovaj prostor na neki način predstavlja istoriju Beograda i Srbije, a ubeđeni smo da realizacijom ovog projekta činimo dobru stvar za čitavu zajednicu – rekao je Meno de Jong.

(Agencije)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner