субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бивши радници фабрике „Бека“ протестовали испред Владе Србије јер стечај траје већ 15 година; Синиша Мали: Пословно-стамбени комплекс „К дистрикт“ на месту „Бека” промениће физиономију Дорћола
Хроника

Бивши радници фабрике „Бека“ протестовали испред Владе Србије јер стечај траје већ 15 година; Синиша Мали: Пословно-стамбени комплекс „К дистрикт“ на месту „Бека” промениће физиономију Дорћола

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 12. фебруар 2018.

Бивши радници и акционари београдске конфекције Беко протестовали су испред Владе Србије због тога што стечај траје 15 година и траже да се подели приход од до сада продате имовине од око 29 милиона евра на име бесплатних акција. На протесту је било стотињак од око 4.535 бивших радника те фабрике.

Стечајни управник Бека Михајло Коруга рекао је да се стечај одужио због три судска спора и да би средином ове године могао да се приведе крају кључан спор са Министарством одбране, а да би акционари новац могли да добију после завршетка тих спорова и продаје преостале имовине фирме.

"За завршетак стечаја било је неопходно да се окончају три судска спора али је кључан спор са Министарством одбране које полаже право на осам зграда у оквиру фабрике", рекао је Коруга.

Стечај Бека је отворен 2003. године, а 2007. је та фирма продата грчкој компанији Ламда за 55,8 милиона евра. Ламда је после неколико година имовину Бека продала холанској компанији Prinacclee која би на тој дорћолској локацији, како је данас најавио градоначелник Синиша Мали, требало да гради пословно-стамбени комплекс.

Коруга је рекао да је Министарство одбране 2013. године поднело тужбу због власништва над осам зграда од 1936. године и тражи адекватан износ од купопродајне цене, а пресуда се очекује крајем марта ове године.

Са рачуна Бека, према његовим речима, исплаћено је обештећење од око 130 милиона динара босанској фирми Сиб експорт-импорт због тога што је Беко продао робну кућу у Банајалуци 1991. године, а када су почели ратни сукоби 1992. године поново је ушао и користио је следећих 20 година.

Коруга је рекао да се трећи спор води са купцем, грчком фирмом Ламда, која тражи да им се врати део купопродајне цене за објекете на земљишту који нису прешли у њихово власништво иако су спадали у имовину која је продата на лицитацији.

Још није продата сва имовина

Он је рекао да још није продата сва имовина и да је ових дана оглашена продаја робне куће у Кнез Михаиловој улици у Београду, а за продају ће остати још производни погон у Ковину, док робна кућа у Врбасу од 543 квадрата и продавница у Бајиној башти од 266 квадрата још не могу да се понуде на продају због нерашчишћених власничких односа.

Стечај би, према његовим речима, могао да се заврши и новац подели акционарима пре продаје та два спорна објекта, а када се власништво разреши и окончана продаја акционари би накнадно добили новац.

"Да би акционари добили новац по основу добијених бесплатних акција неопходно је да се намире они који су тужили, под условом да добију спор, а преостали новац ће делити држава и акционари у односу 40 према 60 одсто", рекао је Коруга.

Он је истакао да "акционари само гледају свој интерес и траже да се постојећи новац на рачуну подели, а да се робна кућа не продаје већ предје у њихово власништво".

Коруга је подсетио да чак и да не постоје тужбе и да робна кућа не мора да се прода због намирења тих потраживања, акционари би тешко управљали или продали робну кућу јер од око 4.500 акционара за 700 постоје само имена без икакве адресе.

Председник Удружења власника акција Бека Златко Кунштек рекао је да је половина акционара преминула али да постоје наследници и да Министарство одбране до сада одржаним рочиштима није дало доказе да су били власници осам зграда.

"Ако су и били власници осам зграда, оне су продате, срушене и изграђене нове па немају право да их потражују", рекао је Кунштек.

Додао је да због одуговлачења стечаја имовина Бека пропада и да је из погона у Ковину који не ради од 2012. године украдено 800 мотора који су покретали машине.

Синиша Мали: Пројекат „К Дистрикт” за ново рухо Дорћола

Градоначелник Београда Синиша Мали присуствовао је данас представљању пројекта „К Дистрикт” и том приликом поручио да ће пословно-стамбени комплекс на месту некадашње фабрике „Беко” на Дорћолу у потпуности променити физиономију тог дела града.

Догађају је присуствовао главни градски урбаниста Милутин Фолић.

Мали је истакао да је простор некадашње фабрике „Беко” на Дорћолу у потпуности запуштен већ дуги низ година. Иако је у овом тренутку ситуација непромењена, навео је Мали, данас смо видели како ће овај део града ускоро да изгледа.

– Овде ће се налазити пословно-стамбени комплекс који ће почети да се гради већ ове године. У питању је инвестиција од скоро 200 милиона евра, а биће изграђено 115.000 надземних квадрата, плус две подземне гараже. Ово је једна од најатрактивнијих локација у Београду, ту су Сава, Дунав и Калемегдан. Пројект, чијој смо презентацији присуствовали данас, у потпуности ће се уклопити у историјско језгро нашег града – оценио је градоначелник.

Према његовим речима, велики број локација у Београду је дуго година био запуштен попут Рајићеве, где данас имамо модерни тржни центар.

– Београд на води је највеће градилиште у Београду, а био је право ругло пре почетка радова. За неколико недеља почиње изградња пројекта „Belgrade skyline” на почетку Улице кнеза Милоша, на месту где се својевремено налазио савезни СУП.  На месту некадашње фабрике ИКЛ сада такође ниче стамбено-пословни комплекс, а тако ће бити и овде где је некада радила фабрика „Беко”. Желимо да активирамо добре локације, да градимо и покренемо домаћу грађевинску индустрију и привреду, а уједно чинимо Београд и Дорћол лепшим местима за живот – рекао је Мали.

Он је захвалио Борису Подреки који је, како је рекао, урадио много доброг за Београд.

– Неке његове идеје су спроведене у дело, пре свега о претварању већег дела центра града у пешачку зону. Овај пројекат ће по завршетку радова сигурно постати један од симбола нашег града. Захваљујем и холандским инвеститорима који су пронашли мотив да учествују на нашем тржишту некретнина. То тржиште расте из дана у дан, али је сигурно да инвеститор тражи не само зараду већ и прилику да остави својеврстан „печат” у граду – додао је градоначелник.

Он је нагласио да у Београду пре само неколико година није било инвеститора и инвестиција, али да се сада, када је то промењено, град труди да буде ефикасан у издавању грађевинских дозвола.

– Београд је прошле године издао грађевинских дозвола за више од милион квадратних метара. Изузетно сам задовољан чињеницом да ће Београд добити нови изглед у овом делу града. Инвеститор приводи крају посао око пројекта, очекује издавање грађевинске дозволе, па би крајем лета или почетком јесени градња могла да почне. Радиће се у три фазе, а посебно ми је драго што ће стара фабричка зграда фирме „Беко” бити сачувана и постати хотел или пословна зграда – закључио је Мали.

Борис Подрека је пројекат „К Дистрикт” назвао изузетно харизматичним, јер је у питању стари део града који обилује културно-историјским споменицима.

– Велика пажња биће усмерена ка деци и простору у којем се она играју, али ништа мање важан неће бити ни булевар који ће ићи од Калемегдана до Дунава – рекао је Подрека.

Представник инвеститора – компаније „Пинакл” из Холандије Мено де Јонг сматра да би компанија за коју ради требало да буде поносна јер је добила поверење да развија стари део Београда.

– Срећни смо што ћемо сарађивати са архитектом светског гласа какав је Борис Подрека. Овај простор на неки начин представља историју Београда и Србије, а убеђени смо да реализацијом овог пројекта чинимо добру ствар за читаву заједницу – рекао је Мено де Јонг.

(Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер