уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бивши начелник Саобраћајне полиције: Како сам повлачио пријаве против Зорана Бабића и Игора Бечића
Хроника

Бивши начелник Саобраћајне полиције: Како сам повлачио пријаве против Зорана Бабића и Игора Бечића

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 22. мај 2017.

Када би ми дошао Зоран Бабић и рекао да је прекорачио брзину јер је возио болесно дете код лекара, као и господин Игор Бечић, бивши потпредседник скупштине, коме је баба имала инфаркт имао сам дискреционо право да им поверујем или не. То су озбиљни људи и ја сам им веровао.

Ово је данас у Трећем основном суду испричао Драгиша Симић, бивши начелник Управе саобраћајне полиције, коме се суди за злоупотребу службеног положаја. Тужилаштво је као спорне истакло 391 предмет, у којима је Симић наложио да се повуче прекршајна пријава или одустане од прекршајног поступка. Он је данас изнео своју одбрану, а на почетку суђења у јануару изјаснио се да није крив.

- Много њих је ургирало да ја донесем некакву наредбу. Надређени, колеге, као и политичари, али такве ургенције нису утицале приликом мог одлучивања - причао је Симић. - Ако нису испуњени законски услови, нисам доносио одлуку да се одустане од прекршајног поступка.

Симић је истакао да је неупоредиво већи број случајева у којима је одбио захтев да се примени члан 314а Закона о безбедности саобраћаја.

- Месечно преко 2.000 захтева је стизало у Управу саобраћајне полиције - навео је данас Симић. - Све сам радио по закону. Када добијем предмет, ја га проучим, питам помоћнике каква је ситуација са ранијим прекршајним поступцима код тог лица. Ако је у складу са законом, доносим наредбу да се не покреће или да се одустане од прекршајног поступка. Понекад су и лично долазили људи у чијим предметима сам доносио такву наредбу...

Према његовим речима, свака полицијска управа месечно је слала од 20 до 50 захтева за одустајање од прекршајног поступка на њиховој територији.

- Било је пуно захтева и из Сектора унутрашње контроле, БИА, Дирекције полиције, из криминалистичке полиције, односно из свих министарстава - објаснио је Симић.

Бивши начелник је потврдио да су његове колеге подносиле такве захтеве и за сараднике МУП и БИА.

- У таквим случајевима су ми усмено говорили за њих да су сарадници и ја нисам проверавао, нити сам за то био надлежан, да ли јесу или нису - објаснио је Симић. - Али, у сваком случају сам проверавао да ли су испуњени услови из чл. 314а. Притом, многим радницима МУП нисам удовољио захтеву и знам да су кажњени и имали су забрану вожње.

На питање тужиоца, ко су сарадници службе, бранилац Зора Добричанин Никодиновић се успротивила том питању, јер се Симић изјаснио да то није проверавао. Ипак, Симић је одговорио да то може бити свако - од обичних “цинкароша”, па до озбиљних криминалаца, као и озбиљних бизнисмена и да он није прегледао тај списак.

Данашњем суђењу нису присутвовали позвани сведоци Слободан Малешић, Владимир Ребић и Марија Синђелић. Међу онима који су се појавили, био је Миломир Чабаркапа, бивши Симићев помоћник, сада у пензији. Он је рекао да су све радили у складу са законом и да је у самом захтеву било наведено зашто је прекршилац био наведен да учини прекршај.

- Ми нисмо проверавали да ли то јесте или није тачно, што нам и није била обавеза - рекао је Чабаркапа.

Иницирао измене

Када сам постао начелник, схватио сам да није уређена регулатива ко може донети наредбу да се одустане од покретања прекршајног поступка. Због тога сам ја иницирао преко тадашњег министра унутрашњих послова Ивице Дачића, да се закон измени и законом регулише ко је овлашћен да одустане од прекршајног поступка - објаснио је Симић. - Услед тога, око пет месеци откад сам именован нисам одобрио ни један захтев за непокретање!

Законска регулатива

Према члану 314а ЗОБС-а, надлежна организациона јединица Министарства може одустати од подношења захтева за покретање прекршајног поступка надлежном органу. И то ако је прекршај учињен због тога што је учесник у саобраћају чинећи радњу прекршаја поступао у циљу заштите безбедности, односно заштите и спасавања живота, здравља или имовине.

(Вечерње новости)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер