петак, 13. септембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бивши амбасадор САД: Не треба укинути РС, "Дејтон 2" није реалан
Хроника

Бивши амбасадор САД: Не треба укинути РС, "Дејтон 2" није реалан

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 25. јануар 2012.

ВАШИНГТОН - Бивши амбасадор САД у Босни и Херцеговини Ричард Каузларић оценио је да Дејтонски мировни споразум није решио све проблеме у тој држави, али да није реално да се у будућности организује нека међународна конференција на којој би дошло до измене Дејтона.

Каузларић је у изјави Танјугу нагласио да не верује да би Русија прихватила нови договор који би прекомпоновао садашње уређење БиХ.

"Дејтонски споразум није био створен да реши све проблеме, већ је служио томе да се заврши рат и у томе је успео. Он није одговорио на све проблеме и на будућу политичку структуру земље, али мислим да није реално да се организује нешто као што је Дејтон 2", казао је бивши амерички амбасадор у БиХ.

Он је додао да би за народ и политичаре у БиХ било боље да гледају напред, него што мисле како да се дође до новог Дејтона.

Говорећи о будућности БиХ, Каузларић је рекао да сматра да не би било добро да она постане тотално централизована држава, у којој би се сва власт преселила у Сарајево, или да ентитети крену ка самосталности, назвавши оба решења ектремним.

Он је, међутим, додао да ако БиХ жели да постане чланица ЕУ, нека овлашћења ентитета ће морати да се пребаце на владу БиХ и да ојачају инститицује у Сарајеву.

На питање да ли треба укинути Републику Српску, Каузларић је казао да нема разлога да ентитети не постоје и даље, наводећи као пример постојање савезних држава у САД.

"Нема разлога да се не иде даље са ентитетима, са степеном власти који представљају интересе народа, али је суштински важно да ентитети не треба да се заснивају само на једној етничкој групи", казао је он.

Каузларић је као пример мултиетничке државе навео Србију. "Довољно је погледати из Зворника преко реке и видети џамије на српској страни", закључио је Каузларић, који је био амерички амбасадор у БиХ од 1997. до 1999. године.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер