Хроника

Бившем јужнокорејском председнику Ли Мјунг Баку изречена нова затворска казна од 17 година

Штампа
среда, 19. фебруар 2020.

 Бившем јужнокорејском председнику Ли Мјунг Баку (78), који је након првостепене пресуде пуштен уз кауцију, изречена је нова дужа казна од 17 година затвора.

Одлуком јужнокорејског апелационог суда бившем јужнокорејском председнику, 78-годишњи Ли Мјунг Баку, који је након првостепене пресуде пуштен уз кауцију, изречена је данас нова, дужа казна од 17 година затвора.

Ли је осуђен по више тачака оптужнице - због подмићивања, проневере и других криминалних активности.

Виши суд у Сеулу је пресудио да Ли мора да исплати 13 милијарди вона (око 10,9 милиона долара) на име казни и судских трошкова, као и додатних 5,78 милијарди вона (око 4,6 милиона долара) за штету насталу у криминалним активностима које је починио док је обављао председничку функцију од 2008. до 2013. године, али и пре тога, када је био председнички кандидат за изборе 2007. године на којима је тријумфовао.

АП преноси да је Лијев адвокатски тим најавио жалбу на пресуду апелационог суда.

Бивши јужнокорејски председник је у поступку негирао све оптужбе и жалио се апелационом суду на првостепену пресуду донету 2018. године којом је проглашен кривим за подмићивање, проневеру и друга кривична дела која су му стављана на терет, и осуђен на 15 година затвора.

У марту прошле године Ли је пуштен кући уз кауцију од милијарду вона (око 840.000 долара), под стриктним условима кућног притвора који укључују забрану свих контакта и комуникације осим с породицом и својим адвокатским тимом.

Међу кључним оптужбама је она за примање мита у вредности од више милиона америчких долара од Самсунга и других компанија, као и ненаменско трошење фондова јужнокорејске обавештајне службе.

Суд је прихватио наводе тужилаштва да је Ли проневерио око 30 милиона долара са рачуна компаније за прозводњу ауто делова која је била у његовом власништву.

Пре него што је постао председник Јужне Кореје, Ли је био председник Управног одбора компаније Хјундаи и градоначелник Сеула.

Његовом изборном победом окончана је деценија владавине либералне гарнитуре коју је обележило приближавање са Северном Корејом.

Победа Лија рефлектовала је наду Јужнокорејаца да ће он успети да опорави посусталу економију, али је у реалности његов мандат био обележен политичким и корупционашким скандалима и погоршањем односа са Северном Корејом, које је ескалирало нападом на војни брод код једног пограничног острва 2010. године, у којем је погинуло 50 војника Јужне Кореје.

После Лија, кормило државе преузела је конзервативна Парк Геун-хје, која и сама осуђена на затворску казну, такође због корупцијског скандала због којег је, након масовних протеста, опозвана са председничке функције 2017. године.

Парк Геун-хје није затражила да јој суд одреди кауцију за привремено пуштање из затвора.

(Танјуг)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]