петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Битка за путеве у Либији
Хроника

Битка за путеве у Либији

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 12. јун 2011.

Битке бесне широм Либије. Завија, Зинтан и Мисурата попришта жестоких борби војске и побуњеника. Данска авијација остала без бомби. Гадафи губи кључне комуникације. Американци бесни јер су "рептори" - 77 милијарди долара вредна инвестиција, приземљени, упркос три рата која води војска САД.

Ситуација у либијском конфликту се компликује, пошто побуњеници, ни уз помоћ НАТО авиона и тек пристиглих јуришних хеликоптера, нису у стању да задају озбиљне ударце, већ прилично уздрманој Гадафијевој војсци.

У претходна 24 часа, НАТО авиони су извели укупно 131 лет изнад Либије, и у 49 напада уништили 14 тенкова, неколико оклопних возила, два радара, три артиљеријска положаја и један вишецевни бацач ракета. Истовремено, борбени хеликоптери напали су колону камионета која се кретала ка Мисурати, око које се већ неколико дана воде жестоке борбе.

Ипак, чини се да се фронт око Мисурате стабилизовао после прилично жестоке офанзиве владиних снага у којој је убијено више од 30 устаника, мада није јасно колико су Гадафијеве трупе уопште напредовали, јер са првих борбених линија долазе, благо речено, опречне информације.

Суштински, војска је успела да стабилизује линију фронта око Мисурате и, бар за сада, обесхрабри побуњенике, који су данима пре последњег таласа борби прилично гласно најављивали "марш на Триполи". Уместо тога, Гадафијеве снаге нанеле су им озбиљне губитке, јер је осим убијених, из стоја избачено још више од 100 устаника.

Слична ситуација је и око осталих кључних тачака, Зинтана и Завије. Борбе у Завији, пресекле су комуникацију Триполија са остатком земље, посебно јер је затворен пут који води ка Тунису, али је прилично неизвесно колико ће се дуго побуњеници држати у том граду, јер се очекује интервенција елитних Гадафијевих снага.

Завија, која се налази једва 50 километара од Триполија, је већ пуна 24 сата поприште озбиљних борби, при чему побуњеници, како се чини, под контролом држе са западни део града. Устаници су избегли узбиљније губитке на фронтовима, између осталог, јер њиховим плановима за нападе координише НАТО, који их спречава да срљају у проблематичне акције.

Проблеми и за НАТО

Упозорење америчког министра одбране Роберта Гејтса да се "остале" чланице НАТО морају озбиљније укључити у акције, или следећа генерација америчких политичара, можда. неће желети да финансира ову организацију, пало је, како се чини, на "глуве уши", јер су, прво, Норвежани најавили да од августа више неће учествовати у операцијама, да би се неколио сати касније испоставило да су Данци остали без бомби.

Дански дневник Политикен је објавио да ратно ваздухопловство те државе више нема бомби, па су за помоћ обратило Холандији. Данци су, до сада, у акцијама у Либији бацили 494 бомбе.

И Американци имају озбиљне проблеме, махом због јавности незадовољне чињеницом да њихов најскупљи авион свих времена, борбени авион наредне генерације, Ф-22 "рептор" упркос три истовремена сукоба, још није употребљен у акцији.

У развој овог авиона је до сада уложено 77 милијарди долара, али је читава флота приземљена на неодређено време због проблема са доводом кисеоника. Сваки авион кошта око 143 милиона долара, а америчко ратно вадухопловство их има 160.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер