уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бирн: У случају „Поточари“ полицајци незаконито задржани у притвору
Хроника

Бирн: У случају „Поточари“ полицајци незаконито задржани у притвору

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 23. новембар 2017.

Извештај омбудсмана о контроли законитости поступања МУП-а у поступку привођења Милана Думановића и Младена Трбовића показује да су припадници унутрашње контроле радили незаконито.

У документу који је датиран на 20. новембар 2017. године канцеларија омбудсмана утврђује да је „Министраство унутрашњих послова, Сектор унутрашње контроле (СУК), незаконито и неправилно поступило 31. децембра 2016. године на тај начин што у решењима о задржавању осумњичених Милана Думовића и Младена Трбовића, донетим након полицијског хапшења, по одобрењу јавног тужиоца, нису образложени разлози за притвор, чије је постојање представљало основ за полицијско хапшење поменутих грађана“.

Даље, детаљно се описује читав поступак хапшења и задржавања у притвору Думовића и Трбовића за које је јавност у Србији и сазнала тек пошто су били ухапшени последњег дана 2016. године због сумње да су одали службену тајну. Ова двојица су били припадници Одељења за опсервацију и документацију Управе криминалистичке полиције МУП-а Србије чији су припадници тајно боравили у Поточарима 2015. године на комеморацији жртвама масакра у Сребреници.

Омбудсман је утврдио да полиција која је спроводила поступак против двојице бивших припадника МУП-а није документовала усмени налог вишег јавног тужиоца од 29. децембра 2016. године којим је наложено хапшење ове двојице.

У извештају Омбудсмана се наводи да „усмени налог јавног тужиоца није законом прописан разлог за одређивање притвора, те ни основ за полицијско хапшење“. Такође, наводи се да „без навођења одлучних чињеница и разлога на којима се заснива полицијско хапшење, решење о задржавању осумњиченог не може се сматрати образложеним, а надведено поступање законитим и правилним“.

Адвокат Владимир Тодорић који је иницирао контролу Омбудсмана својом притужбом каже у изјави за БИРН да је ово званична потврда незаконитог хапшења ове двојице.

„Након незаконитог хапшења тужитељка са упаљачем СНС у руци им је одредила притвор и означила цео поступак службеном тајном. Ми као браниоци оптужених тражили смо изузеће тужитељке која је касније и замењена. После тога смо добили званичну потврду БиХ да су Думановић И Трбовић били у праву кад су поднели кривичну пријаву против Дијане Хркаловић због незаконите полицијске акције у Сребреници. Уместо да послуже као полицајци за пример избачени су са посла и суди им се под претњом затвора од 8 година у тајном поступку“ каже Тодорић.

Тек у тренутку када су били ухапшени Думановић и Трбовић јавност у Србији и региону је сазнала да су припадници Управе кримимналистичке полиције МУП-а Републике Србије боравили на територији БиХ у јулу 2015. године у меморијалном центру Поточари на комеморацији поводом настрадалих у Сребреници када је, у до данас неразјашњеним околностима, био нападнут тада председник Владе Србије Александар Вучић.

Пре тога, у августу 2016. године, појавио текст на порталу Телепромтер и прилог на телевизији Ал Џазира у октобру исте године.

После њиховог наступа на телевизији СУК МУП-а је покренула поступак и 16 децембра 2016. године поднела извештај Вишем јавном тужилаштву у Београду.

Тужилаштво је заузело став да се у поступцима Трбовића и Думовића „стичу обележја кривичног дела“ Одавање службене тајне из члана 369. став 2 Кривичног законика РС.

Њих двојица су ухапшени пред дочек 2017. године и били су задржани у притвору више од месец дана.

Оптужним предлогом Вишег јавног тужилаштва Думановић и Трбовић се терете да су, као саизвршиоци, у продуженом трајању извршили кривично дело одавање службене тајне.

Поступак који се води пред судом у Београду није отворен за јавност и ново рочиште је заказано за 21. децембар 2017. године, што би требало да буде и почетак овог процеса.

Као последица ове контроле, Омбудсман је донео 3 препоруке које би требало да уреде законито поступање полиције у поступцима хашења и одређивања мере задржавања у притвору. МУП је дужан да одговори на ове препоруке у року од 60 дана.

Поред тога, Омбудсман је покренуо иницијативу измене Кривичног закона Републике Србије да би се на прецизнији начин утврдиле обавезе тужилаштва у оваквим поступцима.

(Бирн)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер