уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Биљана Степановић: Питање је докле ће у овој земљи да влада закон једне странке; Тачи и Вучић купују време, одуговлачење им је заједнички циљ
Хроника

Биљана Степановић: Питање је докле ће у овој земљи да влада закон једне странке; Тачи и Вучић купују време, одуговлачење им је заједнички циљ

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 19. децембар 2018.

Биљана Степановић, уредница Нове економије и директорка Бусинесс Инфо Гроуп, каже да министар унутрашњих послова мора да објасни зашто је секретарку Дијану Хркаловић послао у Лучане, да ли је то кршење закона и својеврстан притисак. Ипак, не верује да ће то бити истражено. "Питање је - докле ће у овој земљи да влада закон једне странке".

У јавности се, у данима након локалних избора у Лучанима, поставља питање улоге коју је имала државна секретарка МУП-а Дијана Хркаловић. Она је, подсетимо, дан провела у полицијској станици у Гучи где су и саслушавани чланови Савеза за Србију. Министар унутрашњих послова Небојша Стефановић је изјавио да је државна секретарка тамо боравила по његовом налогу.

Упитана да то прокоментарише, гошћа Новог дана наводи да ће министар Стефановић "да каже било шта што мора да каже". Подсетила је, како је навела, на његов игроказ о томе да је спреман да понуди оставку. Мени је жао, али ја министра Стефановића не могу да схватим озбиљно, питање је шта је Дијана Хркаловић тражила у Лучанима, каже.

"Он мора да објасни зашто ју је послао, да ли је то по закону, да ли је кршење закона, да ли секретар МУП-а треба да иде на дан избора у полицијску управу, да ли је то притисак".

Степановићева не верује да ће то да се истражи. Најзад, није нам одговорено који су то људи кружили током изборног дана аутомобилима без таблица - нама се ништа не објашњава, а они знају шта је радила кад су је послали, наводи и додаје:

"Ту никакве тајне нема. Питање је само докле ће у овој земљи да влада закон једне странке, овде закон не мора више да се поштује, данас је било једно, сутра друго, прекосутра треће, идемо даље, има нешто још луђе... И наш праг толеранције се подиже и ми сада све можемо да толеришемо. Биографија те даме је доста интригантна, па нам то није нико одговорио - како је она државни секретар, чиме се бавила и какве везе има са ким, па баш ће да нам одговоре шта је тражила у Лучанима".

"И Вучић и Тачи купују време"

Говорећи о Косову, каже да је јасно да оно не ради ништа без сагласности, и додаје да је симптоматично, и да доста говори писмо америчког председника Доналда Трампа који је позвао Тачија и Вучића да дођу у САД кад постигну договор. Он заправо каже - доћи ћете код мене кад извршите задатак, наводи Степановићева. "Најгоре је што ми ту не знамо шта се дешава, какав се договор постиже, какав је до сада постигнут..."

Мишљења је да има неких закулисних договора о свему, јер су очигледни притисци да се то питање реши.

Говорећи ситуацији са таксама, каже да не верује да је Приштина у позицији да буде непослушна као што и до сада нису били. Косово има озбиљну подршку, тако да ће вероватно те царине да им буду нека валута за трговину, у смислу - у реду, укинућемо царине, али заузврат ћемо да добијемо то и то, наводи гошћа Н1.

"Председник државе Србије се сваког божјег дана појављује на некој телевизији и говори о свему што може да говори укључујући и девојке које се појављују и глуме новинарке на неким телевизијама - чак и то успе да прокоментарише, само нам не говори кључну ствар, о којој преговара шест година, а то је - шта држава Србија преговара око Косова, шта може да добије, шта не може, шта значи размена територија... Ми можемо само да нагађамо... Ја од председника Србије очекујем да најзад каже шта се догађа", каже Степановићева.

Сматра да Тачи и Вучић купују време. Одуговлачење им је најкрупнији заједнички именитељ јер, како додаје, не знају како ће, на унутрашњем плану, решење бити прихваћено. Ствар је јако тешка, али Александар Вучић и дошао на власт уз очекивање Запада да ће решити Косово, а ми не знамо ни шта је он до сада потписао и то је проблем, наглашава.

"Тајни договор је увек на штету државе"

Кинеска компанија Зиђин званично је преузела Рударско-топионичарски басен (РТБ) Бор и уплатила 350 милилона долара на основу којих је стекла власништво од 63 одсто.

Степановић каже да је РТБ Бор, уместо да производи профит, правио огромне губитке, осим прошле године када је забележио симболичних 8,5 милиона евра профита, због добре цене бакра на светском тржишту. Она наглашава да је држава отписала дуг том предузећу од надреалних 900 милиона евра, тако да је добро да се са буџета скину даљи губици.

Говорећи о овом аранжману, каже да нам је познато само оно што је објављено - да ће да плате 350 милиона евра. "То је мизерна цифра за цео РТБ и налазишта која се процењују на стотине милијарди, али с друге стране ми то очигледно нисмо знали да водимо, застарела је технологија, погрешно је улагано - у неку тамо топионицу 300 милиона евра је дато... Све је рађено погрешно, тамо је био "тамни вилајет", и с те тачке је то добар посао..."

Враћајући се на оно што је договорено са Кинезима, каже да јавност у Србији, генерално, никад не зна, кад су у питању страни инвеститори, како су нешто преузели - док дугови не испливају.

Али шта ако искочи нешто као са ЈАТ-ом који је продат Етихаду, пита гошћа Н1 и додаје да нисмо знали ни шта, ни како, а сада испада да држава плаћа неке дугове, а све нам је било представљено као фантастичан посао, и да ћемо се тиме решити тог губиташа. Подсећа и на ситуацију са Железаром и Камарашом, када је на сва звона објављивано како је то супер посао, па су онда они нестали, а дугови остали.

Говорећи о директору РТБ Бора Благоју Спасковском, који остаје у управљачком тиму и даље, као саветник, каже да је он вечни чувар борских тајни. "Не би ме чудило да је он једна ставка тајног уговора - чувати Спасковског".

Тајни договор је, истиче Степановићева, увек на штету државе. Основне ствари морају бити познате, наглашава. Додаје да је слично и са Београдом на води и да ће морати да се истражује, ако буде правне државе.

Државна ревизорска институција анализирала је како су градови и општине трошиле новац од 2015. до 2017. године и наводи податак да је чак 57,5 милијарди динара отишло на субвенције јавних комуналним предузећима. У осам локалних самоуправа, које су укупно потрошиле 41,3 милијарду, чак 31 милијарда је отишла на текуће пословање и покривање губитака, уз оцену да то показује да новац није ефикасно употребљен.

Осврћући се на то, Степановићева каже да је свако јавно комунално предузеће прича за себе. Негде је било злоупотреба, а негде је сигурно требало да се гаси пожар, а тако је зато што не послују ефикасно, а очигледно за то нико не сноси одговорност, закључила је гошћа Новог дана.

"Човек треба да зна кад да се повуче"

Лидер Покрета слободних грађана Саша Јанковић објавио је да се повлачи из активног политичког живота и са места председника Покрета слободних грађана и Грађанског блока 381.

Упитана за коментар, Степановићева каже да јој то делује у реду, и да човек треба да зна кад ће да се повуче. Подсетила је да су Јанковића напуштали они који су га подржавали, одлазили један по један, и констатује да су вероватно имали разлог за то. Он очигледно није успео да задржи те људе, тешке оптужбе су они износили кад су га напустили, просто човек је отишао кад је видео да не може да води покрет, навела је.

(Н1) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер