Хроника

Биљана Србљановић: Белим листићем политичкој елити показујете шта мислите о њој

Штампа
понедељак, 14. новембар 2011.

Незадовољство постојећим нивоом политичке расправе и, пре свега, потпуне политичке неодговорности, готово свих актера на сцени, ствара опште засићење код грађана, погрешну и врло опасну незаинтересованост, апатију и апстиненцију. Апстиненција никада није била решење, она је одустајање од сопствених интереса, предавање одлука у руке неког другог. Грађани имају једно оружје, то је њихов глас - каже за "Блиц" Биљана Србљановић, драмски писац, коментаришући могућност великог броја белих листића на изборима.

Упркос предлозима и оценама појединих интелектуалаца да ће на предстојећим изборима највише бити неважећих гласова или такозваних белих листића будући да се грађани осећају изневерено, шансе да прешврљани листићи забележе значајнији резултат су мале, сматрају политички аналитичари.

- Бели глас није ни апстиненција ни незаинтересованост, он је, напротив, велика политичка заинтересованост грађана да кажу и покажу политичким елитама до које мере су незадовољни. То не значи не изаћи на изборе, то значи мобилисати се и изаћи на гласање, а тим гестом показати шта се мисли о понуђеним опцијама  - каже Биљана Србљановић.

Да кампања на ову тему није оправдана, сматра социолог и бивша професорка Филозофског факултета Загорка Голубовић. Ипак, тврди она, с обзиром на малодушност људи, није немогуће да буде велики проценат таквих гласова.

- Најлакше је рећи „скидам бригу са себе, нека буде шта буде“, али то је неодговорно. Људи морају да се определе, јер је ситуација у држави веома озбиљна. Празан листић ишао би наруку недемократским и неевропским снагама. Убацивање у гласачку кутију празног листића или апстиненција могу да буду врло опасни - истиче Голубовићева за „Блиц“.

На питање, да ли су бели листићи прави начин, с обзиром на тешку ситуацију у земљи, Биљана Србљановић каже:
- Сад је, баш због тешке ситуације у земљи, оправдано више него икад, иначе ће се та „тешка ситуација“ легитимно наставити и у следеће четири године. Увек постоји могућност нелегитимности избора, та криза би била озбиљна, али и отрежњујућа. А отрежњење нам једино и треба.

Неважећи гласови које многи заговарају показују протест, али до сада се никада није догодило да их буде у већем броју, па је вероватноћа да се то догоди на овим изборима минимална, сматра Зоран Лучић из ЦЕСИД-а.

Кампања на Фејсбуку

Какво је расположење по питању „белих гласова“, говори и податак да је на Фејсбуку отворена страница „Кампања - неважећи гласови“, коју је до сада подржало хиљаду људи.

(Блиц)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]