четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > БиХ: СНСД и СДП без разговора о формирању Савета министара
Хроника

БиХ: СНСД и СДП без разговора о формирању Савета министара

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 26. септембар 2011.

БРЧКО - Лидери шест најјачих политичких партија у БиХ нису данас у Брчком постигли договор о формирању Савјета министара.

Лидер СДС-а Младен Босић рекао је да договор о Савјету министара БиХ није постигнут, иако је СДС, као домаћин данашњег састанка политичких лидера у Брчком, предложио компромисан начин рјешавања питања формирања овог тијела према коме су СНСД и СДС били спремни да одустану од приче о четири министарства, међу којима и од Министарства иностраних послова.

"Понудили смо СДП-у и СДА да изаберу хоће ли у том контексту да буду трећи или други, односно хоће ли први да бирају и да имају три министарства или ће други да бирају и имају четири министарства. Ни то није било довољно да се направи договор и стога ово што је предложено сада више не важи", нагласио је Босић.

Он је рекао новинарима након данашњег састанка да се приједлог СДС-а о формирању Савјета министара БиХ у суштини односио на све три стране које би требало да начине неки уступак.

"Евидентно је да ни то није било довољно да се направи договор о формирању Савјета министара. Још једном имамо ситуацију да овдје постоји концепцијски проблем и концепцијско неслагање које је, у суштини, пресликано из стања у Федерацији БиХ. Морам да констатујем, нажалост, да док та питања не буду разријешена, ми немамо шансу да постигнемо договор", објаснио је Босић.

Он је додао да у овом тренутку не види излаз из садашње ситуације, јер нема довољно политичке воље и политичког простора да се начини помак да би се формирао Савјет министара.

"Свјестан сам да БиХ тоне у све дубљу политичку и сваку другу кризу и жао ми је што, као домаћини и људи који су покушали и понудили компромис, нисмо успјели", рекао је Босић.

Он је изразио наду да ово није "крај приче" и да ће разговори бити настављени, оцјењујући да, ако је ово крај, да је то онда "веома опасна ситуација".

"Они који су у суштини на различитим концептима мораће наћи у што скорије вријеме излаз из овакве ситуације, јер иначе БиХ тоне у све дубље блато", сматра Босић.

Лидер СНСД Милорад Додик изјавио је да је српска страна данас била спремна за неке варијације, те да је било понуда које, наравно, више не важе. 

"Очигледно је да је проблем концептуална  разлика у схватању БиХ, коју чине два ентитета и три конститутивна народа. Чврсто стојимо на концепту очувања дејтонске БиХ и конститутивних народа", рекао је Додик за Срну.

Међу лидерима странака који су учествовали на данашњем састанку постоји сагласност да будући Савјет министара БиХ треба да броји три Србина, три Хрвата и три Бошњака и једног министра из реда осталих, рекао је предсједник СДА Сулејман Тихић.

Он је након састанка у Брчком рекао да данас нису били спорни ни Срби ни Бошњаци, већ како расподијелити позиције када је ријеч о Хрватима.

Констатујући да није постигнут договор, Тихић је рекао да је спреман да учествује у даљим разговорима без обзира ко их је заказао и на досадашње резулатате.

Лидери шест политичких партија рекли су да ако  буде наредног састанка то значити да су у међувремену постигли договор.

Формирање Савјета министара било је једина тема данашњег састанка,  а термин евентуалног, наредног сусрета није договорен.

Састанку у Брчком, осим Босића и Додика, присуствовали су  лидери  ХДЗ-а Драган Човић, лидер ХДЗ 1990 Божо Љубић, СДА Сулејман Тихић и СДП-а Златко Лагумџија.

На претходним састанцима у Мостару и Сарајеву није постигнут договор о формирању власти на нивоу БиХ, годину дана након избора.

Састанак лидера шест странака, у Брчком иза затворених врата и под јаким мјерама обезбјеђења, почео је десетак минута послије 12 сати.

У хотел "Јелена", послије домаћина Босића, први је стигао Човић, око 11 сати, да би се 15-ак минута касније појавио и Додик.

Тек у 11.55 дошао је Љубић, који се кратко обратио новинарима, поновивши раније ставове своје странке.

"Ми остајемо при ставовима који су конкретни и јасни од почетка; то су позиције које су Уставом предвиђене за Хрвате", изјавио је Љубић.

Пет минута касније у односу на заказани почетак заједно су стигли, пјешке, Тихић и Лагумџија.

Лидер СДП-а је рекао да је његова странка изнијела јасан став и да од њега неће одустати, те да исход састанка зависи од осталих лидера.

Милорад Додик, предсједник СНСД-а, изјавио је бројним новинарским екипама да СНСД остаје при ранијим ставовима, односно при принципу ротације и четири припадајућа министарска мјеста у Савјету министара БиХ.

Он је изразио наду да ће данас бити ријешен проблем ИПА фондова.

"Предвиђено је да се преосталих осам милиона евра ангажује и упуте на позиције за јачање европских капацитета. То значи да у томе учествују општине, кантони, ентитети и заједнички органи. Тако би се градили институционални капацитети, док би други дио средстава био усмјерен у процес деминирања. Видјећемо да ли ће Европска комисија због својих процедура моћи то да прихвати", рекао је Додик.

Он сматра да постоји спремност да се заврши односно финализује закон о попису становништва, као и имеплементација одлуке у случају "Сејдић - Финци".

"То значи да парламентарне партије и требало да предложе комисију која би могла да се бави тиме у наредном периоду", објаснио је лидер СНСД-а.

Што се тиче закона о државној помоћи, СНСД сматра да треба формирати комисију која ће дјеловати на заједничким основама и заједнички бити финансирана са свих нивоа власти.

Говорећи о војној имовини, Додик је рекао да она може бити посматрана као цјелокупна имовина БиХ и изразио жаљење што су се политичке партије на том питању беспотребно дуго задржале.

"То је вјештачки проблем који је наметнуо некадашњи високи представник Педи Ешдаун на вјештачки начин, издвајајући ову имовину", подсјетио је он.

(Срна)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер