среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > БИА: Деловање страних служби допринело дезинтеграционим процесима
Хроника

БИА: Деловање страних служби допринело дезинтеграционим процесима

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 19. март 2009.

Безбедност у Србији је стабилна, а највећу претњу, не само по нашу земљу, већ и за државе региона представља противправно проглашење независности Косова. Поред тога, ризик за дестабилизацију представља и екстремизам на југу Србије, док у појединим регионима постоје групације које делују са позиција верског и идеолошког радикализма.

Ово је, износећи годишњи извештај о раду Безбедносно-информативне агенције на јучерашњој седници скупштинског Одбора за одбрану и безбедност, рекао Саша Вукадиновић, директор БИА. Одбор је са девет гласова усвојио извештај о раду српске обавештајне службе. Против извештаја није гласао ниједан народни посланик, члан одбора.

Вукадиновић је навео је да би покушаји албанских лидера да ставе север Космета под контролу Приштине у наредном периоду могао да доведе до терористичких и паравојних акција у овом делу Србије. Примећена је и блиска сарадња косовских Албанаца са припадницима радикалног исламског покрета који се називају селафије, додао је он. Реч је заправо о исламском покрету који је постао познат у светској јавности пре две године када је италијанска полиција ухапсила 37 његових припадника. Тада је откривено да организација регрутује младе муслимане и обучава их за самоубилачке акције у Ираку. Дакле, по сазнањима БИА, таква организација је присутна на Косову и Метохији. Према Вукадиновићевим речима, повезани су са организованим екстремистима из других делова Србије.

Директор БИА је јуче говорио и о „прикривеном деловању страних обавештајних служби” које су, по његовим речима, допринеле дезинтеграционим процесима, посебно када је реч о Косову. „Поједини обавештајни системи настоје да контролишу и друга подручја са кризним потенцијалима како би их, у случају потребе, активирали као нова жаришта дестабилизације”, казао је он наглашавајући да се те службе служе пропагандним па чак и информативним деловањем.

(Политика)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер