четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Би-Би-Си: Формирањем војске, Косово одступило од дугогодишњег статуса који је уживало као "марионетски пројекат западних сила"
Хроника

Би-Би-Си: Формирањем војске, Косово одступило од дугогодишњег статуса који је уживало као "марионетски пројекат западних сила"

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 14. децембар 2018.

Лондон -- Би-Би-Си пише о гласању у косовском парламенту и формирању тзв. војске Косова, оцењујући да је Приштина значајно скренула са евроатлантског пута.

Најновији догађаји, оцењује Би-Би-Си, представљају одступање од дугогодишњег статуса који је Косово уживало као "марионетски пројекат западних сила". Уз подсећање на повећање такси на производе из Србије и одлуке о формирању војске, Би-Би-Си примећује да се "обе ове мере догађају противно упозорењима, претњама и позивима и од Европске уније и од НАТО".

Указује се да је српска премијерка Ана Брнабић толико незадовољна овим вестима да је, како наводе, помињала и војни одговор, а да је председник Александар Вучић тражио подршку Русије и Кине.

Иначе, на територији Косова налази се 4.000 припадника Кфор-а које је НАТО тамо послао 1999. године, подсећа се такође и констатује да Приштина извлачи добробити из огромне количине међународне помоћи.

Упркос томе, указује се, косовски премијер Рамуш Харадинај, је недавно оптужио шефицу европске диломатије Федерику Могерини да "гуши" преговоре Београда и Приштине, што се, како се наводи, може протумачити и као "уједање руке која те храни".

Харадинај је, наиме, рекао да је Могеринијева трансформисала дијалог о нормализацији односа Београда и Приштине у дијалог о терористима, подсећа Би-Би-Си. Они тумаче да су се те његове речи највише односиле на многоројне критике Европске уније Приштини због увођења такси на робу из централне Србије и Босне и Херцеговине.

Могеринијева је, кажу, у понедељак изразила незадовољство због увођења такси на робу и поновила позив приштинским властима да повуку ту одлуку, али нагласила да је и даље оптимиста по питању могућности постизања правно обавезујућег споразума између Београда и Приштине.

Указује се да други, ипак нису толико оптимистични.

Стручњак за Балкан са Лондонске школе за економију и политичке науке Џејмс Кер Линдзи сматра да је врло тешко предвидети где ће се дијалог кретати, а да је Приштина само погоршала ствари одлуком о трансформацији Косовских снага безбедности (КБС) у војску.

Десет година од када је Приштина једнострано прогласила независност од Србије, Косово још увек није заокружило државност, наводи Би-Би-Си и на претходно постављено питање "чему оупште формирање војске", даје одговор објашњењем да би трансформацијом КБС у војску, у најмању руку, Косово испунило један од услова за заокруживање те државности.

Међутим, према речима Кер-Линдзија, одлуке Приштине ће се за њу показати као контрапродуктивне. Он, како се наводи у тексту, верује да је "постојање (Приштине) под протекцијом", у којој је 10 година уживала подршку ЕУ и САД, Косово оставило дезоријентисаним, а да су сада на реду нова фаза и нова правила. Иако делује незамисливо да Приштина, на дужи период, окрене леђа Бриселу, за сада је сигурно "хладно настројена" према њему, оцењује Би-Би-Си.

(Танјуг) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер