четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Би-Би-Си: Деца избеглице раде и по 12 сати у фабрикама у Турској
Хроника

Би-Би-Си: Деца избеглице раде и по 12 сати у фабрикама у Турској

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 24. октобар 2016.

ББЦ је спровео тајно истраживање у фабрикама у Турској и открио да су сиријске избеглице илегално запослене у фабрикама одеће.

Како се наводи, реч је о фабрикама у производњи робе за Маркс & Спенсер, продавницу Асос, али и Манго и Зару.

Истраживање је показало да у неким фабрикама раде и деца из Сирије. Асос је након накнадне инспекције пронашао 11 Сиријаца и троје деце испод 16 година. Наравно, сви поменути се ограђују и тврде да не толеришу експлоатацију деце као и да иначе прате све што се дешава у њиховим фабрикама. 

Одећа се често прави у Турској због близине са Европом, па је нову одећу лако доставити у трговине. С обзиром на сиријску кризу, у последње време се појавио велики број избеглица који немају дозволу за рад и због тога су подложни експлоатацији. Раде на црно, незаштиц́ени су, имају лоше услове за рад и добијају паре преко посредника на улици, нешто више од 1 британске фунте (8,43 кн), што је испод турског минимума. 

Један од најмлађих радника има око 15 година. Посао му је пеглање одеће пре слања у Велику Британију, при чему ради више од 12 сати по дану. Један избеглица пожалио се на лоше поступање и одбацивање оних којима се нешто догоди. 

Портпарол Маркс&Спенсера изјавио је да је реч о озбиљном открићу и да је тако нешто неприхватљиво за његову компанију која сад нуди трајно запослење за Сиријце. Асос је, иако одбацује одговорност, обећао плате за све илегално запослене избеглице док не нађу легални посао, а децу финансијски подржавати тако да се могу посветити школовању. 

У једној фабрици која је повезана са Мангом и Заром, избеглице су радиле 12 сати на дан и без заштитне маске били изложени хемикалијама за избељивање. Манго се оградио и тврди да нису знали шта се догађа, а накнадна инспекција није потврдила постојање сиријских избеглица те проблематичних услова за рад.

(Индекс, Б92) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер