четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Без сагласности у ЕУ о напретку Србије
Хроника

Без сагласности у ЕУ о напретку Србије

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 15. јануар 2009.

Чеси очекују опипљив напредак у визној либерализацији за грађане држава у региону, али и пуну сарадњу са Хашким трибуналом

Чешка као земља подржава одмрзавање Прелазног споразума ЕУ са Србијом, али као председавајућа Европској унији мора да уважи чињеницу да у Унији нема консензуса о томе, рекла је јуче чешка амбасадорка у Србији Хана Хубачкова. На конференцији за новинаре посвећеној почетку чешког председавања ЕУ, Хубачкова је истакла да мисли да је „Србија та која заиста може да помогне процесу хапшењем преостала два оптуженика”.

„Надамо се да ће бити заиста пуне сарадње Србије са Хагом”, рекла је она, додавши да је Чешка у сталном контакту са својим партнерима у ЕУ, „укључујући и холандске колеге”, као и да се Чешка „чврсто нада” да ће доћи до напретка Србије у придруживању ЕУ.

Осим Хубачкове, и шведски амбасадор у Београду Кристер Брингеус, чија ће земља председавати ЕУ од 1. јула 2009, истакао је да је придруживање западног Балкана ЕУ један од приоритета, додавши да постоји јасна визија Србије као чланице ЕУ.

„Србија је доста учинила у сарадњи с Хагом, и сви то поздрављају. Али преостала двојица треба да буду изведени пред правду, а то није филозофско или сложено питање, јер су оптужени за убиство, масовна убиства. Када се то деси, а уверен сам да хоће, све ће бити лакше”, рекао је он.

Према речима Жозепа Љовераса, шефа делегације Европске комисије у Београду, неопходно је наставити и убрзати процес реформи у овој години, јер је процес европске интеграције много више од услова сарадње с Хагом, будући да је реч о свеобухватној трансформацији српске економије и администрације. Према његовом мишљењу, избори за Европски парламент у јуну и формирање Европске комисије у октобру неће утицати на успоравање придруживања Србије ЕУ.

Међутим, амбасадорка Хубачкова је истакла да је либерализација визног режима за грађане земаља западног Балкана важан процес у коме Чешка жели да види опипљив напредак. Она је оценила да је Србија остварила напредак на том плану, али да још доста тога треба да учини, посебно у усвајању и примени преосталих закона.

Амбасадорска није могла да оцени напредак Србије на том плану, али је најавила је да ће у фебруару у посету Београду доћи стручњаци ЕУ који ће размотрити досадашње резултате. С друге стране, шеф делегације ЕК у Београду додао је да је у четири поглавља у преговорима о либерализацији визног режима остварен неуједначен напредак, али да је без обзира на спекулације да ли ће визе бити укинуте за грађане Србије крајем ове или почетком наредне године важно знати да је реч о техничком процесу.

Амбасадори Хубачкова и Брингеус су истакли да је, између осталог, за европске интеграције кључна улога Скупштине Србије, која мора да функционише „као машина која усваја законе”.

(Политика)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер