уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Берлинер цајтунг: Снажан отпор у Европском парламенту именовању Ласла Трочањија за комесара, оптужбе да је као блиски Орбанов сарадник непосредно учествовао у креирању антиимигрантске политике
Хроника

Берлинер цајтунг: Снажан отпор у Европском парламенту именовању Ласла Трочањија за комесара, оптужбе да је као блиски Орбанов сарадник непосредно учествовао у креирању антиимигрантске политике

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 13. септембар 2019.

Ласло Трочањи, кандидат Мађарске за комесара за проширење у новој Европској комисији, суочава се са оптужбама да је као блиски сарадник премијера Виктора Орбана и као бивши министар правде непосредно учествовао у притисцима на невладине организације, креирању антиимигрантске политике и кампањи против Брисела, и у основи радио против владавине права у Мађарској.

Због тога у Европском парламенту постоји снажан отпор његовом именовању, и то не само партија левице, пише немачки лист Берлинер цајтунг (Берлинер Зеитунг).

Берлинер цајтунг подсећа да европски посланици имају право да одбију кандидате и да у том случају владе држава чланица ЕУ треба да понуде замену, што би могло да одложи и почетак рада нове Европске комисије, који је предвиђен за 1. новембар.

Лист пише да се свега дан након што је нова шефица ЕК Урсула фон дер Лајен објавила састав свог будућег тима, у Европском парламенту створио значајан отпор против појединих кандидата за комесаре.

На мети се посебно нашао бивши мађарски министар правде Трочањи, чијем се избору у првом реду противе социјалдемократе и зелени, али и многи конзервативци, који сумњају да је шездесеттрогодишњи Мађар права особа за такву европску функцију.

"Ласло Трочањи важи за присног сарадника мађарског премијера Виктора Орбана, који одбија да прихвати избеглице и на себе скреће пажњу јавности анти-бриселском кампањом. Трочањи је од 2014. па до маја ове године био министар правде Мађарске. Током свог мандата предложио је законе којима су криминализоване невладине организације које се брину за избеглице. Вршио је и политички притисак на Централно-европски универзитет, америчког филантропа мађарског порекла Џорџа Сороша", пише Берлинер цајтунг.

Европска посланица из Социјалдемократске партије Немачке (СПД) Катарина Барли прокометарисала је за лист да је Ласло Трочањи као министар правде "поткопао правну државу у једној чланици ЕУ", а подједнако оштро реаговала је и копредседница политичке групе Зелених у ЕП Ска Келер, која такође сматра да је Трочањи активно учествовао у рушењу правне државе у Мађарској.

"И сада би као комесар требало да надзире поштовање европских уговора и вредности. И уз то да буде задужен за проширење и да утиче да се кандидати за проширење придржавају европских правила и вредности. То је цинизам", сматра Ска Келер.

Катарина Барли, пише лист, очекује да се о свему изјасни и Урсула фон дер Лајен, пошто она сноси одговорност за своје сараднике у ЕК, али и да сам Трочањи јасно изнесе своје виђење заштите невладиних организација и европских основних права.

И Барли и Келер сигурне су да мађарском кандидату предстоји тешка провера и саслушање у Европском парламенту.

Парламент се ни у прошлости није устручавао да поједине кандидате пошаље кући, а према речима Ска Келер, неће ни сада дозволити да му се то право ускрати.

Келер не пориче да Мађарска има право на место комесара, али верује да је кандидатура Трочањија јасна провокација Виктора Орбана и да мађарска влада, ако жели да искористи свој утицај на Европску комисију, треба да пошаље неког ко и заступа европске вредности, пише Берлинер цајтунг.

"Социјалдемократе и Зелени немају довољно гласова у Европском парламенту да Трочањију упропасте каријеру у Европској комисији. Пресудни су конзервативци из Европске народне партије (ЕПП). А из партијских кругова се чује да већина посланика, по свему судећи, такође не може да замисли да ће Трочањи неокрзнут изаћи из саслушања у парламенту", констатује Берлинер цајтунг.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер