петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Берлин и Париз траже измену Лисабонског споразума
Хроника

Берлин и Париз траже измену Лисабонског споразума

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 19. октобар 2010.

ДОВИЛ -

Председник Француске Никола Саркози и канцеларка Немачке Ангела Меркел изјавили су, у заједничком саопштењу на самиту у Француској, да су договорили заједничку позицију о санкцијама против оних чланица зоне евра које крше прописе и о ревизији Лисабонског споразума Европске уније, са циљем отклањања кризе у зони евра.

Француска и Немачка су у синоћ издатом саопштењу позвале чланице ЕУ да до марта доставе предлоге за увођење сталног система за решавање криза у зони евра, што би значило измене Лисабонског споразума.

Две земље су се такође договориле да приватни сектор треба да буде укључен у тај систем, са циљем решавања проблема, као што је суверена дужничка криза која је ове године погодила Грчку. Саркози и Меркелова су позвали да предлози буду достављени до самита ЕУ у марту, сигнализирајући тиме да желе да убрзају тај процес. Европска комисија, извршно тело ЕУ, затражила је да чланице изађу с предлозима у другој половини 2011, подсетила је агенција Ројтерс.

Фонд за спасавање евра

"Морамо пожурити јер се у 2013. окончава рад фонда за спасавање евра, због чега нам је потребан дуготрајнији механизам за спасавање", указала је Меркелова на конференцији за новинаре, на самиту Француске и Немачке са Русијом у луци Довил на северу Француске.

Француска и Немачка, две највеће чланице зоне евра, договориле су се о неопходности измене прописа ЕУ како би се омогућило да се укине право гласа за чланице које крше прописе Економске и монетарне уније (ЕМУ).

"Финансијске санкције имају ограничену примену. Ако постоји таква ситуација као што је случај са Грчком, да ли има смисла одређивати казну? Има међутим, смисла, ако забраните таквој земљи да гласа о низу кључних одлука ЕУ", указао је један француски извор, близак тим преговорима.

Одлуку о неопходности измена Лисабонског споразума требало би да пре 2013. усвоји и ратификује свих 27 чланица ЕУ, наведено је у заједничком саопштењу Француске и Немачке.

Председник Русије Дмитриј Медведев допутовао је синоћ у Довил, где ће трилатерални разговори бити настављени данас.

Министри финансија ЕУ на састанку у Луксембургу такође разговарају о увођењу сталног механизма за решавање криза у 16-чланој зони евра којој ће се идуће године придружити и Естонија.

Измене буџетских прописа

Измене буџетских прописа, прецизираних у Споразуму о стабилности и расту, представљају највеће преуређење финансијских прописа од оснивања зоне евра 1999. и њихов циљ је спречавање нових суверених дужничких криза, попут грчке.

Еврозона је до сада договорила два мехганизма за ванредно финансирање - билатерални пакет зајмова за Грчку од 80 милијарди евра и 500 милијарди евра вредан Европски механизам за финансијску стабилност, намењен чланицама зоне евра. Оба механизма истичу 2013. године.

Према нацрту предлога који су прошле седмице припремили министри финансија ЕУ, стални механизам за решавање криза укључивао би строге услове за указивање било какве помоћи, сличне онима које примењује Међународни монетарни фонд. Он би такође укључивао приватни сектор и ММФ, строже мере ради вођења јасне фискалне политике и поштовање независности Европске централне банке.

(Тањуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер