Хроника

Београд: Прослава Дана српског јединства на Савском тргу; Вучић: Никада више нећемо да се извињавамо за српску тробојку; Патријарх Порфирије: Не можемо волети друге ако не волимо свој народ; Додик: Oво je век нашег уједињења

Штампа
среда, 15. септембар 2021.

Дан српског јединства, слободе и националне заставе обележава се у Србији и Републици Српској. Владе Србије и РС одлучиле су да тај празник буде 15. септембра, на дан када је 1918. године у Првом светском рату пробијен Солунски фронт. Централна свечаност одржава се на Савском тргу, код споменика жупану Стефану Немањи у Београду.

Званичници Србије и Републике Српске раније су позвали припаднике српског народа, где год живели, да истакну народну заставу, „тробојку“, на својим кућама.

Саобраћај у центру Београда обустављен је од 17 часова до поноћи због прославе.

За саобраћај ће бити затворени Немањина улица, Савски трг, Улица Михаила Богићевића, делови улица Александра Глишића, Др Александра Костића, Железничке, Војводе Миленка, Савске и Карађорђеве.

Затворено је још 30-так улица од Дорћола, преко Теразија, Улице краља Милана до аутопута, са друге стране до Улице Светозара Марковића. Линије градског превоза које пролазе тим улицама су скраћене, преусмерене или привремено укинуте, а поново ће бити успостављене после 18.20, тамо где је могуће, док ће трасе преко места централне прославе бити затворене до поноћи.

19:35 - Ватрометом завршена церемонија

Свечаност је завршена ватрометом уз звуке песме "Ово је Србија".

19:28 - Вучић: Не треба нам ништа туђе, хоћемо да будемо своји на своме

Председник Србије Александар Вучић обратио се окупљенима и истакао да је 15. септембар датум пробоја Солунског фронта, дан у којем заједно леже и наш бол и наша слава.

"Тог 15. септембра једини план је била слобода", рекао је Вучић и додао да је тај дан био још један у низу таквих плебисцита, када смо без обзира на крваву цену бирали слободу.

"Србија има нови план за будућност, ону на коју ћемо се поносити својом заставом знајући да је она застава слободе и застава мира, али и застава будућности", поручио је председник.

Вучић је одговорио, како је рекао, свима онима који нас данима нападају из региона, а и некима у нашој земљи

"Кажу, измислили сте празник. Измислили смо пробој Солунског фронта, ако ћемо тако, измислили смо и Стефана Немању. Нисмо, измислио је Стефан Немања нас. Очекују од нас да им се правдамо и да им се вечерас извињавамо и да кажемо извините молим вас што имамо нашу заставу. Никада више за српску тробојку нећемо да се извињавамо, носићемо је са поносом, носићемо је свуда по свету", поручио је председник.

Краљ Петар Први Карађорђевић, уручио је јуна и новембра 1911. године 51 пуковску заставу својој војсци.

Ниједна, од тих застава није заробљена, што је преседан у историји модерног ратовања.

Јунаци, којима је поверен задатак да се старају о тим заставама, прошли су све битке балканских и Првог светског рата, да би баш на данашњи дан 1918. године јуришајући испод тих барјака победоносно кренули у пробој Солунског фронта. Слава, нашим великим, спрким јунацима!

Нашим прецима, јунацима Колубаре, Цера, Куманова, носиоцима Карађорђеве звезде и Албанске споменице, српска тробојка - црвено, плава, бела, била је и већа и важнија и преча од живота, јер их је опомињала да слобода Србије нема ни цену, ни алтернативу. Зато су барјактари гинули, али су им заставе преживеле. Њих није, али застава увек јесте!

Због њих, због свих других који су под том заставом, под тим именом, за ту славу, дали животе, данас обележавамо Дан српског јединства, слободе и националне заставе, можда и најважнији наш празник, који нам јасно говори ко смо, одакле долазимо, и где идемо.

То је празник нашег идентитета, оног у којем се сједињују језик, култура, традиција, вера, али и вредности на којима почива читаво друштво, вредности које једну државу чине цивилизованом, уређеном, способном да памти, али и да зна шта јој је и зашто чинити.

Датум који смо изабрали, 15. септембар је датум пробоја Солунског фронта, онај дан у којем, заједно, леже и наш бол и наша слава, који чине први део оне Ренанове дефиниције нације, по којој је она заснована на заједничкој патњи, слави у прошлости, и заједничком плану за будућност.

Ово је застава слободе, застава мира и застава будућности. Застава нашег јединства, у намери да сачувамо наш српски идентитет, право да будемо то што јесмо.

Ово је другачија, поносна Србија!

Вучић је нагласио да не постоји ништа прече од јединства нашег народа.

"Не треба нам ништа туђе, само хоћемо да будемо своји на своме, не требају нам друге границе. Не треба нам баш ништа, само да смемо да кажемо да носимо српско име и да носимо српско презиме", рекао је председник.

Истакао је да нема веће вредности од јединства и слободе. "Ове наше заставе имају ту улогу, оне су доказ да бити Србин не значи бити крив, не значи носити терет осуде, већ значи супротно. То значи да уз то име иде понос", рекао је Вучић.

"Хоћу да кажем велико хвала народу у Републици Српској и његовим представницима који су овде, хоћу да кажем хвала нашем мученичком народу на Косову и Метохији и његовим представницима који су с нама", поручио је председник.

Нагласио је да ћемо црвено-плаво-бели бајрак увек носити поносно.

"Овај споменик ће остати вековима иза нас, као што ће овај град остати вековима иза нас. Наша тробојка биће вечна. Нека живи српско јединство, наша слобода, наша црвено-плаво-бела тробојка, живела Република Српска, живела Србија", поручио је председник на крају обраћања.

19:24 - Додик: Верујем да је ово век нашег уједињења и јединства

Српски члан Председништва БиХ Милорад Додик рекао је да смо јединство увек показивали у тешким историјским тренуцима што је одредило карактер нашег народа и што га разликује од других који су увек чекали да им слободу подаре другу.

Тако је било од 1389. до данас. Пролазили смо голготе али нисмо дали оно што нам је битно,  слободу. Република Српска је поносна што је заједно са Републиком Србијом усвојила Закон о заштити ћирилице и верујем да је то један у низу оних који ћемо усвојити заједно", рекао је Додик.

Додик је рекао да не воли "када нас зовете Босанцима, ми смо Срби и ништа ме не повезује са том речју Босанц. Ми смо Срби, нисмо ни босансли Срби, као што нису ни хрватски Срби, већ смо ми Срби који чувамо свој идентитет".

Српски члан Председништва БиХ је рекао да је као политичар често размишљам чиме изазивамо друге да нас криве за нешто али да није успео то да нађе.

"Не желимо друге да асимилујемо, да другима нашкодимо, већ само водимо политику заједништва. И то није ништа различито од других. Ми имамо своју Републику али наша земља је Србија. Верујем да је ово век нашег уједињења и век јединства. И не позивамо на мир, већ на мир, сарадњу и међусобно уважавање. Хоћемо јединство у миру са другима, али немојте нам бранити да славимо своје празнике, да бранимо своје светиње", поручио је Додик.

На крају обраћања Милорад Додик је рекао да су Срби свесни себе.

"Ово је наша земља, ово су наше државе и не можете нам бранити да будемо Срби. Живела Србија и српски народ где год живео!" поручио је Додик.

19:13 - Патријарх Порфирије: Не можемо волети друге ако не волимо свој род и народ

Јединство породице, јединство фамилије и јединство народа не сме бити засновано на себичним интересима и ни у ком случају не сме да послужи томе да се затворимо у себе, да се одвојимо од других или да бисмо са њима не дај Боже били у конфликту, поручио је Његова Светост патријарх српски Порфирије. Нека нам је срећан и благословен празник националног јединства, слободе и националне заставе, истакао је патријарх.

"Не можемо волети друге који су удаљени од нас, ако најпре не волимо свога оца, мајку, брата, сестру, комшију, своју породицу, свој род, свој народ", поручио је патријарх и додао да се тако јединство изграђује "пошавши од конкретног, појединаног, личног ка општем и свеопштем".

Сваки други редослед је неприродан и може да створи посебно дубоке проблеме, рекао је он.

"Зато морамо на првом месту упознати себе, оно што нас окружује и упознати оно што је наше, да бисмо могли да растемо, напредујемо и идемо даље, а исто тако морамо спознати своје слабости како бисмо се исправљали и били бољи", рекао је патријарх.

И једног и другог има на претек у нашој прошлости и нашем предању, због тога у предању и ономе што је наша прошлост морамо трагати за нашим надахнућима, нагласио је патријарх.

"Не могу нам други кроз своје интерперетације нас, наших мисли и дела рећи ко смо ми на дубљи и аутентичнији начин од онога који је нама када поступимо по описаном реду једино могућ", рекао је патријарх.

"Јединство породице, јединство фамилије и јединство народа не сме бити засновано на себичним интересима и ни у ком случају не сме да послужи томе да се затворимо у себе, да се одвојимо од других или да бисмо са њима не дај Боже били у конфликту. На тако заснованим циљевима наше јединство и свако друго јединство постало би деструктивно, претворило би се у своју супротност и вратило би се као бумеранг који би нас растргао", поручио је патријарх.

Делимично нормализован саобраћај на Славији

19.10 – Саобраћај на Тргу Славија нормализован је око 18.15 часова из свих праваца, осим ка Немањиној улици и Савском тргу.

Почела централна манифестација

18.33 – Интонирањем химни Републике Српске и Србије, „Моја Република“ и „Боже правде“, на Савском тргу је почела свечана церемонија обележавања Дана српског јединства, слободе и националне заставе.

18.25 – Присутан је државни врх Србије и Републике Српске, стигао је председник Србије Александар Вучић, члан председништва БиХ Милорад Додик, патријарх Порфирије. Ту су и градоначелници Београда и Бањалуке.

Дефиле стигао на Савски трг

18.20 – Репортерка Н1 са лица места јавила је да колона улази на Савски трг, да је прво могла да се види коњица припадника МУП-а, а затим у свечаним униформама и припадници МУП-а.

18.15 – На Тргу Славија сусреле су се две колоне. Стотину трубача свира песму „Тамо далеко“. Сада колоне заједно настављају дефиле ка Савском тргу где ће бити одржана централна церемонија прославе Дана српског јединства, слободе и националне заставе.

18.10 – Од Споменика Карађорђу испред Храма Светог Саве кренуо је дефиле пуковских застава, то су реплике 51 заставе које су носили у Првом светском рату.

Оркестар Гарде Војске Србије корачницама прати ту колону. Пре дефилеа испред Храма Светог Саве организован је културно-уметнички програм.

18:04 - Две колоне се спојиле на Тргу Славија, трубачи свирају "Тамо далеко"

На Тргу Славија сусреле су се две колоне. Стотину трубача свира песму "Тамо далеко".

Сада колоне заједно настављају дефиле ка Савском тргу, где ће бити одржана централна церемонија прославе Дана српског јединства, слободе и националне заставе.

17.56 – На Тргу републике, код Споменика кнезу Михаилу, свечаном дефилеу се придружила колона у којој су витезови Свебора, припадници културно-уметничких друштава и статисти одевени у војничке униформе. На челу дефилеа сада су припадници Коњичке бригаде МУП-а Србије.

17.45 – Кренула поворка од Споменика војводи Вуку

Од Споменика војводи Вуку кренула је поворка која симболише устанике који су претходили Војводи Вуку. Они су традиционално одевени у народну ношњу.

Прошли су поред споменика Његошу који се налази на платоу испред Филозофског факултета.

17.30 – Почетак обележавања празника обележен је почасном артиљеријском паљбом са Калемегдана

17.20 – Репортерка Н1 јавила је да се грађани већ окупљају на Савском тргу.

17.15 – У склопу обележавања Дана националног јединства, Министарство одбране и Војска Србије су на Ушћу организовали приказ наоружања и војне опреме.

(Н1, Бета, РТС)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]