субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Београд Прајд: На овогодишњој "Паради поноса" било је око 2 хиљаде људи, а грађани се жале да нису могли да уђу
Хроника

Београд Прајд: На овогодишњој "Паради поноса" било је око 2 хиљаде људи, а грађани се жале да нису могли да уђу

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 16. септембар 2019.

 На овогодишњој Паради поноса у Београду било је око 2.000 људи, а организатори су примили притужбе грађана да нису могли ући на Прајд, иако су долазили на унапред договорене тачке улаза у времену предвиђеном за долазак, рекао је Марко Михаиловић из Београд Прајда.

Михаиловић је за агенцију Бета казао да је упркос доброј сарадњи коју су организатори имали претходних година са полицијом, ове године полиција одбила да услиши молбу организатора да се пунктови за улаз склоне и да Прајд буде отворен за све градјане и грађанке, као и да се блокада града и саобраћаја сведе на минимум.

"Такође, примили смо велики број примедби на непримерено понашање полиције, конкретно коментаре које су упућивали грађанима који су желели да се прикључе Прајду. Планирамо да упутимо званично писмо надлежним институцијама и очекујемо примерену реакцију као и наставак сарадње на којој радимо годинама", рекао је Михаиловић за агенцију Бета.

Он је навео да је ове године направљен велики помак током самог Прајда и то највише у забавном програму у парку Мањеж који је трајао до 23 часова и који је, како је казао, имао одличне реакције публике.

Парада поноса одржана је јуче у Београду, а учесници Прајда прошетали су централним градским улицама. Шетња је прошла је без инцидената, а догађај је завршен забавним програмом у парку Мањеж у касним вечерњим сатима.

"Касни се за законом, што отежава живот ЛГБТ+ особама"

Михаиловић је рекао да се већ увелико касни са доношењем закона о регистрованим истополним заједницама јер је његово усвајање било у акционом плану Владе Србије који је већ истекао.

Оптужбе за 'вређање националних и верских осећања већине' су апсурдни, циљ Београд Прајда је унапређење целокупног друштва од којег ће користи имати и ЛГБТ+ и не-ЛГБТ+ грађани и грађанке Србије

"Свако пролонгирање отежава особама које живе у истополним заједницама да воде номалан и уређен живот и продубљава систематску дискриминацију која подстиче дискриминацију и мржњу", казао је Михаиловић за агенцију Бета.

На питање о јучерашњој изјави премијерке Србије Ане Брнабић на Прајду у Београду да се ради на изради закона о регистрованим истополним партнерствима и закона о родном идентитету и да се разговора са невладиним организацијама, Михаиловић је казао да организације цивилног друштва окупљене око Беоргад Прајда нису консултоване и да је то, како је рекао, чест проблем.

"Позивамо власт да нас као експерте укључи у припрему ове регулативе", навео је Михаиловић за Бету.

Он је коментаршићу јучерашњу изјаву председнице Владе Ане Брнабић рекао је да у праву када каже да "она није ЛГБТ председница Владе, већ председница Владе која је ЛГБТ особа", али да мисли да она као припадница мањинске групе мора да искористи свој положај и утицај и да укаже на проблеме са којима се ЛГБТ+ особе суочавају и да допринесе њиховом хитном решавању.

"Ана Брнабић је урадила много што се тиче видљивости ЛГБТ+ заједнице, али не видимо неки значајан напредак што се тиче легислативе или положаја ЛГБТ+ заједнице у друштву. Чињеница да се кључни захтеви Београд Прајда не мењају годинама показује да ни један захтев није усвојен нити озбиљно разматран", оценио је Михаиловић.

Реаговао је и на данашње саопштење Покрета обнове Краљевине Србије (ПОКС) који је затражио забрану одржавања Параде поноса "све док ЛГБТ+ особе не престану да свесно провоцирају и вређају национална и верска осећања већине становништва" наводећи да сматра да позив на противуставно деловање попут забране слободе окупљања указује "на потпуно неразумевање принципа грађанског живота и демократских вредности".

"Оптужбе за 'вређање националних и верских осећања већине' су апсурдни, циљ Београд Прајда је унапређење целокупног друштва од којег ће користи имати и ЛГБТ+ и не-ЛГБТ+ грађани и грађанке Србије. Београд Прајд је отворена манифестација на којој су сви добродошли а која, између осталог, жели да допринесе очувању слободе говора и мишљења, осим ако неко носи поруке које у себи имају елемент говора мржње, што је законом забрањено", рекао је Михаиловић за агенцију Бета и додао да они не могу да утичу на то шта се налази на транспарентима који градјани сами доносе.

Михаиловић је рекао и да припреме за следећи Прајд поћињу ускоро, а да су организатори за сада фокусирани на освајање EuroPridea-а за 2022. годину за коју се Београд Прајд кандидовао као град домаћина.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер