уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Београд: Поводом прославе стогодишњице, у Историјском музеју Србије отворена изложба "Крај Великог рата 1917-1918" - амбасадор Француске поново се извинио
Хроника

Београд: Поводом прославе стогодишњице, у Историјском музеју Србије отворена изложба "Крај Великог рата 1917-1918" - амбасадор Француске поново се извинио

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 12. новембар 2018.

Амбасадор Француске у Србији Фредерик Мондолони је казао да прославом стогодишњице од завршетка Првог светског рата није било намере да се увреди српски народ, због ког је затражио да власти у Србији и њени грађани прихвате извињење.

Он је током отварања изложбе "Крај Великог рата 1917-1918" у Историјском музеју Србије казао да је ту прилику желео да искористи да говори о протоколарној грешци приликом учешћа председника Србије Александра Вучића у церемонији обележавања стогодишњице завршетка Првог светског рата.

"Понављам да није било никакве намере да се увреди председник Вучић или српски народ. Ради се о неспретности која је за жаљење и молим председника Вучића и грађане за извињење", рекао је Модолони.

Он је рекао да Француска не заборавља српске жртве током Првог светског рата, да зна да је Србија изгубила трећину популације током њега и да су се војници Србије борили раме уз раме са француском војском.

"Ми препознајемо значај пробоја Солунског фронта, ми смо се заједно 15. септембра 1918. године кренули у пробој, кад су се Централне силе урушиле, што је на крају омогућило да дође до краја Првог светског рата", казао је Мондолони.

Он је додао и да је јуче у Београду учествовао у цемонији на Француском војном гробљу, заједно са министром спољних послова Ивицом Дачићем и заменицом команданта Копнене Војске Француске, као и бројним француским војницима, који долазе из пукова који су наследници оних из Првог светског рата.

На свечаности обележавања Дана победе у Паризу председница Хрватске Колинда Грабар Китаровић и председник Косова Хашим Тачи су били боље позиционирани од Србије, док је Вучић као представник земље која је победила и поднела велике жртве у Првом светском рату седео у трећем реду.

Председница Скупштине Србије Маја Гојковић отворила је вечерас у Историјском музеју изложбу "Крај великог рата 1917-1918" и истакла да

се и овом изложбом одаје почаст храбрим прецима, који су својом муком, страдањем и коначно великом победом исписали најславније странице историје Србије.

"Историја нас и данас чини најпоноснијим грађанима Европе и света, јер смо не питајући за цену, из вртлога највећег сукоба у дотадашњој историји човечанства, борбом епских размера, успели да за своју отаџбину изборимо слободу", навела је Гојковић, саопштено је из њеног кабинета.

Подсетила да је у рату Србија изгубила скоро трећину укупног становништва и поднела несразмерно огромну жртву за своју слободу, слободу Европе и света. Гојковић је указала да је јуче у Паризу, свет обележио стогодишњицу краја Првог светског рата, славећи мир и додала да се истовремено, може приметити да исти они механизми, пориви и интереси, због којих је Велики рат и почео, нису сасвим нестали.

Према њеним речима, глобализација и интереси великих, у међусобном супростављању, понекад занемарују интересе и потребе других народа, сматрајући их споредним.

"Зато нам, имајући у виду такву стварност, једино преостаје да чувамо мир, и тако чувамо животе које смо у прошлости лако губили. Да коначно имамо нешто своје и да то треба да чувамо, од свих, а највише од наших романтичарских идеја о томе да смо важни и да можемо да променимо свет, и да почнемо да бринемо о својим интересима, и никада више да не пристанемо на то да они и нама, буду споредни", поручила је Гојковић.

Ова изложба је, како је истакла, не само подсећање на славну прошлост коју, као што се то јуче видело у Паризу, толики други немају, него је, истовремено, и опомена, упозорење и лекција о томе шта треба да нам буду приоритети.

"Она нас опомиње да сећајући се на нашу трагичну прошлост, схватимо шта најпре морамо да урадимо за будућност, да бисмо је уопште имали. Зато што се велике жртве, нас малих, у светској историји, изгледа не рачунају. Чак ни када, као у Првом светском рату, превазилазе, у процентима, све остале. И ми то не треба да заборавимо. Ни себи. Ни њима", рекла је Гојковић.

Она је истакла да Србију пре једног века нису успели да сломе, да је сачувала свој слободарски дух и нагласила да земља ни данас нема већи интерес и важније мисије од очувања своје тешко стечене слободе, мира и стабилности.

(Н1, Бета, Фонет)

Видети још: Фредерик Мондолони: Молимо Вучића и српски народ за извињење због распореда седења на церемонији у Паризу; не знам шта се догодило, то је била грешка за жаљење

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер