четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Београд: Група посланика и НВО потписала „Декларацију о политичкој будућности модерне европске Србије“
Хроника

Београд: Група посланика и НВО потписала „Декларацију о политичкој будућности модерне европске Србије“

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 23. новембар 2019.

Неколико посланика и представника цивилног друштва потписало је данас Декларацију о политичкој будућности модерне европске Србије, којом су се обавезали да ће се у својим политичким наступима борити за очување и успостављање европских вредности у Србији.

Потписивање те декларације не значи учествовање или неучествовање на изборима, рекао је агенцији Бета Ненад Константиновић, представник Удружења „Србија 21“, посланик Социјалдемократске странке.

Представљајући Декларацију на конференцији у Центру Сава, Константиновић је рекао да је „у актуелној политичкој атмосфери нестао глас грађана који желе да живе у Европској унији, а у исто време све више људи одлази из Србије управо у земље Европске уније“.

„Или ћемо ми увести Србију у Европску унију, или ће грађани сами појединачно отићи у земље ЕУ, а у том случају у Србији неће бити пристојног живота“, рекао је Константиновић.

Истакао је да су се потписници Декларације обавезали да се „боре да Србија буде уређена као земље ЕУ“.

Потпредседница Скупштине Србије Гордана Чомић је рекла да „живимо у времену парадокса: никада нисмо били ближи Европској унији, а никада није било више антиевропске пропаганде“.

Рекла је да потписници Декларације „неће дозволити“ да неко „поједе време“ данашњој генерацији младих људи.

Члан Председништва Покрета слободних грађана, Петар Милетић је рекао да је „њему запала једна од најтежих тема, да говори о Косову“.

„Живимо у нечему што се зове замрзнути конфликт за који нити неко са наше нити неко са албанске стране не жури да га убрза“, рекао је он о проблему Косова.

У трагању за решењем за косовско питање, наставио је он, не треба полазити од територије, већ од статуса Срба који тамо живе.

Упозорио је да би разграничење по етничком принципу „показало да не можемо да живимо с људима који су другачији од нас, што је најдаље могуће од европских вредности“.

Извршни директор Фонда за отворено друштво, Милан Антонијевић, оценио је као „разочаравајуће што 30 година од увођења вишестраначког система данас говоримо о недостатку демократије“.

Пошто, како је подсетио, „Србија није дефинисала чланство у Европској унији као национални интерес“, то би требало да се уради.

„Декларацију о политичкој будућности модерне европске Србије“ потписали су и посланици Наташа Вучковић, Марко Ђуришић и Весна Марјановић, као и председник Савета Нове Странке Арис Мовсесијан.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер