четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Београд: Откривен споменик Стефану Немањи; Вучић: Споменик је велики - зато што је прича о нама велика; Додик: Важно да будемо обједињени, споменик инспирација за то
Хроника

Београд: Откривен споменик Стефану Немањи; Вучић: Споменик је велики - зато што је прича о нама велика; Додик: Важно да будемо обједињени, споменик инспирација за то

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 27. јануар 2021.

На Савском тргу у Београду вечерас је интонирањем химне Србије "Боже правде" почела свечана церемонија откривања споменика великом жупану Стефану Немањи.

Председник Србије Александар Вучић је на почетку свог обраћања рекао да најпре мора да се захвали патријарху Иринеју.

“Желим прво да кажем једно велико хвала нашем патријарху Иринеју, зато што нас је бодрио и храбрио да чинимо велике ствари”, казао је Вучић, па наставио:

 “Трудили смо се у претходних осам година да нашу Србију подигнемо из пепела, да је обновимо, изградимо нове путеве, пруге, школе и болнице, али више од свега покушали смо да вратимо поштовање и веру у себе, своје могућности и снагу српске државе. И вечерас, драги народе, стојимо на месту које је неретко изазивало стид свакога од нас, на месту које је било неуређено, прљаво и које је представљало срамоту, не само нашег града, већ целе земље”.

Вучић је рекао и да је вечерас посебно поносан и срећан, како због откривања споменика тако и због завршеног велелепног Храма Светог Саве.

 “Баш онако како данас на дан Светог Саве откривамо овај велелепни споменик, тако смо за кратко време успели, не да завршимо, како неки кажу, већ да суштински изградимо и осликамо најфинијим мозаиком, најлепши и највећи православни храм на свету, Храм Светог Саве, а тако ћемо обновити и Хиландар и целу нашу Србију. Успели смо да објединимо оно што је најважније, да земљу економски усправимо, да национално одбранимо и духовно повратимо и уздигнемо. Коме ми данас, у вечно сећање и као знак најискренијег пијетета, посвећујемо највиши споменик на територији Србије и питамо се да ових колосалних 24 метра можда није премало? Да би израстао у Симеона морао је претходно бити Немања”.

Вучић: Споменик је велик - зато што је прича о нама велика

Вучић је говорио и о важности Стефана Немање и династије Немањића.

“Морао је у своју биографију да обједини и два сужањства, и бројна храбра и витешка војевања, и мудру дипломатију и одрицање од власти како би постао Свети. Имали су Срби Властимировиће. Имали су Срби Војислављевиће. Имали су Срби и Вукановиће. Имали су и Вишеслава, и Михаила и Светог краља Јована Владимира. Имали су Срби и архонте и кнежеве и жупане и краљеве и свеце – пре Немање. Да је Србији подарио само Светог Саву, много би јој подарио. Да је Србији подарио само Стефана Првовенчаног, много би јој подарио. А подаривши нам обојицу, подарио нам је Србију, јаку, први пут истински централизовану државу, која је умела да нађе свој суверени простор између Истока и Запада, између првог и другог Рима” казао је он, па наставио:

 “Овај велелепни споменик представља га као одлучног владара, у чијој се десној руци налази мач, а у левој Хиландарска повеља. До Немање били смо племе, а од њега па до данас смо државотворни народ. Ту државотворност симболише мач. Тим мачем правио је и градио, а затим чувао и штитио Србију. До Немање имали смо културу опонашања и превођења. Од њега имамо културу креације, градитељства и писања. У културном смислу постајемо пуноправни члан византијског комонвелта. Ту припадност најнапреднијим културним токовима симболише Хиландарска повеља. Ово није само чин откривања споменика нашем оцу, творцу државе, свецу и ономе од кога је све почело. Ово је својеврсан чин полагања рачуна, о себи, о свом идентитету, о томе шта смо научили, шта знамо и где идемо. Стати овде, испред великог Стефана Немање, значи и својеврсно покајање, за све године у којима смо га заборавили, али, истовремено, и то је и свест о томе да смо коначно открили онај корен из којег је настало то велико дрво које се зове Србија. На Хиландару, и дан-данас, ниче лоза, чудотворна, са места на којем је Стефан Немања првобитно био сахрањен”, рекао је између осталог Вучић и истакао “да је овај споменик велики, зато што је прича о нама велика”.

 “И овај споменик је тежак, зато што је прича о нама често била тешка. И леп је, колико је и прича о нама лепа. Овај споменик је, дакле, и пре свега, прича, о нама. О томе ко смо били, где смо били, шта смо радили, и највише о томе шта смо данас и шта хоћемо да будемо. И као што је Немања, владар и светац, градио задужбине широм Србије, тако и ми данас градимо, свесни да је наша садашњост, то шта у њој радимо, задужбина наше будућности. Оне која зна одакле је стигла, и која зна где иде. Без тога, без свести да је постојао неко пре нас, неко ко је имао снове, које ми данас живимо, ниједан сан о будућности није могућ”, рекао је он.

Са видео бима се чуо говор блаженопочившег патријарха Иринеја. Наиме, пуштени су стари говори у којима патријарх Иринеј истицао важност Стефана Немање и Светог Саве.

Додик: Важно да будемо обједињени, споменик инспирација за то

Окупљенима се најпре обратио Милорад Додик.

 “Данас сви Срби одају пошту великом ујединитељу српског народа Стефану Немањи, овим величанственим спомеником. Срби су давно научили да без борбе нема државе и овај величанствен споменик је знак нашег односа према томе”, рекао је Додик и додао “да ће овај споменик вековима сведочити о томе како се ствара држава, али и тежњама председника Вучића да уједини традиционално и модерно”.

Испред споменика су и музичари обучени у витешке одоре извели су музику која подсећа на средњи век, а глумци су извели игроказе који су истакли колико је Стефан Немања био значајан владар, али и колико му је био важан духовни живот.

Како јавља репортер Нова.рс са лица места, на откривању споменика присутан је председник Србије Александар Вучић, Милорад Додик председавајући Председништва БиХ, али и нови градоначелник Бањалуке Драшко Станивуковић, председник Скупштине Србије Ивица Дачић, амбасадор у САД Марко Ђурић, министар здравља Златибор Лончар, председик СПАС Александар Шапић, градоначелник Београда Зоран Радојичић и његов заменик Горан Весић, али и припадници Војске Србије.

Присутан је и амбасадор Русије у Београду Александар Боцан Харченко, лидери Демократског фронта Андрија Мандић и Милан Кнежевић, те председник Демократске партије Срба у Македонији и посланик у Собрању Иван Стојиљковић.

Како јавља наш репортер, недалеко од зграде старе Главне железничке станице, која ће бити претворена у музеј српске историје посвећен Немањићима, окупљени су и грађани.

На Савском Тргу је постављен видео бим одакле је пуштен филм о Стефану Немањи, његовом значају за Србију и настанку споменика.

Током свечаности обратиће се председник Александар Вучић и Милорад Додик.

Историчарка уметности Аида Ћоровић изјавила је вечерас на протесту на платоу испред Филизофског факултета да се не открива споменик Стефану Немањи, већ „ароганцији и бахатости“ председника Србије Александра Вучића.

Подсетимо, по мишљењу градских челника, овај део града постаће нови центар престонице.

Радови на Савском тргу почели су у августу 2018. године, по првобитном плану било је планирано да трају 420 дана, али је у више наврата, из различитих разлога одлагано, а у међувремену су чак мењани и планови, као и поједини детаљи у њима.

Централни део Савског трга заузима споменик посвећен Стефану Немањи, чији је изглед претходних месеци поделио српску јавност, не само због физичке висине, естетике и места на ком је постављен, већ и због висине новца који је уложен а у њега, а које је званично остао скривен.

Како је вечерас рекао заменик градоначелника Београда Горан Весић, цена споменика није објављена јер тако није желео вајар, и да ће се цена знати чим он да дозволу.

„Цена споменика није никаква тајна. Захтев вајара је био да се цена споменика не открије“, казао је Весић за Радио-телевизију Србије и додао да према закону вајар има права да то тражи и да ће цена бити објављена „после завршетка споменика и дозволе вајара“, рекао је Весић.

Висок је чак 23 метра, тежак 68 тона, а шипови су пободени 15 метара дубоко у земљу.

На расписаном тендеру за изглед споменика победио је предлог руског вајара Александра Рукавишњикова и домаћег архитекте Петра Арсића, који је за то награђен са 50.000 евра. Међутим, колика је вредност комплетног пројекта, за сада је означена као “државна тајна”.

Стефан Немања (1113-1199) био је велики жупан Рашке и родоначелник владарске династије Немањића.

Сматра се једним од најзначајнијих српских владара, а заједно са својим сином Растком Немањићем – Светим Савом, један је од утемељивача Српске православне цркве (СПЦ) која Стефана Немању слави као Светог Симеона Мироточивог.

(Агенције)

Видети још: Данас свечано откривање споменика Стефану Немањи, присуствује и Александар Вучић

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер