Хроника

Београд низом манифестација обележава 75. годишњицу ослобођења у Другом светском рату; Откривена спомен-плоча црвеноармејцима на Тргу Републике

Штампа
недеља, 20. октобар 2019.

Након вишедневних крвавих и тешких борби, припадници Народноослободилачке војске Југославије, помогнути својим совјетским савезницима, ослободили су 20. октобра 1944. године главни град Србије и Југославије и тиме окончали четворогодишњи период његове окупације током кога је страдао велики број Београђана, док је сам град претрпео девастацију изузетно великог обима.

Заменик градоначелника Београда Горан Весић у име Града Београда положио је венац и најавио градњу фонтане у парку Александров.

Весић, који је поводом обележавања 75-огодишњице ослобођења Београда у Другом светском рату, у име Града Београда положио венац заједно са председником градске скупштине Николом Никодијевићем и помоћником градоначелника Андрејом Младеновићем, најавио је да ће у том парку бити изграђена мала музичка фонтана, с које ће посетиоци током одређеног доба дана моћи да чују нумере које изводи хор "Александров".

"Тада ће овај парк добити пун смисао и сваког дана подсећати Београђане на везу који имају Београд и хора Александров", рекао је Весић.

Београд захвалан Црвеној армији

Он је додао да је Београд захвалан Црвеној армији, "нашој руској браћи", на помоћи у ослобођењу града пре 75 година, истичући да престоница Србије једина у свету има парк Александров и да једини има посебну везу са истоименим ансамблом.

Подсетио је да је, после тешке авионске несреће у којој су скоро сви чланови хора Александров погинули 2016. године, донета одлука да парк, који се некада звао Девојачки парк, добије име по том ансамблу.

"То је имало смисла да урадимо јер је Александров веома популаран у Београду. У парку се налази и споменик цару Николају, а на овом месту налазило се руско посланство током 19. века. Тако да је овај парк на више нацина посвецен Русији", рекао је Весић.

Весић је захвалио члановима ансамбла "Александров" што сваке године долазе у Београд и додао да ће Београђани и данас моћи да их на отвореном чују што се, нагласио је, не дешава често ни у Русији. "Данас ћемо заједно са њима прославити 75. година слободе", навео је Весић.

Сачењук: Највреднија ствар коју имају људи су памћење и вера

Руководилац руског ансамбла "Александров" рекао је да је за чланове тог хора велика част, али и одговорност, да присуствују прослави 75-огодишњице ослобођења Београда. "Увек смо имали посебне односе између хора Александров и Србије", оценио је Сачењук.

Он је, у име ансамбла и чланова породица њихових колега који су погинули током авионске несреће 2016. године, захвалио Граду Београду и Србији да овај парк понесе име по том ансамблу. "Највреднија ствар коју имају људи су памћење и вера. То су две ствари које обједињавају наше народе", рекао је Сачењук и додао да је за чланове тог хора велика част што могу данас да наступе на Тргу републике.

Полагању венаца у парку Александров присуствовала је и директорка Руског дома Надежда Кушченкова.

На Тргу Републике откривена спомен-плоча црвеноармејцима

На Тргу Републике у Београду данас је откривена спомен-плоча посвећена црвеноармејцима који су погинули током ослобађања Београда у Другом светском рату.

Откривању спомен плоче, на месту где је 1944. године сахрањено 940 црвеноармејаца, присуствовали су заменик градоначелника Београда Горан Весић, председник Скупштине града Београда Никола Никодијевић, руски амбасадор у Србији Александар Боцан Харченко и заменик министра иностраних послова Русије Александар Грушков.

"Данас је посебан дан за Београд. Данас славимо 75. година слободе, коју су заједнички извојевали Народно-ослободилачка војска Југославије и наша братска Црвена армија", рекао је Весић.

Весић: "Сећамо се њих и тешко стечене слободе"

Он је подсетио да је за победу против "фашистичког окупатора" животе дало 940 црвеноармејаца и скоро 3.000 припадника Народно-ослободилачке војске. "Сећамо се свих њих и те тешко стечене слободе. Њихова жртве опомињу нас колико слободу треба да чувамо, и колико љубоморно треба да је чувамо, као и да пазимо да је никада више не изгубимо јер не постоји ништа горе и теже од ропства", рекао је Весић.

Он је нагласио да је ослобођење Београда заједничка победа Србије и Русије, односно Југославије и Совјетског Савеза.

"И данас смо заједно, као што смо били заједно пре 75 година", рекао је Весић.

За победу против фашистичког окупатора животе дало 940 црвеноармејаца и скоро 3.000 припадника Народно-ослободилачке војске

Додао је да је приликом реконструкције Трга републике предвођено да се, на месту где се од 1944. до 1954. налазило гробље погинулих црвеноармејаца, постави обележје у знак сећања на страдале црвеноармејце и заједничку победу снага две земље у Другом светском рату.

Он је подсетио да су тела 940 црвеноармејаца, који су ту били сахањени, 1954. године пренета на Гробље ослободилаца Београда, "да тамо почивају заједно са браћам партизанима, с којима су ослобађали Београд".

Весић је захвалио пријатељима из Русије јер заједно с нама славе овај дан који је, како је истакао, један од најважнијих дана у нашој историји. "Победа коју смо тада извојевали је заједничка победа", нагласио је Весић.

Боцан Харченко: Спомен-плоча биће подстицај за будућност и супротстављање фалсификовању и ревизији историје

Руски амбасадор честитао је Србији и српском народу, али и својој земљи, на ослобођењу Београда. "Ово је изванредан дан. На овом тргу биле су најтеже борбе за ослобођење Београда. Резултат тога је да је читав град ослобођен, да је враћена слободарска традиција. Ово место постало је такозвано ''место код коња'', место слободног дружења, слободе и слободарске традиције", рекао је Боцан Харченко.

Он је захвалио руководству Србије и Града Београда на постављању спомен-плоче на Тргу републике. "Спомен-плоча је још једно обележје наше заједничке борбе и чуваће сећање на наше хероје. Истовремено, биће подстицај за будућност и супротстављање фалсификовању и ревизији историје", рекао је амбасадор.

Осврнуо се и на јучерашњу посету премијера Русије Дмитрија Медведева Србији и захвалио председнику Србије Александру Вучићу и председници Владе Ани Брнабић на "изванредној организацији посете".

На откривеној спомен плочи написано је:

"На овом месту се налазило спомен-обележје и гробница црвеноармејаца погинулих у борбама за ослобођење Београда 1944. године. Посмртни остаци црвеноармејаца су пренети на Гробље ослободилаца Београда, које је свечано отворено на десетогодишњицу особођења града, 20. октобра, 1954. године".

Догађају су присуствовали заменица председника Скупштине града Андреа Радуловић и помоћник градоначелника Андреја Младеновић.

Градоначелник Зоран Радојичић и председник Скупштине града Никола Никодијевић положили венце на Спомен-гробље ослободиоцима Београда 1944.

Градоначелник Радојичић је истакао да се данас сећамо људи који су пре 75 година дали своје животе за нашу слободу.

"Двадесети октобар је посебно значајан датум за Београд. Обележавањем овог датума одајемо почаст нашим прецима који су својим животима платили ослобађање наше престонице. Млађе генерације подсећамо на то да смо у оваквим ситуацијама увек били на правој страни историје. Иако смо мала земља процентуално смо положили велике жртве", рекао је градоначелник Београда.

Радојичић је нагласио и да је Београд ослобођен заједно са нашим савезницима којима дугујемо велику захвалност.

Он је додао да је важно да славимо овај датум са поруком да је српски народ слободољубив, а Београд слободољудив град.

Никодијевић је истакао да је 20. октобар један од најзначајних датума у богатој и бурној историји Београда.

"Држава поново на достојанствен начин, бројним манифестацијама обележава Дан ослобођења Београда. Нажалост у једном периоду историје стидили смо се да кажемо да смо били на страни победника и да смо били антифашисти. Данас смо се вратили на прави пут и на достојанствен начин одајемо пошту нашим борцима – херојима, који су својим животима подарали слободу коју ми данас живимо", указао је Никодијевић.

Зоран Ђорђевић: "Данас сећамо свих који су се борили и дали животе за ослобођење Београда пре 75 година"

"Хвала и слава свима који су се борили и дали животе за слободу. Верујем да ће у наредним годинама сећање на све који су дали животе у Другом светском рату, али и Првом светском рату, као и рату деведесетих година прошлог века добити другачију димензију, као опомена да такве ствари не смеју више да се догађају", истакао је Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Ђорђевић.

Он је додао да је урађена реконструкција прве фазе радова на Спомен-гробљу ослободиоцима Београда 1944, и изразио уверење да ће сви наши меморијали добити изглед какав и заслужују.

"Александров" на Тргу Републике

Након меморијалног дефилеа, на Тргу Републике је одржан концерт руског војног ансамбла "Александров".

"Дани слободе 2019" од 18. октобра до 1. новембра

У оквиру Спомен - комплекса гробља ослободилаца Београда у Другом светском рату, венце ће положити и представници Министарства одбране и Војске Србије, СУБНОР-а Србије, као и представници амбасада Руске Федерације, Белорусије, Азербејџана и Казахстана у Републици Србији.

Представници Владе, Војске Србије, Града Београда, СУБНОР-а и наведене дипломате положиће венце у 13.00 часова и код Споменика страдалим совјетским пилотима, који се налази на Авали, саопштила је владина Канцеларија за сарадњу са медијима.

Манифестација "Дани слободе 2019", којом се обележава ослобођење Београда у Првом и Другом светском рату, почела је 18. октобра и трајаће до 1. новембра.

"Победа слободе" од "Москве" до "Албаније"

Манифестација обухвата низ догађаја, међу којима је и меморијални дефиле "Победа слободе" од хотела "Москва" на Теразијама до палате "Албанија", који ће бити одржан данас од 12 сати.

На Тргу Републике, на месту где је 1944. године сахрањено 940 црвеноармејаца који су животе дали у борби за ослобођење Београда, биће постављена спомен-плоча у граниту која ће облежавати место где су они били сахрањени.

Увертира 1812 Петра Чајковског у оргиналном виду у извођењу Симфонијског оркестра и хора РТС-а

Данас ће на Тргу Републике у 18 сати бити одржан концерт на коме ће Симфонијски оркестар и хор РТС-а, под диригентском палицом Бојана Суђића, извести пригодни програм композиција с војничким карактером, а у случају лошег времена, концерт ће бити одржан у Народном позоришту.

У сарадњи с Војском Србије, биће први пут изведена Увертира 1812 Петра Чајковског у оргиналном виду, с пуцњима топова, а у прогаму ће бити заступљена дела из земаља свих савезника у Првом светском рату, као и сплет српских војничких маршева.

(Б92, Н1)) 

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]