среда, 24. април 2024.

&

Почетна страна > Хроника > Београд: Кошаркашице Србије победиле Велику Британију резултатом 81:55 и освојиле бронзану медаљу на ЕП

недеља, 07. јул 2019.

Кошаркашице Србије победиле су Велику Британију резултатом 81:55 у мечу за треће место Европског првенства. Српкиње су славиле победу у београдској "Штарк арени" после доминантне представе и освојиле бронзану медаљу.

Хала: "Штарк арена"

Судије: Кијулин, Бонер, Козловскис

Србија: Брукс, Бутулија, Чађо, Јовановић, Петровић, Црвендакић, Дабовић, Милић, Миљковић, Шкорић, Станчев, Станковић

Велика Британија: Џоунс, Колинс, Вандервол, Хенди, Шо, Кембел, Лидам, Монакана, Фегбенл, Грин, Симпсон, Самјуелсон

Наше кошаркашице су овим резултатом направиле најбољи учинак још од Евробаскета 2015. године, када су освојиле злато победом над Француском у финалу.

Марина Маљковић је одлично поставила меч за бронзу, иако није могла да рачуна на повређену Ану Дабовић (прелом шаке), једну од најбољих играчица тима. Србија се такође пласирала на квалификациони турнир за Олимпијске игре уласком међу најбоље четири екипе Европе.

Српкиње су добро отвориле меч и брзо повеле са 15:6, али су пропустиле и неке прилике које би им донеле и већу предност. Британија је то искористила и дошла до егала, али је на крају прве деонице ипак било 25:16.

Занимљиво је то да је Србија после прва три минута утакмице имала већ три погођене тројке, две више него за цео полуфинални меч са Шпанкињама.

Британке су крајем 2/4 успеле поново да приђу противницима, али тада су то учинили по, испоставило се, последњи пут. Гошће су пришле на 35:33 на два минуута до краја, али на полувреме се отишло са 40:33 за Српкиње.

Селектор Србије Марина Маљковић је очигледно имала шта да поручи њеним изабраницама на паузу, пошто је ниво кошарке на старту другог полувремена био доста добар. Србија је брзо дошла до +16, након што је пресинг уродио плодом.

Већ крајем треће четвртине победник је био познат, јер је домаћин имао огромних 61:39, после треће деонице у којој су примиле свега шест поена.

Током последње четвртине само је "одрађен" посао, минуте су добиле неке играчице које нису стандардне, и Србија је мирно привела меч крају.

Најефикаснија у редовима српске репрезентације била је Соња Петровић са 12 поена и 13 скокова. Невена Јовановић је додала 11, а Јелена Брукс и Драгана Станковић по осам поена. Маја Миљковић имала је седам, уз три асистенције.

Убедљиво боља од колегиница на другој страни била је Теми Фегбенл са 22 поена и шест скокова, док нико више није био двоцифрен.

У финалу Евробаскета, кошаркашице Шпаније победиле су Француску резултатом 86:66 и одбраниле титулу првака Европе. Он су по трећи пут у претходне четири године постале прваци Европе, а у доминацију европском кошарком умешала им се само Србија 2015. године.

Ђилас симболично доделио круне кошаркашицама као „краљицама Србије

Неколико минута по освајању бронзане медаље на Европском првенству, кошаркашице Србије је дочекао Драган Ђилас, лидер Странке слободе и правде и бивши председник Кошаркашког савеза Србије и симболично им доделио круне као краљицама Србије.

Девојке су одушевљено примиле круне и цвеће  и обећале да ће се пласирати на Олимпијске игре у Токио и вратити се с медаљама.

Ток меча у Београду:

19.05 - Крај меча, освојена је БРОНЗАНА медаља. Србија - Велика Британија 81:55 (25:16, 15:17, 21:6, 20:18 ) .

18.55 - Опа је ритам меча, Србија води 69:45 на пет минута до краја меча.

18.43 - Завршена је и треће четвртина, Србија води против Британије 61:39. Наше играчице "самлеле" су ривала добивши ову деоницу 21:6. Србија надомак медаље!

18.34 - Наше играчице доминирају у овој четвртини - 53:37 половином треће деонице.

Расте предност "лавица"...

18.29 - Тројком Невене Јовановић Србија поново има двоцифрену предност - 47:35.

18.25 - Дајана Бутулија промашује оба слободна бацања на старту треће четвртине - 40:33.

18.08 - Полувреме на мечу, Србија - Велика Британија 40:33. Поново су ривалке припретиле у финишу меча када су пришле на само два поена разлике али су наше репрезентативке поново одличном игром у оба правца успеле да оду на полувреме са предношћу од седам поена. Соња Петровић најефикаснија је са дабл-дабл учинко - по десет поена и скокова, Маја Миљковић убацила је седам поена. Ана Дабовић није улазила у игру. Британке су добиле ову деоницу 17:55.

18.00 - Наша селекција води 35:24 средином друге четвртине.

17.50 - Завршена је прва четвртина коју су наше девојке добиле са 25:16. Српкиње су одлично отвориле меч. Британија је успела крајем денице да ублажи разлику али су у финишу наше репрезентативке одличном игром у нападу успеле да поново дођу до осетније преднности.

17.42 - Марина Маљковић принуђена да затражи тајм-аут, серијом од 6:0 ривал смањује на 15:12.

17.40 - Наше девојке воде против Британије 15:8 после пет минута иге у првој деоници.

17.33 - Одличан почетак наше селекције која после нешто више од два минута води са 6:0.

17.30 - Почео је меч, стартна постава селекције Србије: Маја Миљковић. Невена Јовановић, Соња Петровић, Александра Црвендакић, Јелена Брукс.

17.24 - Интонирају се химне Велике Британије и Србије у "Штарк арени", утакмица ће почети за неколико минута.