четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Београд: Група грађана спречава за данас заказано исељење избеглица у Устаничкој
Хроника

Београд: Група грађана спречава за данас заказано исељење избеглица у Устаничкој

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 23. јул 2018.

 Десетина грађана окупила се у Устаничкој улици 224 у Београду како би спречила за данас заказано исељење избеглица, садашњих станара. Комесаријат за избеглице најавио је претходно усељавање избегличких породица којима су станови додељени конкурсом, и исељење садашњих станара, такође избеглица.

Активисти Здружене акције Кров над главом навели су на својој Фејсбук страници да је заказано исељење Дејана Лазовића, избеглице са Косова, спречено, и да се полиција и извршитељи ипак повлаче. Они су у Устаничкој били окупљени од јутрос, а пред зградом су била паркирана и три аутомобила полиције.

Већина људи који би требало да буду исељени из овог простора су избеглице које су се уселиле, али без решења, а у њега би сада требало да се уселе избеглице које су то право добиле на конкурсу Комесаријата окончаном 2016. године.

Активиста Владимир Миленковић казао је да се не могу жртвовати људи зарад прописа, а да свако има право на кров над главом.

"Сматрамо да нико не сме на улицу. Комесаријат је показао тиме да поштује прописе, али не да мари за ове људе. Нећемо због слова на папиру да заменаримо људе", казао је он и додао да је могуће наћи решења.

"Све је стало на обећањима, свима су дали неко обећање, које су после оповргавали. Осећам се исто као са Косова да бежим, направила се паника и ујдурма, кажу да нећемо имати времена ни ствари да изнесемо", рекао је за Н1 Дејан Лазовић, чије исељење је данас спречено.

Одговарајући на питање о критеријумима у вези са правом на стан, Петар Анђић из Комесаријата за избеглице је изјавио за Н1 да су критеријуми угрожености јасно дефинисани Законом о избеглицама и Уредбом о стамбеном збрињавању избеглица.

"Јавни позив, којим је обухваћено и ове стамбене јединице у Устаничкој улици, окончан је 2016. У склопу тог јавног позива било је жалбених поступака и управних спорова. Ми смо и лицима која бесправно бораве омогућили да равноправно учествују на јавном позиву, неке породице су се пријавиле, неке нису", објашњава он.

Анђић наглашава да су предметни станови намењени искључиво избеглицама из бивших република СФРЈ, али не и инетерно расељним лицима са Косова и Метохија.

"А известан број оних који треба да се иселе су управо интерно расељена лица са Косова и Метохије. Ми смо и прошли пут обећали да се неће примењивати сила, али се мора водити рачуна и о избеглицама које на законит начин желе да остваре право на стамбену јединицу", каже он.

Анђић додаје да су особе које треба да се иселе одбијале могућност да буду смештени у делу касарне у Обреновцу, где су смештени мигранти и где, како каже, бораве и породице појединих официра Војске Србије. 

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер