Хроника

Београд: Фудбалска репрезентација Србије савладала је Литванију са 2:0 (1:0) у мечу првог кола Групе Ј Квалификација за Европско првенство

Штампа
петак, 24. март 2023.

Репрезентација Србије савладала је Литванију са 2:0 (1:0) у мечу првог кола Групе Ј Квалификација за Европско првенство. У другом колу у понедељак Србија гостује Црној Гори у Подгорици (20.45 РТС1).

Србија надиграла Литванију за успешан старт квалификација

Наизглед са пола снаге Србија је сломила отпор солидних Литванаца. Игра са два шпица Митровић – Влаховић донела је додатну агресивност наше екипе у нападу и муке за одбрану ривала. Србија је држала све конце игре у својим рукама. Ривал је створио неколико прилика, али их није реализовао. За Србију је дебитовао Лазар Самарџић.

Након почетног одмеравања снага, Србија је преузела иницијативу. Ређали су се напади наше селекције по боковима, углавном преко леве стране. Употребљиве центаршутеве слао је Костић, из којих су се стварале прилике пред голом ривала.

Након неколико пропуштених шанси Србија је у 16. минуту дошла до предности. Костић је примио лопту на левој страни, ушао је у шеснаесерац близу гол-аут линије. Упутио је повратну ка Тадићу који се налазио по средини гола и са око10-11 метара прецизним ударцем послао лопту мрежу.

Нису се наши репрезентативци задовољили оствареним. Наставили су у истом ритму и константно су притискали гол ривала, који никако није успевао да пренесе лопту на нашу половину.

Своје шансе попустили су Митровић и Влаховић, тачније њихови покушаји су били за мало непрецизни.

Једину шансу ривал је имао средином првог дела игре, али је из изгледне прилике са око десет метара од гола Паулаускас пребацио наш гол.

Србија је наставила у истом ритму створено је још неколико прилика пред голом Литваније, али до одласка на одмор није било промене резултата.

Литванци су били нешто агресивнији на старту другог дела игре. Створили су и једну стопототну шансу, али Вања Милинковић-Савић успео да одбрани ударац Јанкаускаса у ситуацији један на један.

Само два минута касније у 53. Србија је удвостручила предност. Митровић је упослио Тадића у казненом простору, овај је дуго тражио прилику да упосли неког од саиграча. Успео је у намери и на среднини шеснаестерца пронашао Влаховића који погађа гол Литваније.

Од 72. минута на терен је уместо свог идола Душана Тадића ушао дебитант Лазар Самарџић.

У наставку наши су умирили темпо игре. Створено је још неколико прилика пред оба гола, али није било промене резултата.

На крају победа Србије од 2:0.

У понедељак наша селекција у мечу гругог кола игра против Црне Горе у Подгорици. Дуел је на програму од 20.45, пренос је на нашем Првом програму.

Крај меча, Србија - Литванија 2:0

Наша селекција мирно привела меч крају.

22:24

80` Још две измене у нашој екипи

Митровића је заменио Јовељић, а уместо Живковића у игри је Миленковић.

Капитенска трака је ког Сергеја.

77` Прилика за Литванце

Новиковас се изборио за ударац у казненом простору, али Вања је на месту и зауставља ударац.

74` Покушај Сергеја

Сегеј је закорачио у казнени простор и опалио по лопти, али је голман Литваније успео да заутави његов ударац.

72` Две измене у нашој селекцији

Дебитан Лазар Самарџић је заменио Тадића, а капитенску траку је преузео Митровић.

Уместо Лукића у игри је Илић.

64` Шанса за Србију

Покушао је Тадић али је његов покушај одбрана Литваније успела да изблокира.

У наставку акције Србија је стигла до гола, али је он поништен због офсајда.

63` Измена Влаховића мења Сергеј Милинковић-Савић

Селектор Стојковић одлучио се за прву измену уместо Влаховића на терену је Сергеј Милинковић-Савић.

53` ГОООЛ! Влаховић за 2:0

Тадић је добио лопту од Митровића скоро на ивици гол-аут линије. После еколико дриблинга додаје до Влаховића који погађа гол.

21:55

51` Велика шанса за Литванију

Брза контра Литванаца. Јанкаускас се нашао сам испред голмана, али је Вања Милинковић-Савић изашао као победник.

46` Почело је друго полувреме

Полувреме, Србија - Литванија 1:0

44` Прилика за Митровића

Костић је центрирао са леве стране. Митровић је добро скочио захватио лопту главом, која се одбија од одбрамбеног играча и завршава у корнеру.

35` Нова прилика за Србију

Влаховић је одложио лопту до Митровића који је предриблао два играча, уследио је ударац, али је одбрана Литваније успела да одбије лопту у корнер.

У наставку акције шут Живковића, лопта погађа Грујића и одлази у гол-аут.

29` Шанса за Влаховића

Тадић је центрирао са леве стране, добро је скочио Влаховић, али је његов ударац главом био непрецизан. Лопта одлази изнад пречке.

28` Константан притисак наше селекције

Литванци све теже успевају да пренесу тежиште игре на нашу половину.

Игра се углавном пред голом Литваније.

Једину шансу Литванци су имали преко Палуаускаса, али јењегов покушај завршио преко гола.

22` Шанса за Митровића

Костић је извео корнер са леве стране, највиши у скоку био је Митровић, али је његов ударац главом завршио преко пречке.

16` ГОООЛ! Србија води са 1:0

Костић је добио лопту на левој страни улетео је у шеснаестерац, упутио је повратну до Тадића, који прецизним ударцем погађа мрежу.

14` Прва прилика за Србију

Живковић је упослио Тадић, овај проналази Влаховића у шеснаестерцу, уследио је ударац, али недовољно снажан да направи веће проблеме голману Литваније.

10` Почетно одмеравање снага, Србија преузела иницијативу

Након почетног одмеравања снага у коме се играло између два шеснаестерца, наша селекција је полако преузела иницијативу.

Неколико покушаја по боковима, али за сада без изгледније прилике пред голом ривала.

Почео је меч ...

Минут ћутања посвећен Синиши Михајловићу

Пре почетка меча минутом ћутања одата је почаст Синиши Михајловићу.

Интонирање химни Србије и Литваније

Интониране су химне Србије и Литваније, ускоро очекујемо почетак меча.

Играчи изашли на терен

Репрезентативци Србије и Литваније изашли су на терен. Ускоро очекујемо почетак меча.

Састави тимова

Србија: В. Милинковић-Савић, Ераковић, Гудељ, Павловић, Живковић, Грујић, Лукић, Костић, Тадић, Влаховић, Митровић

Литванија: Барткус, Банета, Гедванис, Кажуколовас, Ласисцка, Шимкус, Јанкаускас, Голубицкас, Гинеитис, Черних, Паулаускас

Twitter embed code generator

Очекује се око 20.000 гледалаца, међу њима више од 150 малишана из Гњилана

Више од 150 дечака и девојчица из косовско-поморавског округа бодриће фудбалере Србије на мечу против Литваније.

ИЗ ФСС наводе да се очекује да ће репрезентативци и селектор Србије Драган Стојковић вечерас имати подршку више од 20.000 навијача са трибина стадиона "Рајко Митић".

"Међу онима који су прешли дуг пут како би бодрили наш најбољи национални тим су и малишани из косовско-поморавског округа Косова и Метохије. Више од 150 дечака и девојчица биће смештено на источној трибини нашег највећег стадиона у нади да ће се радовати победи Србије и освајању прва три бода", навео је ФСС.

"Нашим орловима, селектору Стојковићу, стручном штабу, као и руководству, председнику Драгану Џајићу, потпредседнику Браниславу Недимовићу и осталима у име свих који долазе вечерас из наше јужне покрајине, много среће вечерас и у комплетним квалификацијама, пожелео је Ненад Влајковић, члан Привременог органа општине Гњилане уз најискренују жељу да ће се сви заједно барем још једном видети крајем године и прославити одлазак на ЕП у Немачкој", саопштено је из ФСС.

Белгијанац Лоренс Висер главни судија меча

Главном судији Лоренсу Висеру помоћници ће бити сународници Ријен Ванизер и Тибодо Нијсен.

Уефа је за четвртог арбитра одредила такође Белгијанца Ерика Ламбрехца.

18:51

Данашњи мечеви Квалификација за Европско првенство

Буђење "орлова" из дводеценијског европског сна, хамлетовска дилема селектора Пиксија

Многи љубитељи фудбала заборавили су на последње учешће државне селекције на Европском првенству у фудбалу. Сигурно је да се они рођени на крају 20. и почетком 21. века не сећају последњег континенталног шампионата на ком је учествовала репрезентација.

Поставља се реторичко питање, може ли Пикси са својим изабраницима бити на Европском првенству које "орлови" чекају 24 године?

17:32

У последњем дуелу две селекције Србија је славила са 4:1

Репрезентативци Србије спремни за дуел са Литванијом

Слектор Драган Стојковић рачуна на следеће играче

Литванија прва препрека Србији ка остварењу циља у квалификацијама

Након лошег издања на Светском првенству у Катару, репрезентативци Србије започињу нови круг доказивања.

Први противник у оквиру Групе Г квалификација за Европско првенство на стадиону "Рајко Митић" у Београду је тим Литваније.

Србија има јачи састав у односу на противника са истока Европе, али и подршку навијача на домаћем терену, што су неопходни предуслови за улогу фаворита пре почетка дуела.