Početna strana > Hronika > Beograd: Fudbalska reprezentacija Srbije savladala je Litvaniju sa 2:0 (1:0) u meču prvog kola Grupe J Kvalifikacija za Evropsko prvenstvo

subota, 25. mart 2023.

Reprezentacija Srbije savladala je Litvaniju sa 2:0 (1:0) u meču prvog kola Grupe J Kvalifikacija za Evropsko prvenstvo. U drugom kolu u ponedeljak Srbija gostuje Crnoj Gori u Podgorici (20.45 RTS1).

Srbija nadigrala Litvaniju za uspešan start kvalifikacija

Naizgled sa pola snage Srbija je slomila otpor solidnih Litvanaca. Igra sa dva špica Mitrović – Vlahović donela je dodatnu agresivnost naše ekipe u napadu i muke za odbranu rivala. Srbija je držala sve konce igre u svojim rukama. Rival je stvorio nekoliko prilika, ali ih nije realizovao. Za Srbiju je debitovao Lazar Samardžić.

Nakon početnog odmeravanja snaga, Srbija je preuzela inicijativu. Ređali su se napadi naše selekcije po bokovima, uglavnom preko leve strane. Upotrebljive centaršuteve slao je Kostić, iz kojih su se stvarale prilike pred golom rivala.

Nakon nekoliko propuštenih šansi Srbija je u 16. minutu došla do prednosti. Kostić je primio loptu na levoj strani, ušao je u šesnaeserac blizu gol-aut linije. Uputio je povratnu ka Tadiću koji se nalazio po sredini gola i sa oko10-11 metara preciznim udarcem poslao loptu mrežu.

Nisu se naši reprezentativci zadovoljili ostvarenim. Nastavili su u istom ritmu i konstantno su pritiskali gol rivala, koji nikako nije uspevao da prenese loptu na našu polovinu.

Svoje šanse popustili su Mitrović i Vlahović, tačnije njihovi pokušaji su bili za malo neprecizni.

Jedinu šansu rival je imao sredinom prvog dela igre, ali je iz izgledne prilike sa oko deset metara od gola Paulauskas prebacio naš gol.

Srbija je nastavila u istom ritmu stvoreno je još nekoliko prilika pred golom Litvanije, ali do odlaska na odmor nije bilo promene rezultata.

Litvanci su bili nešto agresivniji na startu drugog dela igre. Stvorili su i jednu stopototnu šansu, ali Vanja Milinković-Savić uspeo da odbrani udarac Jankauskasa u situaciji jedan na jedan.

Samo dva minuta kasnije u 53. Srbija je udvostručila prednost. Mitrović je uposlio Tadića u kaznenom prostoru, ovaj je dugo tražio priliku da uposli nekog od saigrača. Uspeo je u nameri i na srednini šesnaesterca pronašao Vlahovića koji pogađa gol Litvanije.

Od 72. minuta na teren je umesto svog idola Dušana Tadića ušao debitant Lazar Samardžić.

U nastavku naši su umirili tempo igre. Stvoreno je još nekoliko prilika pred oba gola, ali nije bilo promene rezultata.

Na kraju pobeda Srbije od 2:0.

U ponedeljak naša selekcija u meču grugog kola igra protiv Crne Gore u Podgorici. Duel je na programu od 20.45, prenos je na našem Prvom programu.

Kraj meča, Srbija - Litvanija 2:0

Naša selekcija mirno privela meč kraju.

22:24

80` Još dve izmene u našoj ekipi

Mitrovića je zamenio Joveljić, a umesto Živkovića u igri je Milenković.

Kapitenska traka je kog Sergeja.

77` Prilika za Litvance

Novikovas se izborio za udarac u kaznenom prostoru, ali Vanja je na mestu i zaustavlja udarac.

74` Pokušaj Sergeja

Segej je zakoračio u kazneni prostor i opalio po lopti, ali je golman Litvanije uspeo da zautavi njegov udarac.

72` Dve izmene u našoj selekciji

Debitan Lazar Samardžić je zamenio Tadića, a kapitensku traku je preuzeo Mitrović.

Umesto Lukića u igri je Ilić.

64` Šansa za Srbiju

Pokušao je Tadić ali je njegov pokušaj odbrana Litvanije uspela da izblokira.

U nastavku akcije Srbija je stigla do gola, ali je on poništen zbog ofsajda.

63` Izmena Vlahovića menja Sergej Milinković-Savić

Selektor Stojković odlučio se za prvu izmenu umesto Vlahovića na terenu je Sergej Milinković-Savić.

53` GOOOL! Vlahović za 2:0

Tadić je dobio loptu od Mitrovića skoro na ivici gol-aut linije. Posle ekoliko driblinga dodaje do Vlahovića koji pogađa gol.

21:55

51` Velika šansa za Litvaniju

Brza kontra Litvanaca. Jankauskas se našao sam ispred golmana, ali je Vanja Milinković-Savić izašao kao pobednik.

46` Počelo je drugo poluvreme

Poluvreme, Srbija - Litvanija 1:0

44` Prilika za Mitrovića

Kostić je centrirao sa leve strane. Mitrović je dobro skočio zahvatio loptu glavom, koja se odbija od odbrambenog igrača i završava u korneru.

35` Nova prilika za Srbiju

Vlahović je odložio loptu do Mitrovića koji je predriblao dva igrača, usledio je udarac, ali je odbrana Litvanije uspela da odbije loptu u korner.

U nastavku akcije šut Živkovića, lopta pogađa Grujića i odlazi u gol-aut.

29` Šansa za Vlahovića

Tadić je centrirao sa leve strane, dobro je skočio Vlahović, ali je njegov udarac glavom bio neprecizan. Lopta odlazi iznad prečke.

28` Konstantan pritisak naše selekcije

Litvanci sve teže uspevaju da prenesu težište igre na našu polovinu.

Igra se uglavnom pred golom Litvanije.

Jedinu šansu Litvanci su imali preko Paluauskasa, ali jenjegov pokušaj završio preko gola.

22` Šansa za Mitrovića

Kostić je izveo korner sa leve strane, najviši u skoku bio je Mitrović, ali je njegov udarac glavom završio preko prečke.

16` GOOOL! Srbija vodi sa 1:0

Kostić je dobio loptu na levoj strani uleteo je u šesnaesterac, uputio je povratnu do Tadića, koji preciznim udarcem pogađa mrežu.

14` Prva prilika za Srbiju

Živković je uposlio Tadić, ovaj pronalazi Vlahovića u šesnaestercu, usledio je udarac, ali nedovoljno snažan da napravi veće probleme golmanu Litvanije.

10` Početno odmeravanje snaga, Srbija preuzela inicijativu

Nakon početnog odmeravanja snaga u kome se igralo između dva šesnaesterca, naša selekcija je polako preuzela inicijativu.

Nekoliko pokušaja po bokovima, ali za sada bez izglednije prilike pred golom rivala.

Počeo je meč ...

Minut ćutanja posvećen Siniši Mihajloviću

Pre početka meča minutom ćutanja odata je počast Siniši Mihajloviću.

Intoniranje himni Srbije i Litvanije

Intonirane su himne Srbije i Litvanije, uskoro očekujemo početak meča.

Igrači izašli na teren

Reprezentativci Srbije i Litvanije izašli su na teren. Uskoro očekujemo početak meča.

Sastavi timova

Srbija: V. Milinković-Savić, Eraković, Gudelj, Pavlović, Živković, Grujić, Lukić, Kostić, Tadić, Vlahović, Mitrović

Litvanija: Bartkus, Baneta, Gedvanis, Kažukolovas, Lasiscka, Šimkus, Jankauskas, Golubickas, Gineitis, Černih, Paulauskas

Očekuje se oko 20.000 gledalaca, među njima više od 150 mališana iz Gnjilana

Više od 150 dečaka i devojčica iz kosovsko-pomoravskog okruga bodriće fudbalere Srbije na meču protiv Litvanije.

IZ FSS navode da se očekuje da će reprezentativci i selektor Srbije Dragan Stojković večeras imati podršku više od 20.000 navijača sa tribina stadiona "Rajko Mitić".

"Među onima koji su prešli dug put kako bi bodrili naš najbolji nacionalni tim su i mališani iz kosovsko-pomoravskog okruga Kosova i Metohije. Više od 150 dečaka i devojčica biće smešteno na istočnoj tribini našeg najvećeg stadiona u nadi da će se radovati pobedi Srbije i osvajanju prva tri boda", naveo je FSS.

"Našim orlovima, selektoru Stojkoviću, stručnom štabu, kao i rukovodstvu, predsedniku Draganu DŽajiću, potpredsedniku Branislavu Nedimoviću i ostalima u ime svih koji dolaze večeras iz naše južne pokrajine, mnogo sreće večeras i u kompletnim kvalifikacijama, poželeo je Nenad Vlajković, član Privremenog organa opštine Gnjilane uz najiskrenuju želju da će se svi zajedno barem još jednom videti krajem godine i proslaviti odlazak na EP u Nemačkoj", saopšteno je iz FSS.

Belgijanac Lorens Viser glavni sudija meča

Glavnom sudiji Lorensu Viseru pomoćnici će biti sunarodnici Rijen Vanizer i Tibodo Nijsen.

Uefa je za četvrtog arbitra odredila takođe Belgijanca Erika Lambrehca.

18:51

Današnji mečevi Kvalifikacija za Evropsko prvenstvo

Buđenje "orlova" iz dvodecenijskog evropskog sna, hamletovska dilema selektora Piksija

Mnogi ljubitelji fudbala zaboravili su na poslednje učešće državne selekcije na Evropskom prvenstvu u fudbalu. Sigurno je da se oni rođeni na kraju 20. i početkom 21. veka ne sećaju poslednjeg kontinentalnog šampionata na kom je učestvovala reprezentacija.

Postavlja se retoričko pitanje, može li Piksi sa svojim izabranicima biti na Evropskom prvenstvu koje "orlovi" čekaju 24 godine?

17:32

U poslednjem duelu dve selekcije Srbija je slavila sa 4:1

Reprezentativci Srbije spremni za duel sa Litvanijom

Slektor Dragan Stojković računa na sledeće igrače

Litvanija prva prepreka Srbiji ka ostvarenju cilja u kvalifikacijama

Nakon lošeg izdanja na Svetskom prvenstvu u Kataru, reprezentativci Srbije započinju novi krug dokazivanja.

Prvi protivnik u okviru Grupe G kvalifikacija za Evropsko prvenstvo na stadionu "Rajko Mitić" u Beogradu je tim Litvanije.

Srbija ima jači sastav u odnosu na protivnika sa istoka Evrope, ali i podršku navijača na domaćem terenu, što su neophodni preduslovi za ulogu favorita pre početka duela.