Хроника

Београд: Одржан протест против промене статуса студентских поликлиника; Протести ће трајати док се не донесе "законска одлука да се поликлиника неће угасити, усмена обећања не долазе у обзир"

Штампа
понедељак, 22. фебруар 2021.

Скуп подршке Студентској поликлиници и апел против њеног укидања почео је данас, у 11:55 часова, испред седишта ове установе у Београду, Крунска 57.

Како јавља репортер Нова.рс, испред поликлинике у Крусној улици окупили се се студенти и лекари.

“На гробу капитала зидаћемо свима дом”, један је од транспарента видљивих на протесту.

Председник Друштва за одрживу будућност “Кораци” Марко Ољача поручио је да “усмена обећања”, попут оних која су изнели министар здравља и премијерка, “не долазе у обзир”.

“Протести ће трајати док се не донесе одлука која је законски утемељена да се поликлиника неће угасити. Овај скуп је почетак борбе”, рекао је Ољача. Дејана, студенткиња из Ниша, обратила се окупљенима и рекла да би гашење Поликлинике значило да сви који нису из Београда не би могли да имају овде специјалистчке прегледе.

“Ја бих морала да путујем пет сати у једном правцу да бих могла да одем на стоматолошки или гинеколошки преглед”, поручила је Дејана.

“Ја заиста верујем да је ово била грешка коју ћемо заједно исправити. Студентска поликлиника и стационар треба да остану, јер студентско здравље нема цену”, рекла је Мила Пауниц, директорка Поликлинике.

Протест пред Студентском поликлиником у Београду, онлајн петиција, протестно писмо премијерки, многобројне објаве у медијима и на друштвеним мрежама – све су то начини да се дигне глас против промене статуса студентских поликлиника у здравственом систему Србије.

Наиме, планом оптимизације здравствених установа, која је у ово време епидемије била некако у трећем плану дешавања у здравству, планирано је да се ове институције за лечење академских грађана припоје локалним домовима здравља. То умногоме компликује лечење студената, посебно они који су на студирање у универзитетске центре стигли из неких других градова или места широм Србије.

Представник организације Крени-промени Никола Арсенић рекао је да су дошли да министру предају петицију против укидања Студентске поликлинике коју је потписало 35.000 људи.

Он је истакао да положај студената није добар, да 50.000 годишње оде из земље, да су у јуну “терани из домова”, да су тучени, да није усвојен њихов захтев за смањење школарина због здравствене кризе.

Арсенић је оценио да се држава “претворила у билетарницу” и да ко не узме чланску карту, чека га карта за одлазак из Србије. Лончар је оценио да је то политички говор, да нико не протерује студенте и да их нико не туче, а наводе о великом одливу студента из Србије назвао је причама “рекла-казала”.

Београд: Данас у 11:55, испред Студентске поликлинике, протест против промене статуса студентских поликлиника у здравственом систему

Протест пред Студентском поликлиником у Београду, онлајн петиција, протестно писмо премијерки, многобројне објаве у медијима и на друштвеним мрежама, све су то начини да се дигне глас против промене статуса студентских поликлиника у здравственом систему Србије. Наиме, планом оптимизације здравствених установа, која је у ово време епидемије била некако у трећем плану дешавања у здравству, планирано је да се ове институције за лечење академских грађана припоје локалним домовима здравља. То умногоме компликује лечење студената, посебно они који су на студирање у универзитетске центре стигли из неких других градова или места широм Србије.

Скуп подршке Студентској поликлиници и апел против њеног укидања заказан је за 11:55 часова, испред седишта ове установе у Београду, Крунска 57.

Пре тога, најављено је да ће организатори онлајн петиције у оквиру инцијативе “Крени покрени” предати Министарству здравља скоро 35.000 потписа петиције “Не дамо Студентску поликлинику”. Још у петак Студентски фронт је предао протестно писмо премијерки од које траже да се из предлога промене мреже здравствених установа избаци део о укидању студентских поликлиника.

Шта та промена значи за просечног студента у Србији?

Наиме, у Београду Студентска поликлиника би требало да буде припојена Дому здравља Врачар, па ће сви студенти Београдског универзитета здравствену заштиту добијати у тој установи.

Сасвим је јасно да један дом здравља, колико год био опремељен и успешно организован, не може да пружи студентима комплетну здравствену услугу, као што то тренутно раде студентске поликлинике у универзитетским центрима.

Ту се ствари компликују.

Студент, рецимо, оде у дом здравља са одређеним проблемом, и онда га они упућују у неки од клиничко-болничких центара.

 “Шта је са студентом који није из Београда? Да ли он ако му треба интерниста, или неки други специјалиста, или пријем у болницу, мора да се враћа у свој родни град за разлику од садашњег решења када је све те услуге могао да добије у поликлиници, која има чак и свој стационар” пита Марко Ољача из Друштва за одрживу будућност “Кораци”.

На исти проблем указују и у Омадинској мрежи Србије. Они подсећају да многи студенти из унутрашњости који се школују у неком од универзитетских центара, као што су Београд, Нови Сад или Ниш, обично немају пријаву боравка у тим градовима.

“Где би се лечили студенти који немају пријаву боравка? Колико би лечење студената у домовима здравља додатно успорило рад тих институција, колико би се чекало на прегледе и колико би све то пребукирало капацитете домова здравља” пита Данило Потпарић из Омладинске мреже Србије.

Он, међутим, наводи да су поводом овог проблема разговарали са представницима Министарства здравља и добили обећања да ипак неће доћи до гашање студентских поликлиника.

Међутим, у то обећање нису поверовали представници Студентског фронта, већ су писали премијерки Ани Брнабић. Истичу више разлога због којих је погубан предлог да се студентске поликлинике у универзитетским центрима припоје домовима здравља.

Подсећају да овај предлог не доноси никакву оптимизацију здравственог система, већ само доводи до додатног преоптерећења истог.

Наводе пример да ће само на територији Београда без лаког приступа здравственој нези остати бар 130 хиљада студената. Тако тих 130 хиљада академаца пада на терет Дома здравља Врачар, који има 90 хиљада пацијената.

Посебно светло на целу причу баца чињеница да студентска поликлиника у Београду, која би следеће године требало да прослави свој стоти рођендан, представља институцију која је у одређеним сферама здравствене заштите неприкосновени лидер.

Поликлиника у Крунској позната је по својим саветовлиштима и превентивним програмима. Свакако једно од најпознатијих је њихово Саветовалишта за ХИВ, где је откривена четвртина случајева ХИВ-а у нашој земљи.

“Управо је светски тренд да се при универзитетима праве здравствени центри, који воде рачуна о здрављу младих. Ви нешто такво имате и то као развијену установу која добро послује и у сваком случају је пример добре праксе и одлучите да је угасите” упозорава Марко Ољача.

Видети још:

 

 Ана Брнабић: Студентске поликлинике неће бити укинуте

(Агенције)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]