петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Београд: Око хиљаду грађана на протесту трудница и породиља „Маме су закон“ због новог Закона о финансијској подршци породици са децом, којим се будућим мајкама умањује накнада за одсуство са посла
Хроника

Београд: Око хиљаду грађана на протесту трудница и породиља „Маме су закон“ због новог Закона о финансијској подршци породици са децом, којим се будућим мајкама умањује накнада за одсуство са посла

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 25. септембар 2018.

Протестна шетња трудница и породиља под слоганом „Маме су закон“ због новог Закона о финансијској подршци породици са децом којим су многе будуће мајке дискриминисане умањењем накнаде за одсуство са посла, одржана је данас у центру престонице.

После окупљања у 17 сати на Тргу Николе Пашића, труднице и мајке су трасом од Булевара Краља Александра и Кнеза Милоша стигле до зграде Владе Србије. Оне су, уз подршку бројних заинтересованих грађана овде надлежнима поновиле захтев да се измени закон који дискриминише одређене категорије мајки.

Породичну шетњу обележиле су и сликовите поруке на транспарентима алудирајући на увредљиве слогане којима је држава покушала да покрене кампању за подстицај наталитета. „Беба да цвета а боловање смета“, „Бебе да се рађају а сићом нас гађају“, „Нови закон: рађајте, али када одете у пензију“ – неке су од парола које изражавају незадовољство грађана.

Око хиљаду грађана различитих генерација са децом и пријатељима чинило је породичну поворку која се упутила ка дому извршне власти.

Окупљенима су се испред зграде Владе обратиле новинарка Тамара Спаић, трудница Стефана Зарић, породиља Данијела Николић и трудница Милена Јовичић из иницијативе „Маме су закон“, Ана Кнежевић, мајка детета са инвалидитетом и председница удружења „Ево рука“ из Земуна, Љупка Михајловска, народна посланица која је учествовала у писању Предлога закона и Татјана Мацура, народна посланица, предлагачица измене закона из иницијативе „Маме су закон“.

Критика овог закона ујединила је у ставу велики број политичких опција и невладиних организација, па је међу окупљенима било чланова Народне странке, Нове странке, покрета Двери, Покрета центра, Покрета слободних грађана, Демократске странке и бројних других. Ипак, нико од њих није се издвајао као организатор јер је и раније наглашено да протест није политички обојен.

 

Измене које је донео нов Закон о финансијској подршци породици са децом требало је да бар у некој мери побољшају положај родитеља у Србији. Ипак, овај закон изазвао је оштре критике јавности јер у пракси заправо доноси приличну штету великом броју мама које ће годину дана имати мању плату и то у најкритичнијем и финансијски најзахтевнијем периоду. Многе мајке остаће ускраћене и за минималан износ примања који им је законом загарантован, што буквално значи да по новом обрачуну, плата на породиљском може да буде и 1. 000 динара. Са друге стране, апсурдно је што је прецизиран максималан износ плате, па ће оне мајке које су до сада зарађивале велике новчане износе, практично бити кажњене уколико добију дете јер ће им се исплаћивати смањена накнада.

Труднице и породиље незадовољне Законом о подршци породица са децом окупљају се на Тргу Николе Пашића, одакле ће кренути Булеваром краља Александра, затим Улицом кнеза Милоша до Владе Србије где ће се представници ове иницијативе обратити окупљенима.

На скупу су маме, породиље, труднице, али и деца и тате.

Како је на друштвеним мрежама објављено протест није "политички обојен" и организују га незадовољне труднице и породиље међу којима су и оне које ће због промене начина обрачуна, а на основу закона који је ступио на снагу 1. јула, током породиљског одсуства или за негу детета примати веома мале месечне износе. У неким случајевима то је било и 1000 динара месечно.

Новим прописом оштећене су мајке које раде мање од 18 месеци у континуитету, мајке предузетнице, мајке које имају децу са инвалидитетом, деца која су рођена као 3. и 4. дете у породици пре 1. јула, а имају мање од 10 година и мајке које зарађују више од три републичке просечне плате.

Породиље, труднице и посланица Покрета центра Татјана Мацура предале су раније данас Скупштини Србије измене и допуне Закона о финансијској подршци породицама са децом, којима се, између осталог, тражи да накнада за време породиљског одсуства или одсуства ради неге детета не може бити мања од минималне зараде.

Окупили смо се да укажемо на то да постоје изузетно лоши ефекти приликом примене Закона о финансијској подршци, ја сам на овај проблем указивала у Скупштини и у децембру и у јуну, али то је пало у сенку других расправа, наводи Мацура за Н1.

Предали смо предлог измене и допуне, написали смо га заједно са мање-више људима са којима смо овде сада, а претходно смо организовали јавне расправе у четири града, наводи. Мацура каже да су покушали да укључе и представнике власти и независних институција, али им се на тај позив нису одазвали.

Мацура истиче да су високе лествице задате трудницама и породиљама да би оствариле пун износ надокнада, да је повећана лествица броја месеци од кад је кретао обрачун - некад је био 12 месеци, сада је 18. У предлогу измена закона, како каже, затражили су да се та лествица врати на 12.

Мацура истиче да мисле да све труднице морају да имају загрантовану надокнаду у висини минималца.

"Мислимо да мора комплетно да се промени систем и начин на који држава посматра труднице и породиље... И да се отвори расправа. Позивамо да министарство чује оно што је проблем и врати све у редовну процедуру Скупштине", навела је Мацура.

Тражићемо и да се друге посланичке групе изјасне по питању одредби које смо изнели, нећемо бежати ни од тога да Министарство предложи неко своје решење - не утркујемо се у томе ко га је предложио, рекла је Мацура и истичући да је важно да се проблем реши.

Када су нас питали одакле новац у буџету за списак наших лепих жеља, ја сам рекла да ако укинемо једну сувишну администрацију, ето новца, навела је посланица. Каже да постоје два министарства без портфеља "за која нисмо сигурни за шта постоје", а поклапају се са надлежностима министарстава која већ постоје - наводећи пример да не могу да о овом закону питају министарку Славицу Ђукић-Дејановић већ министра за рад.

"Волела бих да им се упали црвена лампица и нека нађу начин како да помогну најосетљивијој групи у нашем друштву", каже Мацура.

Упитана да прокоментарише изјаву представнице из Министарства за рад, Милене Антић, која је, током гостовања на РТС-у, поручила да нико неће запослити жену која је након запослења затруднела, јер је послодавцу потребна жена која ради, Мацура је рекла да се та изјава није разликовала од оних које су имали представници министарства у Скупштини, али да тада те изјаве нису биле на радару јавности.

Подсетимо, ту изјаву ресорни министар Зоран Ђорђевић је оценио као скандалозну. Мацура се захвалила на извињењу, али мисли да није до краја искрено.

Истим тим тоном је, оценила је, писан и закон - тоном као да су жене лење особе жене, које неће да раде. Ситуација је другачија, жене годинама волонтирају, бивају пријављене онда на уговоре и раде по неколико месеци и кад се усуде да формирају породицу, добијаће мизерне надокнаде, истакла је.

Београд: Данас од 17 сати протестна шетња до Владе Србије трудница и породиља незадовољних новим законом и обрачуном накнада за одсуство са рада

Труднице и породиље, незадовољне новим Законом о подршци породица са децом најавиле су за данас протестну шетњу под називом „Маме су закон“ до зграде Владе Србије.

Протест ће почети у 17 сати на Тргу Николе Пашића, најављен је путем друштвених мрежа и није назначено ко је организатор.

Како је истакнуто у најави, протест није „политички обојен“ и организују га незадовољне труднице и породиље које ће због промене начина обрачуна, током породиљског одсуства или ради неге детета, примати веома мале месечне износе.

Јасмина Михњак, уредница портала Бебац, који указује на проблематичне одредбе овог закона од када је усвојен, истиче да тај портал не учествује у организацији протеста али сматра да је незадовољство мајки потпуно оправдано и последица изостанка реакције државе.

– Ми смо веровали да ово може да се реши и на другачији начин, да не мора да дође до протеста. Страшно је што надлежни ћуте на све наше апеле и што је држава дозволила да се труднице и породиље нађу на улици. Тешко је рећи да то подржавамо али морамо да истрајемо и вршимо притисак на одговорне да се ово реши, наглашава Михњак. Она понавља да су неки од највећих пропуста овог закона то што није усклађен са Законом о раду и са међународном конвенцијом о заштити материнства, а постоје и бројне дискриминаторне одредбе.

– Ставка која је довела до највећих проблема је услов да радни однос траје 18 месеци пре плаћеног одсуства. То је дуг временски период а угрожава родитеље који јесу у радном односу, наглашава Михњак. Новим прописом оштећене су маме које раде мање од 18 месеци у континуитету, мајке предузетнице, маме које имају децу са инвалидитетом, деца која су рођена као 3. и 4. дете у породици пре 1. јула, а имају мање од 10 година, као и маме које зарађују више од три републичке просечне плате.

Више од 10.000 потписника петиције

На друштвеним мрежама увелико се раширила вест о потписивању петиције за измене овог закона. Петиција „Борба против смањења плата породиљама“ до сада је прикупила више од 10.000 потписа и изазвала бројне коментаре и реакције.

Тражи се и оставка Ђорђевића

– Министар за рад и запошљавање Зоран Ђорђевић треба да поднесе оставку због скандалозних последица Закона о финансијској подршци породицама са децом – рекао је Бошко Обрадовић, шеф посланичке групе Двери на конференцији за новинаре у Скупштини Србије, и додао да се последњих недеља велики број трудница, мајки и породиља жали на „катастрофалне последице“ тог закона. Обрадовић је додао да су Двери већ подржале захтев интернет портала Бебац да министар рада Зоран Ђорђевић поднесе хитну и неопозиву оставку, као и да се Двери придружују групи мама које ће сутра протестовати под слоганом “Маме су закон“.

(Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер