петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Београд: Александар Вучић и Никола Селаковић се састали са шефовима делегација земаља Покрета несврстаних
Хроника

Београд: Александар Вучић и Никола Селаковић се састали са шефовима делегација земаља Покрета несврстаних

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 10. октобар 2021.

Председник Србије Александар Вучић и министар спољних послова Никола Селаковић одржали су серију састанака са шефовима делегација које присуствују скупу поводом обележавања 60. годишњице Прве конференције несврстаних у Београду.

Председник Србије Александар Вучић разговарао је у Београду са палестинским министром спољних послова Ријадом Ал-Маликијем о различитим аспектима билатералних односа.

Вучић и Ал-Малики, који ће у Београду учествовати на скупу посвећеном 60. годишњици Прве конференције Покрета несврстаних земаља, сагласили су се да постоји обострана жеља за унапређењем односа, саопштио је кабинет председника Србије.

Он је захвалио за подршку Палестине суверенитету и територијалном интегритету Србије и, како се наводи, „принципијелном ставу“ о непризнавању независности Косова, посебно кроз противљење чланству Косова у медјународним организацијама.

Ал-Малики је потврдио да став палестинских власти о независности Косова остаје чврст, пише у саопштењу.

Додаје се да је Ал-Малики информисао Вучића о палестинском виђењу дешавања на Блиском истоку.

Селаковић: Историја дипломатских односа са Камбоџом дуга 65 година

Селаковић је серију састанака са шефовима делегација које присуствују скупу поводом обележавања 60. годишњице Прве конференције несврстаних у Београду започео сусретом са министром при Кабинету премијера и специјалним изаслаником председника Владе Камбоџе Оучом Боритом.

Подсетио је на традицију пријатељских дипломатских односа дугу 65 година, оценивши да је потребно заједнички радити на унапређењу садашњег политичког дијалога и комуникације на високом нивоу.

Изразио је очекивање да ће у званичну посету Србији у наредном периоду доћи председник Владе и министар спољних послова Камбоџе. Такође, министар Борит позвао је шефа српске дипломатије да посети Камбоџу и нагласио спремност председника Владе Камбоџе да посети Србију.

Министар је захвалио због чврстог става Камбоџе по питању територијалног интегритета и суверенитета Србије, као и због подршке коју нашој земљи пружа у међународним организацијама.

Вучић: Прва посета шефа кувајтске дипломатије још од СФРЈ

Председник Александар Вучић и министар спољних послова Кувајта Ахмед Насер Ал-Мохамед Ал Сабах оценили су у Београду да би чешће посете званичника две земље допринеле јаснијем сагледавању могућности за сарадњу, посебно економску, која је тренутно далеко испод реалних могућности.

Вучић је констатовао да је посета министра Ал Сабаха прва посета једног шефа кувајтске дипломатије Београду у новије доба, јер посете на нивоу министра спољних послова није било још од постојања СФРЈ, саопштено је из председништва.

Селаковић се такође састао са министром иностраних послова Кувајта шеиком Ахмедом Насером Ал Мохамедом Ал Сабахом.

Изразивши задовољство због чињенице да је први пут у новијој историји један шеф кувајтске дипломатије у посети Србији, министар Селаковић је истакао да наше две земље имају традиционално пријатељске односе, који датирају још из времена бивше СФРЈ и Покрета несврстаних земаља.

На састанку је било речи и о могућности за потписивање Споразума о сарадњи између Владе Републике Србије и Владе Државе Кувајт, кроз који ће се успоставити шири оквир превасходно економске сарадње, као и других облика билатералне сарадње и који би у својој суштини имао карактер споразума о стратешком партнерству.

Захвалност Судану на непризнавању Косова

Селаковић се састао и са министарком иностраних послова Судана Мериам Ал Садик Ал Махди.

Шеф српске дипломатије је саговорници захвалио на непризнавању једнострано проглашене независности тзв. Косова, изразивши очекивање да ће Судан по овом питању и надаље пружати подршку Србији и у међународним организацијама.

Будући да се представници двеју држава нису званично састајали од 2017. године, оцењено је да је потребно динамизирати сусрете на високом нивоу, како би наши традиционално добри односи, засновани на дељењу истих вредности, остварили свој пун потенцијал.

Министар Селаковић је констатовао и да постоји велики простор за јачање научне, културне, спортске и просветне сарадње, поручивши да је наша земља спремна да, у оквиру пројекта „Свет у Србији“, стипендира четири пута већи број студената, постдипломаца и доктораната из Судана.

Нагласио је да то значи да ће од наредне године сто младих из Судана годишње моћи да студира у нашој земљи уз подршку Србије, на чему је шефица суданске дипломатије веома захвалила.

Вучић и шеф дипломатије Непала: Покрет несврстаних данас можда и важнији него 1961.

Председник Србије Александар Вучић примио је министра спољних послова Непала Нарајана Кадку, са којим се сагласио да би Покрет несврстаних земаља требало да ојача утицај у свету, саопштено је из прес службе српског председника.

Вучић и Кадка су истакли да је Покрет несврстаних земаља данас можда и важнији него што је био пре шездесет година и да земље из тог круга треба да се међусобно подржавају, залажући се за снагу мултилатерализма, наводи се у саопштењу.

Министар Кадка је истакао залагање своје земље за решавање свих отворених питања кроз дијалог.

Председник Вучић је подсетио на успешну непалску инвестицију у Србији, фабрику тестенине у Руми.

На састанку са министром спољних послова Непала Нарајаном Кадком, Селаковић је констатовао да су билатерални односи традиционално пријатељски, оценивши да постоји значајан простор за даље развијање политичког дијалога.

Министар је пренео да Србија придаје велики значај развоју односа са Непалом, с обзиром на то да је тесна сарадња установљена још током заједничког деловања у оквиру Покрета несврстаних земаља, од његовог оснивања.

Шеф српске дипломатије посебну захвалност упутио је поводом јасног става Непала по питању КиМ, изразивши очекивање да ће Непал задржати тај принципијелан став, али и наставити да подржава Србију у међународним организацијама.

Овом приликом, Селаковић је саговорника информисао о економским приликама и повољној инвестиционој клими у нашој земљи, те је упутио позив непалским компанијама да улажу у Србији.

Обнова некадашњих чврстих веза са Индонезијом

Индонезија и Србија заједно ће радити на номинацији архива Прве конференције Покрета несврстаних земаља у Унесков програм Сећање, изјавила је министарка спољних послова Индонезије Ретно Лестари Приансари Марсуди.

После разговора са министром Селаковићем, она је изразила задовољство због учешћа на обележавању 60 годишњице прве Конференције Покрета несврстаних земаља у Београду оценивши да је то „веома добра прилика“ да се ради на вредностима, принципима и идеалима тог Покрета.

Индонежанска министарка и српски министар сагласили су се да између две земље нема отворених политичких питања и нагласили потребу јачања економске сарадње.

Ретно Лестари Приансари Марсуди и Никола Селаковић изразили су очекивање да ће до почетка 2022. бити завршен Спроазум о правној помоћи у кривичним стварима и о екстрадицији, а договрено је и да две земље раде на припреми споразума који ће омогућити међусобно признавање сертификата о вакцинама.

Селаковић је после састанка рекао да Индонезија има посебно место не само у спољној политици Србије и њеним плановима за будућу економску сарадњу већ и у емотивном смислу.

„Наши председници су пре 60 година били визионари у спољној политици када су заједнички покренули, са премијером Индије, председницима Гане и Египта оснивање Покрета несврстаних земаља“, навео је.

Он је нагласио да је билатерална сарадња Србије и Индонезије изизетно добра и захвалио Џакарти на њеном принципијелном и чврстом ставу по питању очувања територијалног интегритета и суверенитета Србије, када је реч о Косову.

Министарка Марсуди састала се и са председником Вучићем са којим се сагласила да треба обновити некадашње чврсте везе две земље и утврдити механизме за подстицање сарадње.

Вучић и Марсуди констатовали су да две земље од оснивања те организације деле идеале и циљеве несврстаности, и да су они данас и важнији него раније, саопштио је кабинет председника Србије.

(Н1, Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер